Elewacja z klinkieru. Jak ją wykonać i kiedy warto się na nią zdecydować?

01.12.2022 | Kategoria: Blog

klinkier na ścianie domu

Decydując się na konkretny rodzaj elewacji domu bierzemy pod uwagę kilka czynników. Co oczywiste, elewacja powinna dobrze wyglądać i prezentować się tak, by wpisywała się w preferowaną przez właścicieli estetykę. Drugim ważnym aspektem jest wytrzymałość i trwałość wybranego rodzaju elewacji. Nie sposób również nie rozpatrzyć kosztów materiałów i ułożenia ich na zewnętrznej stronie ścian. Biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę, coraz więcej osób zwraca się ku elewacji wykonanej z klinkieru. Ten sposób wykańczania ścian wraca do łask, potwierdzając, że klinkier to ponadczasowy wyznacznik eleganckiego domostwa. W jakich przypadkach szczególnie warto jednak sięgnąć po takie rozwiązanie i o czym pamiętać przy wykonywaniu klinkierowej elewacji? Odpowiadamy na te pytania.

Elewacja z klinkieru – co ją charakteryzuje?

Klinkierowe elementy są wykorzystywane w budownictwie na różne sposoby. Czasami za ich pomocą zdobi się wnętrza budynków – wówczas stanowią wyróżniający się element aranżacyjny. Czasami klinkierem okłada się także dekoracje umieszczone na zewnątrz domów czy w ogrodach. Jeśli jednak mowa o elewacjach budynków, efekt klinkierowej powierzchni można zyskać na dwa sposoby.

Pierwszy, droższy, to wykorzystanie cegły klinkierowej. Możliwość zastosowania tej metody jest jednak nieco ograniczona. Takie cegły da się bowiem umieścić jedynie na ścianach trójwarstwowych. A ich postawienie generuje dużo wydatków i zachodu, są więc rzadko stosowane w obecnie budowanych domach jednorodzinnych.

Z tego powodu większą popularnością od cegły cieszą się w ostatnich latach imitujące jej wygląd płytki klinkierowe. Można je bowiem układać właściwie na każdym rodzaju ścian – czy to jednowarstwowych, czy najpopularniejszych obecnie w Polsce, złożonych z dwóch warstw. Wówczas płytki zastępują tradycyjny tynk – układa się je na kleju i specjalnie do tego przystosowanej siatce. Powinna być wówczas ułożona w podwójnej warstwie. Warto kupić gotową, sprawdzi się lepiej niż wykonana samodzielnie przy pomocy spawarki Mig Mag.

Kiedy warto zdecydować się na elewację z klinkieru? Jej zalety i wady

Oba rodzaje klinkierowych elewacji mają swoje plusy i minusy. O największych wadach cegły już wspomnieliśmy – wyższe koszty i możliwość montażu jedynie na wybranych ścianach to dla niektórych przeszkody nie do przeskoczenia. Skupimy się jednak na rozwiązaniu znacznie bardziej uniwersalnym, czyli płytkach klinkierowych.

Jakie są ich najważniejsze zalety? Jedną z głównych jest trwałość i wytrzymałość. Decydując się na klinkierową elewację, możemy być pewni, że w dobrym stanie wytrzyma wiele lat. Nie jest bowiem szczególnie wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Przede wszystkim jednak klinkierowe płytki nie są nasiąkliwe. Dzięki temu świetnie nadają się na wykańczanie ścian zewnętrznym w polskim klimacie, gdy będą narażone na dość częste opady deszczu. Za tą ich cechą idzie również mrozoodporność – powinny bez szwanku wytrzymać nawet tęgie mrozy.

Klinkier łatwo jest również utrzymać w czystości. Do oczyszczenia elewacji wystarczy myjka ciśnieniowa, przy jej użyciu nie trzeba będzie martwić się o ewentualne uszkodzenia płytek. Dużą zaletą klinkieru jest także jego efektowny wygląd. Pasuje do domów zbudowanych w praktycznie wszystkich stylach, dobrze komponuje się zarówno z drewnem, jak i z betonem czy metalowymi ozdobnikami, do wykonania których przydaje się spawarka MMA.

Wady elewacji klinkierowej? Największą pozostaje cena. Nawet płytki klinkierowe będą najczęściej droższe niż tradycyjny tynk. Niektórzy narzekają również na dość mały wybór kolorów. Tutaj jednak wystarczy nieco cierpliwości i znalezienie odpowiedniego producenta – są i tacy, którzy oferują szeroką paletę barw.

przecinarka stołowa - glazura i klinkier
Do przycinania płytek klinkierowych będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Znajdziesz go tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/warsztat-pily-i-przecinarki-stolowe

Wykonanie elewacji z klinkieru – o czym pamiętać?

Problemem związanym z klinkierową elewacją może być także nieumiejętny montaż płytek. Więcej zagrożeń czyha na tych, którzy stawiają na cegły, ale również w przypadku płytek można popełnić błędy mogące osłabić trwałość elewacji i inne jej właściwości. Ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża: powinno być jak najbardziej gładkie. Ostrożnie trzeba też przycinać płytki – pamiętajmy, czym ciąć kamień, a czym glazurę.

Przy układaniu płytek na ścianie należy także zwrócić uwagę na odstępy na spoinę – zwykle wystarczą przerwy około centymetra. Przy zakupie klinkieru na elewację trzeba też pamiętać o płytkach kątowych, które powinno się układać przy narożnikach. Ograniczeniem w układaniu elewacji z klinkieru jest także wysokość budynku – zazwyczaj układa się je maksymalnie do wysokości siedmiu metrów. To jednak oznacza, że bez problemu nadają się na niemal wszystkie domy jednorodzinne. Przy układaniu klinkieru na styropianie trzeba pamiętać też o zabezpieczeniu konstrukcji, by płytki nie odpadały.

Masz już efektowną elewację? Zadbaj o porządek przed domem. Jesienią pomoże dmuchawa do liści. Sprawdź, na jaką postawić: https://powermat.pl/jaka-dmuchawa-do-lisci-sprawdzi-sie-najlepiej

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.11.2022 dogrzewanie mieszkania bywa konieczne

Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą. Na jakie urządzenia postawić?

Jesień i zima potrafią być piękne i zachwycać kolorowym, a […]

04.11.2022 czym ciąć panele? jednym z rozwiązań jest wyrzynarka

Czym ciąć panele? Najlepsze urządzenia i pomysły

Po latach, w których w mieszkaniach rządziły wykładziny, dywany i […]

25.10.2022 Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Pomyśl, czy potrzebny nie będzie Ci automatyczny rozruch urządzenia

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Sytuacja energetyczna w Europie staje się coraz trudniejsza. Co chwilę […]

17.10.2022 kiedy wymienić opony

Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?

Polska to kraj, w którym rozbieżności temperatur między latem a […]

06.10.2022 przyrządy pomiarowe to m.in. mierniki i multimetry

Przyrządy pomiarowe – rodzaje i zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe czy warsztatowe bez precyzyjnych […]

28.09.2022 już spawarka inwertorowa do 500 zł pozwoli na skuteczną pracę

Jaka spawarka inwertorowa do 500 zł?

Spawarki inwertorowe to urządzenia, które powoli wypierają z rynku spawarki […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe