Konserwacja i ostrzenie narzędzi ogrodniczych. Jak przygotować je do wiosennych prac?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

samodzielna wiosenna konserwacja narzędzi z korozją

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Widać to w lasach czy na łąkach, ale również w przydomowych ogrodach. Pojawiające się wszędzie nowe pędy i pąki zapowiadają powrót do ogrodniczych prac. Jeśli jednak chcemy cieszyć się zadbanym i wypielęgnowanym ogrodem, jeszcze przed rozpoczęciem prac musimy zadbać o narzędzia, którymi będziemy przekopywać rabatki czy przycinać rośliny. Kluczowe prace to konserwacja oraz ostrzenie metalowych powierzchni. W jaki sposób należy zatem przygotować narzędzia do prac, które czekają wiosną w ogrodzie?

Przegląd stanu narzędzi z ubiegłego roku

Ostatnie prace w ogrodzie większość z nas wykonywała pod koniec jesieni. Przygotowanie ogrodu do zimy, zabezpieczenie najdelikatniejszych roślin przed śniegiem i mrozem – przy takich czynnościach mieliśmy po raz ostatni w ręku ogrodnicze narzędzia. Wiosną okaże się, w jakim stanie je zostawiliśmy.

Jeśli przed odłożeniem ich w kąt nie wyczyściliśmy odpowiednio szpadli, grabek czy nożyc ogrodowych, wiosną czeka nas wielkie czyszczenie. Wszelkie narzędzia należy dokładnie umyć, usuwając z nich resztki ziemi, zaschnięte części roślin czy inne zanieczyszczenia. W przypadku większości narzędzi najlepiej nadaje się do tego druciana szczotka, która pozwala wydrapać nawet najmocniej zabrudzone powierzchnie. W przypadku niewielkich przedmiotów, na przykład jednoręcznych sekatorów, wystarczyć powinna natomiast szmatka czy gąbka zwilżona wodą.

Konserwacja narzędzi: usunięcie bakterii i dezynfekcja

Po takich zabiegach narzędzia będą pozornie wyglądać na czyste, ale proces ich oczyszczania nie powinien zakończyć się na tym etapie. Należy bowiem również usunąć z końcówek narzędzi bakterie i drobnoustroje. Dotyczy to nawet łopat czy kos, które skrupulatnie oczyściliśmy z organicznych resztek jeszcze jesienią. Zimą na ich końcówkach mogły się bowiem pojawić bakterie. Część z nich może niekorzystnie wpłynąć na stan roślin, z którymi zetkną się nożyce, piły czy inne przedmioty. Dlatego należy również zdezynfekować narzędzia. Najłatwiej zrobić to, zanurzając je we wrzątku – potem trzeba je tylko dokładnie wysuszyć. Alternatywą jest odkażenie ich alkoholem: spirytusem lub denaturatem.

Przy wiosennym przeglądzie narzędzi możemy także dostrzec te, które trzeba będzie naprawić lub wyrzucić. W tym momencie warto także zaplanować jesienną konserwację narzędzi. Bez względu na to, czy w naszym warsztacie znajdują się zwykłe łopaty, kosiarki spalinowe czy spawarka inwertorowa migomat, regularne prace pielęgnacyjne przedłużą żywot każdego narzędzia i urządzenia.

walka z rdzą i konserwacja narzędzi
Korozja jest największym zagrożeniem dla narzędzi.

Walka z korozją

Czasami nawet zanurzenie końcówek we wrzątku nie pozwala na ich dokładne oczyszczenie. Dzieje się tak, gdy do gry wkracza największy przeciwnik ogrodowych narzędzi – rdza. Za jej usuwanie warto zabrać się po wysuszeniu uprzednio oczyszczonych narzędzi. W przypadku prostych przedmiotów walka z korozją nie powinna być trudna. Wystarczy kawałek papieru ściernego i starcie brązowego nalotu z ostrzy czy kolców. Potem najlepiej maksymalnie wypolerować metalowe części – w takim stanie będą bardziej odporne na zanieczyszczenia, przez które mogą rdzewieć.

Nieco trudniej będzie w przypadku kosiarek, aeratorów czy akumulatorowych nożyc do przycinania trawy. Wówczas trzeba będzie bowiem rozkręcić urządzenia tak, by bez problemu dotrzeć do elementów tnących. W takim przypadku, po zakończeniu usuwania rdzy, najlepiej spryskać te elementy specjalnym preparatem do konserwacji metalowych części. To zapewni im dodatkową ochronę.

konserwacja elektronarzędzi z pomocą urządzenia
Konserwacja narzędzi to również ostrzenie – solidne ostrzałki znajdziesz tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-ostrzalki

Ostrzenie końcówek i przygotowanie trzonków

Przy pracach w ogrodzie ważne jest również to, by narzędzia były ostre. Dotyczy to wszelkich kosiarek, pił spalinowych czy nożyc, ale również zwykłych szpadli. Najczęściej do ostrzenia używa się pilnika albo osełki. Ten pierwszy przyda się szczególnie przy ostrzeniu niewielkich noży czy łańcuchów. Najpierw trzeba jednak oczywiście zdemontować je z urządzenia. Osełka przyda się zaś np. przy siekierach.

Bardziej skomplikowane urządzenia można oddać do profesjonalnego serwisu, który prowadzi producent spawarek czy kosiarek, ale jeżeli mamy ich sporo, warto zainwestować w zakup ostrzałki. Przyda się także wtedy, gdy celem jest konserwacja elektronarzędzi. To prosty przyrząd, zazwyczaj z diamentowymi tarczami i końcówkami przeznaczonymi do ostrzenia wszelkich metalowych części – od zwykłych nożyczek po łańcuch piły spalinowej. Ostrzałka znacznie usprawni ostrzenie i sprawi, że prace będą bardziej precyzyjne. Po zakończeniu ostrzenia trzeba jeszcze tylko dokręcić wszystkie części i śrubki, by podczas pracy nie było żadnych niespodzianek, i można przystąpić do wiosennego porządkowania ogrodu.

Chcesz skompletować w warsztacie zestaw narzędzi, który sprawdzi się w każdej sytuacji? Sprawdź listę przydatnych przedmiotów tutaj: https://powermat.pl/domowy-warsztat-czego-nie-moze-w-nim-zabraknac

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe