Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań

03.01.2022 | Kategoria: Blog

Moda na wymuskane i kipiące soczystą zielenią trawniki trwa od lat i nie zanosi się na to, by miała przeminąć. Niemal wszystkie działki oraz przydomowe ogródki są ozdobione starannie wypielęgnowanymi, trawiastymi poletkami. Odgłos pracujących na nich kosiarek nieodłącznie kojarzy się z wiosennymi i letnimi weekendami. Przed budynki wyruszają wówczas najróżniejsze urządzenia. Jedne pracują nieco głośniej, inne trochę ciszej. Za niektórymi ciągnie się kabel, za innymi cienki ogon ulatniających się spalin. Wszystko zależy od tego, czy postawimy na kosiarki spalinowe czy elektryczne. Producenci obu rodzajów tego sprzętu zacierają ręce i sprzedają coraz to nowe kosiarki – hurt i detal w przypadku obu typów tych urządzeń ma się bowiem bardzo dobrze. Jak jednak dokonać właściwego wyboru? Podpowiadamy!

Kosiarki – urządzenie potrzebne w każdym ogrodzie

Trawniki przed domem nie są współczesnym wymysłem. Choć w Polsce ten typ dekoracji posesji mocno rozwinął się w XX wieku pod wpływem amerykańskich filmów i kultury popularnej, już kilkaset lat wcześniej rezydencje magnatów otaczały starannie wypielęgnowane ogrody. Wówczas do koszenia trawy używano jednak ręcznych kos, za naturalne “kosiarki” czasami uchodziły również owce.

Przodków dzisiejszej kosiarki trzeba szukać w pierwszej połowie XIX wieku i wynalazku Edwina Buddinga. Urządzenie angielskiego inżyniera w czasie pracy ciągnęły konie, które dla zabezpieczenia trawy miały na kopytach coś na kształt… gumowych butów. Dziś kosiarki są dużo bardziej zaawansowane i jeśli mają coś wspólnego z końmi, to jedynie z mechanicznymi. Trudno wyobrazić sobie pielęgnację ogrodu bez tego sprzętu. Sezon na koszenie trawnika rozpoczyna się bowiem już na początku kwietnia i trwa do października lub listopada. W tym czasie przeciętnie wyjeżdżamy kosiarką do ogrodu od 20 do 30 razy.

Kosiarka elektryczna – najważniejsze cechy

Jednym z dwóch najpopularniejszych typów kosiarek są urządzenia zasilane prądem elektrycznym. To sprzęt z kablem podłączonym bezpośrednio do gniazda sieciowego. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na urządzenia z możliwością regulacji wysokości koszenia. Na przykład jesienią warto bowiem pozostawić źdźbła trawy o nieco większej wysokości.

Zalety kosiarki elektrycznej

Do najważniejszych zalet kosiarki elektrycznej należy niska waga oraz cichy tryb pracy. Dzięki temu nie będzie zbyt mocno zakłócać dobrosąsiedzkich stosunków nawet wtedy, gdy lubimy poranne koszenie trawnika. Z lekkimi urządzeniami tego typu łatwo poradzą sobie także osoby, które nie dysponują zbyt dużą siłą. Takie kosiarki są zazwyczaj niewielkie, więc bez trudu można nimi manewrować. To sprzęt łatwy w obsłudze oraz utrzymaniu, włączenie go nie nastręcza żadnych trudności. Kolejny atut to niska cena – kosiarki elektryczne są zdecydowanie najtańszym typem urządzeń dostępnych na rynku.

Wady kosiarki elektrycznej

Za największą wadę kosiarek elektrycznych trzeba uznać konieczność podłączenia jej do źródła zasilania. Oczywiście rozwiązaniem są przedłużacze, ale wraz z długością kabla nieco spada napięcie. A elektryczne urządzenia mają też najczęściej silniki słabsze od spalinowych, często są od nich również węższe, co przedłuża pracę. Decydując się na zakup takiej kosiarki trzeba też pamiętać, że sam kabel będzie nieco utrudniać jazdę po trawniku.

Kosiarka spalinowa i wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Drugą popularną i łatwo dostępną możliwością jest kosiarka spalinowa. To urządzenie zasilane przez silnik dwu- lub czterosuwowy. Ten pierwszy wymaga stosowania mieszanki benzyny ze specjalnym olejem. Obecnie na rynku zaczynają jednak przeważać urządzenia z silnikiem czterosuwowym, gdzie do baku wystarczy wlać benzynę bezołowiową – przykładem jest kosiarka Loncin 196CC. Wśród kosiarek spalinowych znajdziemy także dużo modeli z napędem na koła, co będzie dodatkowym ułatwieniem. Najlepiej szukać egzemplarzy z możliwością zmiany prędkości jazdy.

Plusy kosiarek spalinowych

Pierwsza zaleta kosiarek spalinowych, która od razu narzuca się po porównaniu ich możliwości ze sprzętem elektrycznym, to zdecydowanie większa mobilność oraz zasięg. Takich urządzeń możemy bez problemu używać z dala od budynków i nie musimy martwić się żadnymi kablami. Wystarczy wziąć ze sobą pojemnik z paliwem, by zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi przerwami w pracy. Przeciętne urządzenie tego typu ma też zdecydowanie większą moc niż elektryczna, poradzi więc sobie na trudniejszym terenie. Kosiarka spalinowa 7 KM skosi nawet mokry i wysoki trawnik.

Minusy kosiarek spalinowych

Dla niektórych użytkowników powyższe plusy nie będą jednak równoważyć niedogodności związanych z zakupem i obsługą kosiarek spalinowych. Pierwszą barierą może być wysoka cena, zwłaszcza jeśli interesuje nas urządzenie, które samodzielnie jeździ. Taki sprzęt będzie również znacznie cięższy od kosiarki elektrycznej, trudniej będzie nim zatem manewrować. Kosiarki spalinowe bez rozrusznika elektrycznego czasami trudno nawet uruchomić. To także sprzęt drogi w eksploatacji, a do tego emituje sporo spalin i pracuje znacznie głośniej niż urządzenia elektryczne.

Rozwiązanie pośrednie – kosiarka akumulatorowa

Atuty obu rodzajów kosiarek – zarówno elektrycznych, jak i spalinowych – starają się łączyć producenci kosiarek akumulatorowych. Takie urządzenia są zasilane akumulatorem ładowanym w sieci elektrycznej przed rozpoczęciem pracy. Pracują ciszej niż urządzenia spalinowe i nie wydzielają spalin, a jednocześnie nie ogranicza ich kabel. Są jednak wyraźnie droższe od kosiarek elektrycznych i nie dorównują mocą spalinowym. W dodatku ładowanie akumulatora, w zależności od modelu, może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Kiedy lepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna, a kiedy spalinowa?

Konkretne zalety kosiarek elektrycznych oraz spalinowych sprawiają, że oba typy urządzeń sprawdzają się w odmiennych sytuacjach. Kosiarka elektryczna będzie idealnym wyborem do niewielkich przydomowych ogródków. Ze względu na niezbyt duże rozmiary i mniejszą szerokość roboczą świetnie nadaje się do koszenia trawników pełnych zakamarków i wąskich alejek. To dobre rozwiązanie zwłaszcza na miejskich działkach, gdy nie chcemy nadmiernie hałasować. Kosiarki akumulatorowe pomogą nam natomiast w miejscach, w których ciągnący się za urządzeniem kabel mógłby uszkodzić kwiaty czy inne rośliny w ogrodzie.

Kosiarka spalinowa sprawdzi się natomiast na dużych działkach, zwłaszcza usytuowanych za miastem. Duża szerokość koszenia pomoże szybciej uporać się z trawą na rozległych powierzchniach. Kupując taką kosiarkę zyskujemy również pewność, że damy sobie radę nawet w trudnych warunkach, gdy będziemy mieć do skoszenia stosunkowo wysoką i zachwaszczoną działkę. Sprzęt zasilany paliwem lepiej niż elektryczny nadaje się też do koszenia trawników, na których występują spore różnice poziomów.

Uzupełnieniem prac związanych z trawnikiem powinno być napowietrzenie gleby. Jak się za to zabrać? Sprawdź w naszym poradniku: Aeracja trawnika. Kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.01.2022 Co lepsze - kompresor olejowy czy bezolejowy?

Kompresor olejowy czy bezolejowy – na jaki się zdecydować?

Kompresory to urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w wielu branżach. […]

15.12.2021 stroik świąteczny na stół

Zrób to sam: stroik świąteczny krok po kroku

Boże Narodzenie to czas, który każdy z nas chce przeżywać […]

28.11.2021 ostrzenie łańcucha piły

Ostrzenie łańcucha piły krok po kroku

Twoja piła łańcuchowa sprawuje się ostatnio gorzej? Masz problemy z […]

16.11.2021 Sekator do gałęzi, niezbędne narzędzie ogrodnika

Jaki sekator do gałęzi? Sprawdzamy!

Prace w ogrodzie wymagają wielu narzędzi. Podlewanie, nawożenie, usuwanie chwastów […]

29.10.2021 piły na wysięgniku akumulatorowe i elektryczne

Piły na wysięgniku do gałęzi – które warto wybrać?

Drzewa i wysokie krzewy pięknie wyglądają na naszych posesjach. Mogą […]

16.10.2021 jaka szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Majsterkowanie, naprawy, tworzenie własnych projektów i konstrukcji – we wszystkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe