Menu
25.03.2025 | Kategoria: Blog
Planujesz budowę i zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy? Pamiętaj, że wybór odpowiedniego modelu to klucz do sukcesu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych przestojów, a każdy sprzęt będzie działać tak, jak należy. Sprawdź więc artykuł, w którym podpowiadamy, jaki agregat na budowę wybrać i miej pewność, że kupujesz model w pełni dopasowany do Twoich potrzeb. Zobacz!
Plac budowy to dość specyficzne i wymagające środowisko. Tym samym agregaty prądotwórcze muszą być odpowiednio wydajne, trwałe i dostosowane do niemałego obciążenia. Jakie parametry będą w tym przypadku kluczowe?
Na początek rodzaj paliwa. Do dyspozycji masz modele z silnikiem diesla, benzynowym oraz pracujące na LPG. To, którą opcję wybierzesz, będzie wpływać nie tylko na koszty eksploatacji, ale też wygodę użytkowania agregatu.
Na mniejsze place budowy bardzo często wybierane są modele benzynowe. Te charakteryzują się prostą konstrukcją, stosunkowo cichą pracą i niższą ceną zakupu. Sprawdzają się idealnie tam, gdzie nie ma potrzeby ciągłej pracy przez wiele godzin. Będą dobre do podłączenia wiertarek, szlifierek czy oświetlenia.
Diesel to z kolei idealna opcja dla tych, którzy planują intensywną eksploatację i długie godziny pracy. Agregaty na olej napędowy mają lepszą wydajność paliwową, są trwalsze i lepiej radzą sobie z większym obciążeniem. Ich silniki są jednak głośniejsze, a sam zakup urządzenia droższy. Pamiętaj jednak, że przy długofalowym użytkowaniu stają się bardziej opłacalne. Jeśli więc zamierzasz zasilać ciężki sprzęt, a Twoja ekipa pracuje niemalże cały tydzień, taki agregat prądotwórczy zapewni stabilne działanie bez ryzyka przeciążeń.
A co z modelami LPG? To idealne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów eksploatacji urządzenia. Należy jednak bardzo z nimi uważać. W przypadku działania w pomieszczeniu trzeba pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Butle z gazem wymagają też dość częstej wymiany, a do tego trzeba przechowywać je w bezpiecznych warunkach. Na budowę nie zawsze się zatem sprawdzą.
Najlepiej więc zdecydować się na agregat prądotwórczy z silnikiem diesla. Na budowę będzie to rozwiązanie niebywale wydajne, idealne do zasilania wielu różnych narzędzi oraz maszyn.
Zastanawiając się, jaki agregat na budowę wybrać, nie możesz zapomnieć o odpowiedniej mocy urządzenia. Dzięki temu unikniesz przeciążenia. Nie warto jednak przesadzać. Zbyt duża moc wiąże się bowiem z niepotrzebnym zwiększeniem zużycia paliwa.
Najlepiej więc zacząć od obliczenia zapotrzebowania na energię. W tym celu zsumuj moc wszystkich urządzeń, które planujesz jednocześnie podłączyć do agregatu. Następnie dodaj do tej wartości ok. 20-30% zapasu. Pamiętaj jednak, że niektóre sprzęty pobierają więcej energii w momencie rozruchu. Ich zapotrzebowanie na moc może być wtedy nawet trzykrotnie większe. Zliczając wartości, zwróć więc uwagę przede wszystkim na prąd rozruchowy lub postaw na agregat z większym zapasem.
Najczęściej jednak na małą budowę wystarczy agregat o mocy 3-5 kW. Gdy natomiast planujesz używać betoniarki, piły czy sprężarki, wtedy może się okazać, że potrzebujesz modelu mającego nawet ponad 10 kW. Najlepiej jednak wszystko dokładnie obliczyć, aby mieć pewność, że wybierasz odpowiednią moc.
Agregaty prądotwórcze mogą dostarczać prąd jednofazowy, a więc 230 V lub trójfazowy – 400 V. Korzystając na budowie głównie z elektronarzędzi, pierwsza opcja w zupełności Ci wystarczy.
Jeśli jednak planujesz zasilać też sprzęt budowlany i większe maszyny, wtedy potrzebny będzie Ci prąd trójfazowy. W takiej sytuacji dobrze postawić na model wytwarzający zarówno 230, jak i 400 V. Nic nie będzie Cię wtedy ograniczać.
Długość pracy na jednym tankowaniu to kluczowa sprawa – zwłaszcza gdy nie chcesz co chwilę robić przerw na dolewanie paliwa. Sprawdź więc przed zakupem pojemność zbiornika. Im większa, tym oczywiście lepsza. Do tego pamiętaj, że modele diesla zwykle mają lepszą efektywność i dłużej działają na jednym tankowaniu.
Niekiedy przy produkcie znajdziesz też informacje o średnim zużyciu paliwa. Wtedy będziesz w stanie oszacować, na ile godzin powinien wystarczyć jeden pełen zbiornik.
Mówiąc o tym, jaki agregat na budowę wybrać, nie można zapomnieć o ilości gniazd. Na budowie zazwyczaj przydają się 2-3 gniazda 230 V i jedno 400 V. Jednocześnie będziesz mógł wtedy zasilać zarówno małe elektronarzędzia, jak i duże maszyny budowlane.
Warto też sprawdzić, czy agregat ma zabezpieczenia przed przeciążeniem i stabilizację napięcia. Unikniesz w ten sposób ewentualnego uszkodzenia urządzenia.
Nie da się ukryć, że agregaty budowlane są najczęściej dość ciężkie. Abyś nie miał problemów z transportowaniem sprzętu, postaw na model mający koła transportowe, najlepiej gumowe oraz wygodne uchwyty.
Jeśli chodzi o samą konstrukcję, dobrze sprawdzają się metalowe obudowy i ramy ochronne. Dzięki nim agregat będzie odporny na trudne warunki – w tym wstrząsy czy pył.
Rodzaj rozruchu agregatu warto dobrać do swoich preferencji. Klasyczne modele, uruchamiane ręcznie, mają specjalną linkę. Nowocześniejsze propozycje z rozruchem elektrycznym uruchamia się za pomocą kluczyka lub specjalnego przycisku. Druga opcja jest wygodniejsza, jednak droższa. Niektóre modele mają też zamontowane obie formy rozruchu. Zastanów się więc, na czym dokładnie Ci zależy.
Bezpieczeństwo pracy to priorytet. Zwróć więc uwagę na dodatkowe funkcje, dzięki którym zabezpieczysz zarówno agregat, jak i podłączane do niego urządzenia. Jedną z ważniejszych technologii jest AVR. Ta stabilizuje napięcie i chroni przed skokami prądu. Dzięki temu do agregatu możesz bezpiecznie podpiąć elektronikę.
Zabezpieczenie przeciążeniowe wyłączy z kolei sprzęt w przypadku zbyt dużego obciążenia, a czujnik poziomu oleju wyłączy silnik w momencie, gdy płynu będzie za mało. Tym samym agregat nie ulegnie zniszczeniu. Każde z tych zabezpieczeń może okazać się podczas pracy na budowie kluczowe.
To jak, wiesz już, jaki agregat prądotwórczy na budowę będzie najlepszy? Pamiętaj, że wybór idealnego modelu zależy w głównej mierze od wielkości budowy i tego, jakie urządzenia zamierzasz zasilać. Do małych prac remontowych wystarczy model benzynowy o mocy 3-5 kW. Na większe budowy lepiej sprawdzi się diesel o mocy co najmniej 10 kW z zasilaniem trójfazowym.
Zwróć uwagę, czy dany sprzęt ma stabilizację napięcia, kilka gniazd wyjściowych oraz solidną konstrukcję odporną na trudne warunki pracy. Postaw też na model z dużym zbiornikiem paliwa i elektrycznym rozruchem – to zdecydowana oszczędność czasu i większy komfort użytkowania.
Chcesz zacząć swoją przygodę ze spawaniem? Nie wiesz jednak, jakie […]
W obliczu awarii prądu, pracy w terenie czy potrzeby zasilania […]
Masz ogród i zastanawiasz się, co zrobić z gałęziami po […]
Masz kominek, piec na drewno albo grilla i szukasz sposobu, […]
Rozważasz zakup spawarki inwertorowej, ale gubisz się w gąszczu propozycji […]
Dobrze ogrzany garaż to nie tylko wygoda, ale także sposób […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe