Kosiarka, podkaszarka, wertykulator. Narzędzia, z którymi perfekcyjnie zadbasz o ogród

08.01.2022 | Kategoria: Blog

Miły dla oka ogród, dokładnie przystrzyżony trawnik i wypielęgnowane krzewy oraz drzewa mogą stać się prawdziwą wizytówką każdego domu. Nic więc dziwnego, że wielu z nas przykłada bardzo dużą wagę do prac wykonywanych w ogrodzie. Nie potrzeba wielkiego doświadczenia, by stwierdzić, że pozostawienie trawy i innych roślin samym sobie to prosta droga do wyhodowania pod domem gęstych i brzydkich zarośli. By utrzymać rośliny w ryzach i nadać im pożądany kształt potrzebne są jednak odpowiednie narzędzia. Do zakupu kosiarki zwykle nikogo przekonywać nie trzeba, ale w ogrodzie z pewnością przyda się również kilka innych urządzeń. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu łatwiej dobierzesz sprzęt idealny do Twojego ogrodu.

Narzędzia niezbędne przez cały rok

Prawdziwy ogrodnik, nawet jeśli nie jest profesjonalistą, dba o wygląd swojego ogrodu przez cały rok. Zwykle regularnie wykorzystuje większość narzędzi. Tym bardziej więc ważne jest, by wybrać sprawdzone urządzenia, które będą mogły służyć przez kilka sezonów. A przy okazji w ich wyposażeniu będzie kilka przydatnych, ułatwiających pracę funkcji.

Kosiarki

Dla każdego posiadacza trawnika narzędziem numer jeden są bez wątpienia kosiarki. To urządzenie, które po raz pierwszy wyciągamy z garażu czy piwnicy zwykle już na początku kwietnia. Z reguły – choć zależy to w dużym stopniu od tego, jak intensywna i długa była zima – trawa osiąga wówczas wysokość około 7-8 centymetrów, czyli idealną do koszenia. Kosiarki będą towarzyszyć nam przez cały sezon, średnio co dwa tygodnie. Zwykle ostatnie koszenie przypada na drugą połowę października. Jako że w ostatnich latach klimat staje się coraz cieplejszy, czasami warto skosić trawę przed zimą jeszcze nawet pod koniec listopada.

Na rynku mamy do wyboru szereg urządzeń o zróżnicowanej mocy i parametrach. Podstawowym kryterium, które wpływa na wybór sprzętu, jest silnik, w jaki wyposażył go producent kosiarek. Możemy wybierać między urządzeniami spalinowymi, elektrycznymi oraz akumulatorowymi. Najbardziej niezależne są te pierwsze, zasilane silnikiem spalinowym. Możemy nimi kosić w dowolnym miejscu, w dodatku znajdziemy wśród nich również sprzęt z napędem, który będzie sam jeździć po trawniku. Wystarczy nimi tylko sterować. Urządzenia spalinowe mają też największą moc.

Kosiarki elektryczne są zwykle lżejsze i nieco tańsze, ale problemem dla niektórych może być kabel, którym są nieustannie podłączone do sieci. W związku z tym manewrowanie urządzeniem może być nieco ograniczone. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup kosiarki akumulatorowej. Wówczas trzeba jednak pamiętać, że akumulator może rozładować się w najmniej odpowiednim momencie, co zmusi nas do przerwy w koszeniu. Na rynku znajdziemy też urządzenia hybrydowe, które w takich przypadkach można podłączyć kablem.

Więcej informacji o poszczególnych rodzajach kosiarek znajdziesz w naszym kolejnym artykule: Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań.

Podkaszarki

Przez cały rok w ogrodzie przydadzą się również podkaszarki. To urządzenia niezastąpione przy pielęgnacji trudno dostępnych miejsc w ogrodzie. Można nimi przycinać trawę w okolicach drzew, krzewów czy krawężników. Są też przydatne przy wycinaniu chwastów, a modele o większej mocy poradzą sobie nawet z wykarczowaniem zarośniętego terenu. Te urządzenia stają się coraz bardziej popularne i po zakupie z pewnością nie będą bezczynnie zalegać w piwnicy.

Podobnie jak w przypadku kosiarek, podkaszarki mogą być napędzane paliwem, elektrycznym akumulatorem albo podłączone kablem do gniazda sieciowego. Przy zakupie tego sprzętu warto jednak zwrócić uwagę także na konstrukcję głowicy. W zależności od modelu, za cięcie roślin mogą odpowiadać końcówki z żyłki, specjalne tarcze tnące lub metalowe noże – ta ostatnia opcja jest dostępna jedynie w podkaszarkach spalinowych. Najbardziej uniwersalne są głowice żyłkowe. Im grubsza żyłka, tym łatwiej urządzenie poradzi sobie z większymi roślinami.

Przydatną funkcją podkaszarki będzie także regulacja długości rękojeści, która pomoże w wygodnej pracy w każdych warunkach. Pozwoli też na dopasowanie rozmiarów sprzętu do wzrostu. Najwygodniejsze w użyciu są podkaszarki wyposażone dodatkowo w uchwyty oraz pasy stabilizujące.

Nożyce do przycinania żywopłotu

Nie tylko trawnik wymaga jednak regularnej pielęgnacji. Jeśli wokół Twojego ogrodu rozciąga się żywopłot, wchodzące w jego skład krzewy trzeba regularnie przycinać. Profesjonalni ogrodnicy radzą, by robić to co najmniej raz w miesiącu. Takie prace można wykonać klasycznym, ręcznym sekatorem, ale znacznie łatwiej będzie to robić automatycznymi nożycami do przycinania z wysięgnikiem. Dzięki nim bez trudu sięgniemy nawet do daleko wysuniętych konarów. Takie nożyce mogą być zasilane akumulatorem lub bezpośrednio z sieci elektrycznej.

Narzędzia, które przydadzą się wiosną lub jesienią

Niektórych urządzeń będziemy używać tylko raz lub dwa razy w roku, ale i tak warto je posiadać w swoim ogrodowym arsenale. Do przygotowania gleby pod zasiew lub sadzenie nowych roślin niezbędne okażą się narzędzia takie jak glebogryzarki. Ich noże wbijają się w ziemię, spulchniając ją, rozbijając grudy i napowietrzając. W dodatku w glebie potraktowanej takim sprzętem wyrośnie zdecydowanie mniej chwastów.

Glebogryzarka odczuwalnie usprawni prace związane z użyźnianiem ziemi i przyda się zwłaszcza w ogrodach o większej powierzchni, których ręczne przekopanie za pomocą łopaty i grabi zajęłoby sporo czasu. Pomocne będą zwłaszcza glebogryzarki z elektrycznym lub spalinowym silnikiem – do wyboru mamy bowiem także sprzęt mechaniczny napędzany siłą mięśni. Glebogryzarka najczęściej jest używana wiosną, choć niektórzy polecają również spulchnianie ziemi jesienią. Wtedy trzeba jednak pamiętać, by zabrać się do pracy jeszcze zanim ziemia zamarznie.

Aeratory i wertykulatory

Dwa razy w roku na swój trawnik warto także wyjechać aeratorem. To urządzenie, które napowietrza i rozluźnia glebę pod trawnikiem. Aerator jest wyposażony w specjalne kolce, które wkłuwają się w trawę i przekłuwają zbitą darń. Trawnik staje się wówczas bardziej elastyczny i lepiej rośnie. Poszczególne aeratory różnią się napędem, a także głębokością, na jaką nakłuwają trawnik. Cały zabieg z ich użyciem po raz pierwszy należy wykonać wiosną, a po raz drugi przed zimą, w październiku lub listopadzie.

Po drugim lub trzecim wiosennym koszeniu trawy można z kolei sięgnąć po wertykulator. To urządzenie można uznać w pewien sposób za bliźniacze do aeratora. Podczas gdy ten drugi pozostawia w trawie regularne, punktowe nakłucia, wertykulator wykonuje w niej poziome nacięcia. Są one stosunkowo płytkie, mogą być więc uzupełnieniem aeracji albo zastąpić ją na niedawno posianych trawnikach. Oprócz wiosennych prac warto ponownie wyjechać wertykulatorem do ogrodu późnym latem.

Masz samochód? W takim razie wcześniej czy później będziesz potrzebować prostownika. Porady na ten temat znajdziesz tutaj: Prostownik dobrany do akumulatora. Najważniejsze typy prostowników i ich zastosowanie

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.01.2022 Co lepsze - kompresor olejowy czy bezolejowy?

Kompresor olejowy czy bezolejowy – na jaki się zdecydować?

Kompresory to urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. […]

15.12.2021 stroik świąteczny na stół

Zrób to sam: stroik świąteczny krok po kroku

Boże Narodzenie to czas, który każdy z nas chce przeżywać […]

28.11.2021 ostrzenie łańcucha piły

Ostrzenie łańcucha piły krok po kroku

Twoja piła łańcuchowa sprawuje się ostatnio gorzej? Masz problemy z […]

16.11.2021 Sekator do gałęzi, niezbędne narzędzie ogrodnika

Jaki sekator do gałęzi? Sprawdzamy!

Prace w ogrodzie wymagają wielu narzędzi. Podlewanie, nawożenie, usuwanie chwastów […]

29.10.2021 piły na wysięgniku akumulatorowe i elektryczne

Piły na wysięgniku do gałęzi – które warto wybrać?

Drzewa i wysokie krzewy pięknie wyglądają na naszych posesjach. Mogą […]

16.10.2021 jaka szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Majsterkowanie, naprawy, tworzenie własnych projektów i konstrukcji – we wszystkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe