Wiertła diamentowe do metalu, betonu i nie tylko. Do czego służą wiertła diamentowe i jak je wybrać?

25.03.2025 | Kategoria: Blog

zbliżenie na wiertło do czego służą wiertła diamentowe

Czy to poważne roboty budowlane, czy to niewielkie prace w domowym warsztacie, czasami trafia się na materiały szczególnie trudne w obróbce. W takich sytuacjach trzeba sięgnąć po najbardziej wytrzymałe rozwiązania. Należy do nich technika diamentowa. Dzięki niej możliwe jest obrabianie nawet elementów wykonanych z żelbetonu czy kamienia, a także powierzchni z cegły i betonu. Do najpowszechniej stosowanych akcesoriów tego typu należą wiertła diamentowe. Ich atutem jest nie tylko możliwość przewiercenia się przez najtwardsze powierzchnie, ale również gwarancja precyzyjnej pracy. Przyjrzeliśmy się bliżej rodzajom takich akcesoriów, które oferować będzie każda dobra hurtownia z narzędziami, a także sytuacjom, w których okazują się najbardziej przydatne.

Jak powstają wiertła diamentowe?

Główną cechą, która wyróżnia wiertła diamentowe do kamienia czy innych materiałów, jest oczywiście tworzywo, z jakiego zostały wykonane. Naturalne diamenty są uważane za najtwardszy ze wszystkich minerałów, a nawet najtwardszą substancją występującą w przyrodzie. Diament dobrze przewodzi ciepło, trudno go natomiast stopić – potrzeba do tego temperatury aż 3500 stopni Celsjusza.

Do produkcji diamentowych narzędzi nie używa się jednak zwykle naturalnych diamentów, które bardzo rzadko występują w przyrodzie. Zastępują je kryształy diamentu syntetycznego. To materiał znacznie tańszy, który powstaje w specjalnych laboratoriach. Podstawą, tak jak w przypadku naturalnie powstającego minerału, jest grafit – pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia wytrąca się z niego diament. Taki materiał jest wykorzystywany w przemyśle, oprócz wierteł produkuje się z niego również tarcze szlifierskie, piły czy świdry. Te pierwsze to znakomite narzędzie, przydatne wtedy, gdy naszym celem jest konserwacja i ostrzenie narzędzi. Od syntetycznego diamentu często nie stronią też jubilerzy.

diament syntetyczny do czego służą wiertła diamentowe
Do wykonywania wierteł najczęściej używa się diamentów syntetycznych.

Większość diamentowych akcesoriów stosowanych w pracach budowlanych i remontowych powstaje z tzw. segmentów diamentowych. W ich skład wchodzi mieszanka metali, w której zgrzewane są kryształki diamentów. Proporcje dobiera się w zależności od przeznaczenia konkretnej tarczy czy wiertła. Im więcej cennych minerałów, tym narzędzie będzie bardziej wytrzymałe. By diamenty były rozłożone równomiernie, segmenty są jeszcze poddawane granulacji.

Wiertła diamentowe i ich rodzaje

Wiertła diamentowe to najbardziej wytrzymałe z akcesoriów tego typu dostępnych w powszechnej sprzedaży. Na tym polu wygrywają zarówno z wiertłami wykonanymi ze stali szybkotnącej HSS, jak i widiowymi, które produkuje się z węglików spiekanych. Wiertła diamentowe tradycyjnego typu są niezwykle odporne na ścieranie, dlatego dają sobie radę właściwie z każdym typem materiałów – czy jest nim kamień, czy elewacja z klinkieru.

Jednym z wyjątkowych rodzajów takich końcówek roboczych są wiertła diamentowe olejowe. W czasie pracy z niektórymi materiałami klasyczne diamentowe końcówki mocno się nagrzewają i trzeba je chłodzić. Wiertła olejowe radzą sobie z tym problemem, w czasie wiercenia automatycznie uwalniając olej. To właśnie on pełni funkcję substancji chłodzącej, a do tego wiąże pył, pozytywnie wpływając na warunki pracy. Na rynku znajdziemy wiertła olejowe, w których będziemy w stanie samodzielnie uzupełnić ewentualne braki cieczy.

Wśród wierteł diamentowych wyróżniają się również wykonywane zazwyczaj za pomocą galwanizacji otwornice. Przeważnie ich średnica dochodzi do kilku centymetrów. Sprawdzają się przy pracy związanej ze szkłem i twardymi gresami. Wyróżnia je fakt, że jak na elementy wykonane z diamentu są dość podatne na zniszczenia. Stosuje się w nich bowiem większe diamenty, a całe wiertło można uszkodzić, jeśli przesadzi się z naciskiem w czasie pracy.

Czym wyróżniają się wiertła koronowe?

Najszersze zastosowanie w pracach budowlanych i remontowych znajdują jednak wykonane z diamentu wiertła koronowe. Swoją budową znacznie różnią się od klasycznych. Wiertła koronowe mają bowiem kształt pustej rury. To na jej końcu osadzone są diamentowe segmenty – za obróbkę materiałów odpowiadają zatem jedynie krawędzie tych wierteł. Segmenty diamentowe dobiera się w zależności od materiału, z jakim mają sobie poradzić.

Akcesoria koronowe mogą mieć różną średnicę, czasami sięgającą nawet kilkudziesięciu centymetrów. Wykorzystuje się je do tzw. wiercenia rdzeniowego. Można tego dokonać za pomocą specjalnych wiertarek oraz wiertnic. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej prędkości pracy, uzależnionej od średnicy wierteł oraz rodzaju obrabianego materiału. Jeśli właściwie ustawimy te parametry, wszystkie wiertła diamentowe zapewnią nam płynną pracę, pozbawioną wstrząsów.

do czego służą wiertła diamentowe o różnych długościach
Do czego służą wiertła diamentowe? Znajdź odpowiednie końcówki w Powermat i sam się przekonaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-wiertla-i-akcesoria

Do czego służą wiertła diamentowe?

Ze względu na swoją wytrzymałość, wiertła diamentowe znajdują zastosowanie przy wielu pracach i rodzajach materiałów. Wspomniane wyżej wiertła koronowe idealnie nadają się do wiercenia klasycznych otworów. Te o mniejszej średnicy mogą przewiercić powierzchnię na wylot, te o nieco większych rozmiarach umożliwiają zaś również wywiercanie szerokich, ale płytkich otworów.

Wiertła koronowe są szczególnie często wykorzystywane na budowach. Służą tam do wywiercania otworów w ścianach, stropach czy nawet fundamentach. Idealnie się do tego nadają, ponieważ ich twardość i wytrzymałość pozwala nawet na wiercenie w powierzchniach asfaltowych czy wszelkich elementach ceramiki budowlanej – wiertła koronowe pozwalają na proste wywiercanie dziur w gresie i twardych płytkach. Przydają się przy montażu instalacji grzewczych, sanitarnych czy elektrycznych.

Swoje zastosowanie w pracach remontowych i budowlanych znajdują także wiertła diamentowe do metalu. Poradzą sobie z elementami wykonanymi z żelaza czy stali ocynkowanej lepiej niż klasyczne wiertła do metalu. Diamentowe końcówki zapewniają jednak również możliwość wiercenia w miedzi, szkle czy innych delikatnych materiałach. Takie wiertła nie wywołują bowiem dodatkowych drgań, które mogłyby uszkodzić obrabiane tworzywo o mniejszej wytrzymałości.

Niezwykle odporne są natomiast wiertła diamentowe do betonu. Można je wykorzystywać również do wywiercania otworów w kamieniach, na przykład granicie. Oprócz prac budowlanych znajdują więc zastosowanie w różnego rodzaju badaniach – za pomocą wiertła koronowego można pobrać próbkę kamienia nawet ze sporej głębokości.

Wiertła diamentowe – jak wiercić z ich wykorzystaniem?

Przy korzystaniu z wierteł diamentowych trzeba pamiętać, że do wiercenia tymi końcówkami nie stosuje się udaru. To spora zaleta, obrabiany materiał nie jest bowiem niepotrzebnie rozkuwany. Udaru nie powinno się włączać pod żadnym pozorem – właśnie takie używanie diamentowych końcówek może bowiem doprowadzić do ich zniszczenia.

Wiertła wykonane z diamentu nadają się do takich urządzeń jak wiertarka akumulatorowa czy wiertnica, ale niektóre, szerokie egzemplarze można także zamontować do szlifierek kątowych. Przy wierceniu korzysta się z dwóch podstawowych metod: “na sucho” i “na mokro”. W pierwszym przypadku krawędzie powstającego otworu nie będą jednak gładkie. Z tego powodu tej techniki używa się przede wszystkim do wiercenia w mniej widocznych miejscach.

Jeśli otwór, np. w gresie, będzie wyeksponowany, lepiej zdecydować się na wiercenie “na mokro”. Wówczas uzyskamy gładki i estetyczny efekt, wiertło przesuwa się bowiem bardziej precyzyjnie. Najlepiej wykorzystać do tego typu prac wspomniane już w tym artykule wiertła diamentowe olejowe. Okolice otworu w czasie całej pracy trzeba też jednak polewać wodą – pamiętajmy jednak później, że niezbędna jest odpowiednia konserwacja elektronarzędzi, które poddaje się takim zabiegom.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

07.03.2025 Jaki agregat na budowę? Poradnik

Jaki agregat na budowę? Podpowiadamy

Planujesz budowę i zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy? […]

20.02.2025 Jaka spawarka dla amatora? Porady i wskazówki

Jaka spawarka dla amatora? Porady

Chcesz zacząć swoją przygodę ze spawaniem? Nie wiesz jednak, jakie […]

31.01.2025 Ranking agregatów prądotwórczych - topowe modele

Ranking agregatów prądotwórczych – TOP 5 modeli

W obliczu awarii prądu, pracy w terenie czy potrzeby zasilania […]

17.01.2025 Rozdrabniacz do gałęzi - jaki wybrać? Wskazówki i porady

Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać? Porady i wskazówki

Masz ogród i zastanawiasz się, co zrobić z gałęziami po […]

08.01.2025 Odkurzacz do popiołu - ranking modeli Powermat i Red Technic

Odkurzacz do popiołu – ranking topowych urządzeń

Masz kominek, piec na drewno albo grilla i szukasz sposobu, […]

19.12.2024 Jaka spawarka inwertorowa? Poradnik

Jaka spawarka inwertorowa? Wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model

Rozważasz zakup spawarki inwertorowej, ale gubisz się w gąszczu propozycji […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe