Konserwacja i ostrzenie narzędzi ogrodniczych. Jak przygotować je do wiosennych prac?

04.11.2024 | Kategoria: Blog

samodzielna wiosenna konserwacja narzędzi z korozją

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Widać to w lasach czy na łąkach, ale również w przydomowych ogrodach. Pojawiające się wszędzie nowe pędy i pąki zapowiadają powrót do ogrodniczych prac. Jeśli jednak chcemy cieszyć się zadbanym i wypielęgnowanym ogrodem, jeszcze przed rozpoczęciem prac musimy zadbać o narzędzia, którymi będziemy przekopywać rabatki czy przycinać rośliny. Kluczowe prace to konserwacja oraz ostrzenie metalowych powierzchni. W jaki sposób należy zatem przygotować narzędzia do prac, które czekają wiosną w ogrodzie?

Przegląd stanu narzędzi z ubiegłego roku

Ostatnie prace w ogrodzie większość z nas wykonywała pod koniec jesieni. Przygotowanie ogrodu do zimy, zabezpieczenie najdelikatniejszych roślin przed śniegiem i mrozem – przy takich czynnościach mieliśmy po raz ostatni w ręku ogrodnicze narzędzia. Wiosną okaże się, w jakim stanie je zostawiliśmy.

Jeśli przed odłożeniem ich w kąt nie wyczyściliśmy odpowiednio szpadli, grabek czy nożyc ogrodowych, wiosną czeka nas wielkie czyszczenie. Wszelkie narzędzia należy dokładnie umyć, usuwając z nich resztki ziemi, zaschnięte części roślin czy inne zanieczyszczenia. W przypadku większości narzędzi najlepiej nadaje się do tego druciana szczotka, która pozwala wydrapać nawet najmocniej zabrudzone powierzchnie. W przypadku niewielkich przedmiotów, na przykład jednoręcznych sekatorów, wystarczyć powinna natomiast szmatka czy gąbka zwilżona wodą.

Konserwacja narzędzi: usunięcie bakterii i dezynfekcja

Po takich zabiegach narzędzia będą pozornie wyglądać na czyste, ale proces ich oczyszczania nie powinien zakończyć się na tym etapie. Należy bowiem również usunąć z końcówek narzędzi bakterie i drobnoustroje. Dotyczy to nawet łopat czy kos, które skrupulatnie oczyściliśmy z organicznych resztek jeszcze jesienią. Zimą na ich końcówkach mogły się bowiem pojawić bakterie. Część z nich może niekorzystnie wpłynąć na stan roślin, z którymi zetkną się nożyce, piły czy inne przedmioty. Dlatego należy również zdezynfekować narzędzia. Najłatwiej zrobić to, zanurzając je we wrzątku – potem trzeba je tylko dokładnie wysuszyć. Alternatywą jest odkażenie ich alkoholem: spirytusem lub denaturatem.

Przy wiosennym przeglądzie narzędzi możemy także dostrzec te, które trzeba będzie naprawić lub wyrzucić. W tym momencie warto także zaplanować jesienną konserwację narzędzi. Bez względu na to, czy w naszym warsztacie znajdują się zwykłe łopaty, kosiarki spalinowe czy spawarka inwertorowa migomat, regularne prace pielęgnacyjne przedłużą żywot każdego narzędzia i urządzenia.

walka z rdzą i konserwacja narzędzi
Korozja jest największym zagrożeniem dla narzędzi.

Walka z korozją

Czasami nawet zanurzenie końcówek we wrzątku nie pozwala na ich dokładne oczyszczenie. Dzieje się tak, gdy do gry wkracza największy przeciwnik ogrodowych narzędzi – rdza. Za jej usuwanie warto zabrać się po wysuszeniu uprzednio oczyszczonych narzędzi. W przypadku prostych przedmiotów walka z korozją nie powinna być trudna. Wystarczy kawałek papieru ściernego i starcie brązowego nalotu z ostrzy czy kolców. Potem najlepiej maksymalnie wypolerować metalowe części – w takim stanie będą bardziej odporne na zanieczyszczenia, przez które mogą rdzewieć.

Nieco trudniej będzie w przypadku kosiarek, aeratorów czy akumulatorowych nożyc do przycinania trawy. Wówczas trzeba będzie bowiem rozkręcić urządzenia tak, by bez problemu dotrzeć do elementów tnących. W takim przypadku, po zakończeniu usuwania rdzy, najlepiej spryskać te elementy specjalnym preparatem do konserwacji metalowych części. To zapewni im dodatkową ochronę.

konserwacja elektronarzędzi z pomocą urządzenia
Konserwacja narzędzi to również ostrzenie – solidne ostrzałki znajdziesz tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-ostrzalki

Ostrzenie końcówek i przygotowanie trzonków

Przy pracach w ogrodzie ważne jest również to, by narzędzia były ostre. Dotyczy to wszelkich kosiarek, pił spalinowych czy nożyc, ale również zwykłych szpadli. Najczęściej do ostrzenia używa się pilnika albo osełki. Ten pierwszy przyda się szczególnie przy ostrzeniu niewielkich noży czy łańcuchów. Najpierw trzeba jednak oczywiście zdemontować je z urządzenia. Osełka przyda się zaś np. przy siekierach.

Bardziej skomplikowane urządzenia można oddać do profesjonalnego serwisu, który prowadzi producent spawarek czy kosiarek, ale jeżeli mamy ich sporo, warto zainwestować w zakup ostrzałki. Przyda się także wtedy, gdy celem jest konserwacja elektronarzędzi. To prosty przyrząd, zazwyczaj z diamentowymi tarczami i końcówkami przeznaczonymi do ostrzenia wszelkich metalowych części – od zwykłych nożyczek po łańcuch piły spalinowej. Ostrzałka znacznie usprawni ostrzenie i sprawi, że prace będą bardziej precyzyjne. Po zakończeniu ostrzenia trzeba jeszcze tylko dokręcić wszystkie części i śrubki, by podczas pracy nie było żadnych niespodzianek, i można przystąpić do wiosennego porządkowania ogrodu.

Chcesz skompletować w warsztacie zestaw narzędzi, który sprawdzi się w każdej sytuacji? Sprawdź listę przydatnych przedmiotów tutaj: https://powermat.pl/domowy-warsztat-czego-nie-moze-w-nim-zabraknac

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe