fbpx

Konserwacja elektronarzędzi. Jak prawidłowo o nie zadbać?

27.09.2021 | Kategoria: Blog

W każdym warsztacie znajduje się wiele narzędzi. Z czasem przybywa też takich, z których korzysta się coraz rzadziej, ale trzyma w szafie czy na półce “na wszelki wypadek”. Odrębną grupę stanowią te, które wykorzystuje się bardzo często. Dla części majsterkowiczów są nimi wkrętarki i klucze, dla innych spawarka IGBT – wszystko zależy od tego, czym najczęściej się zajmujemy. By jednak długo cieszyć się ich użytkowaniem, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. O ile dla każdego ważne jest usuwanie rdzy czy oliwienie narzędzi ręcznych, o tyle konserwacja elektronarzędzi często tak oczywista już nie jest. Czyszczenie, usuwanie pyłu z wnętrza, sprawdzanie stanu kabli bądź akumulatora – to najważniejsze zasady pielęgnacji takich urządzeń. Warto jednak przyjrzeć się bliżej działaniom, które pomogą w uniknięciu awarii i przedłużeniu żywotności elektronarzędzi.

Właściwy wybór, odpowiednie użytkowanie

Najlepiej zacząć od podstaw. Powodem, dla którego nasz sprzęt szybko straci swoje walory, a praca zmieni się w pasmo udręk spowodowanych ciągłymi usterkami, mogą być błędy popełnione na samym początku. A rozpoczęciem przygody z każdym elektronarzędziem – czy będzie nim mig mag spawarka, czy szlifierka – jest jego zakup. Sprzęt trzeba dopasować do planowanych prac i materiałów, z którymi ma sobie poradzić. To nie miejsce na eksperymenty.

Żadne urządzenie nie będzie wydajnie i długo pracować, jeśli będziemy używać go niezgodnie z przeznaczeniem. Trzeba więc dobierać końcówki odpowiednie do obrabianego materiału i uważnie je montować. Niedokręcenie tarczy czy niestabilne wiertło wcześniej czy później pozostawią ślad w głowicy urządzenia.

Akcesoria, które dobieramy, powinny być także elementami wysokiej jakości. Jeśli będą szybko się tępić, zaczniemy mocniej dociskać całe urządzenie w czasie pracy, co z czasem nadwyręży uchwyty i poszczególne części naszego sprzętu. Warto także pamiętać o odpowiednim rozmiarze końcówek roboczych. Dopuszczalna średnica wierteł czy tarcz jest dokładnie opisana w instrukcji obsługi. Praca z większymi może doprowadzić do przegrzania silnika.

spawarka igbt
https://sklep.powermat.pl/pl/wkretarka-akumulatorowa-z-udarem-pm-wa-20v1-yu-1-5ah-20v-walizka.html

Czyszczenie po zakończeniu pracy

Najważniejszym zabiegiem, który pomoże w odpowiedniej konserwacji elektronarzędzi, pozostaje jednak ich regularne czyszczenie. Bez tego żadne inne operacje pielęgnacyjne nie będą mieć sensu. Powinniśmy o tym pamiętać za każdym razem, gdy kończymy pracę. Zewnętrzne, łatwo dostępne elementy, jak choćby obudowa, można przetrzeć delikatną szczotką lub zwilżoną szmatką. W ten sposób łatwo usuniemy kurz. Trzeba tylko pamiętać, że akcesoria do czyszczenia nie mogą być mokre, a przed ponownym uruchomieniem elektronarzędzia muszą być w pełni suche.

Nieco trudniej będzie usunąć z powierzchni narzędzi tłuste substancje, takie jak różnego rodzaju smary czy oleje. W tym przypadku można spróbować czyszczenia szmatką nasączoną benzyną. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie zaopatrzyć się w specjalne preparaty. Na szczęście łatwo znajdziemy je w każdym sklepie z narzędziami.

Regularne usuwanie pyłu

Dużym zagrożeniem dla urządzeń znajdujących się w każdym warsztacie jest pył, który wydziela się w czasie przecinania oraz szlifowania metalu. Trzeba jednak uważać również na drobinki powstające w trakcie obróbki elementów drewnianych, gipsowych czy szklanych. Największe spustoszenie pył może poczynić wówczas, gdy wniknie do wnętrza elektronarzędzi przez otwory wentylacyjne. Jeśli zgromadzi się go sporo, sprzęt może nawet przestać działać. Chodzi nie tylko o tanie spawarki mig mag, ale i urządzenia z najwyższej półki.

Należy zatem zadbać o to, by regularnie usuwać go z wnętrza narzędzi. Służy do tego sprężone powietrze. Zwykle pojemnik, który je zawiera, jest wyposażony w cienką rurkę. Należy ostrożnie wsunąć ją do kratek wentylacyjnych i delikatnie “przedmuchać” wnętrze urządzenia. Warto zachować przy tym ostrożność i nie przesadzać, by nie uszkodzić żadnego z podzespołów.

spawarka igbt
https://sklep.powermat.pl/pl/pneumatyczna-szlifierka-oscylacyjna-mimosrodowa-pm-smo-150p-12x-papier.html

Sprawdzanie stanu kabla zasilającego i akumulatora

Opłakane skutki dla elektronarzędzi mogą mieć zmiany napięcia oraz problemy z prawidłowym zasilaniem. Z tego powodu w zabiegach konserwacyjnych należy uwzględnić regularne sprawdzanie stanu przewodu zasilającego, a w przypadku urządzeń bezprzewodowych – akumulatora. Przy sprzęcie z kablem trzeba pamiętać, by odpowiednio go przechowywać. Przewód powinien być zwinięty, nie można zbyt mocno go zginać ani przygniatać ciężkimi elementami. Warto więc obserwować, czy nie pojawiają się na nim rysy i pęknięcia. Praca z uszkodzonym kablem nie tylko może doprowadzić do awarii, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia użytkownika.

Jak dbać o akumulator? W tym przypadku kluczową kwestią jest odpowiednie ładowanie, a właściwie rozładowywanie. Wszystko zależy od typu baterii. Ostatnio coraz powszechniej stosuje się akumulatory litowo-jonowe. Są wygodniejsze w użyciu, ponieważ można je doładować w dowolnym momencie, nie obniżając ich możliwości. Warto jednak pamiętać, by nie rozładowywać ich do końca – wtedy mogą szybciej odmówić posłuszeństwa. W przypadku baterii niklowo-kadmowych jest z kolei dokładnie odwrotnie: to ładowanie w pełni rozładowanych akumulatorów przedłuża ich żywotność. Bez względu na typ baterii, pamiętajmy też, by nie przechowywać ich w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze.

Dokładne smarowanie

Szczególnego traktowania wymagają urządzenia wyposażone w głowice i przekładnie, na których montuje się osprzęt. Powinny być odpowiednio i dokładnie nasmarowane – na rynku z łatwością znajdziemy odpowiednie preparaty. Należy robić to regularnie, ponieważ w czasie pracy smary z czasem się wytapiają. A odpowiednio natłuszczone głowice to gwarancja pracy bez zacięć i ochrona przed wnikaniem pyłów do wnętrza. Gdy smaru będzie brakować, wydajność urządzenia zacznie spadać, co z czasem może doprowadzić do awarii.

Odpowiednie przechowywanie

Z regularnym czyszczeniem i pieczołowitą konserwacją powinno łączyć się przechowywanie elektronarzędzi w odpowiedni sposób. Mimo że w warsztatach czy garażach często brakuje wolnej przestrzeni, warto znaleźć trochę miejsca, by swobodnie ułożyć urządzenia, na których nam zależy. Nie można układać narzędzi zbyt blisko siebie, bo wszelkie otarcia powodują niewidoczne rysy, które z czasem mogą przerodzić się w poważne pęknięcia.

Elektronarzędzia trzeba też chronić przed wilgocią oraz działaniem skrajnych temperatur. Dobrym pomysłem jest przechowywanie urządzeń w osobnych skrzynkach lub kufrach transportowych. Warto na nie postawić szczególnie w przypadku droższego sprzętu, o który siłą rzeczy dbamy bardziej niż o urządzenia kosztujące kilkadziesiąt złotych. Połączenie wszystkich tych zabiegów z prawidłowym użytkowaniem powinno sprawić, że elektronarzędzia będą nam służyć długo i bezawaryjnie.

W kolejnym artykule przeczytasz o kluczach udarowych: Klucz udarowy. Kiedy będzie potrzebny i jak go wybrać?

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.08.2021 Mobilne narzędzia akumulatorowe - jakie warto mieć?

Mobilne narzędzia akumulatorowe, które muszą się znaleźć w warsztacie każdego majsterkowicza

Dobrze wyposażony warsztat to marzenie każdego majsterkowicza. Nawet narzędzia wielofunkcyjne […]

17.08.2021 Jak wybrać najlepszą spawarkę?

Jak wybrać spawarkę? 5 kwestii, o których musisz pamiętać

Zgodnie ze znaną piosenką w pamiętnym wykonaniu Jerzego Stuhra z […]

04.08.2021 narzędzia do warsztatu w zestawie

Domowy warsztat – czego nie może w nim zabraknąć?

W pokoleniach naszych dziadków czy ojców umiejętności manualne związane z […]

23.07.2021 najlepsza spawarka mma do pracy

Spawarka MMA – co warto o niej wiedzieć?

Spawanie za pomocą łuku elektrycznego uchodzi za jeden z najbardziej […]

08.07.2021 skuteczne spawanie mma oraz mig mag

Spawarka elektrodowa MMA i inwertorowa MIG MAG – najważniejsze różnice

Ogólne założenia poszczególnych metod spawania łukiem elektrycznym są podobne. Między […]

22.06.2021 spawanie migomatem metali i stali

Jak spawać migomatem? Podstawy spawania spawarką mig mag

W domowym warsztacie zajmujemy się różnymi rodzajami prac, operując przy […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe