Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać? Porady i wskazówki

25.03.2025 | Kategoria: Blog

Rozdrabniacz do gałęzi - jaki wybrać? Wskazówki i porady

Masz ogród i zastanawiasz się, co zrobić z gałęziami po przycinaniu drzew i krzewów? W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się rozdrabniacz do gałęzi. Z jego pomocą szybko i wygodnie pozbędziesz się zielonych odpadów. Urządzenie zmniejszy ich objętość, a przy okazji przygotuje z nich idealny materiał na ściółkę czy kompost. Koniecznie wyposaż się więc w odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi. Jaki wybrać, by być jednak zadowolonym? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury! 

Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać? 9 najważniejszych cech

Znajomość kilku najważniejszych cech i parametrów urządzeń do pielęgnacji ogrodu pozwoli Ci znaleźć idealny dla siebie rozdrabniacz do gałęzi. Jaki wybrać i na co zwracać uwagę? Poniżej najważniejsze kryteria!

1. Rodzaj mechanizmu rozdrabniania

Rozdrabniacze do gałęzi można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – te z mechanizmem nożowym i frezowym. Czym różnią się do siebie te opcje i która będzie lepsza?

Mechanizm nożowy

Modele nożowe, jak sama nazwa wskazuje, tną gałęzie na kawałki za pomocą specjalnych szybko obracających się noży. Urządzenia te sprawdzają się idealnie do świeżych i miękkich zielonych odpadów. Rozdrabniacze tego typu są najczęściej lekkie i mobilne. Nie będziesz mieć problemów z ich przenoszeniem, transportem czy przechowywaniem. Mają też przeważnie nieco niższą cenę niż modele frezowe. 

Decydując się na mechanizm nożowy, musisz jednak mieć na uwadze pewne jego wady. Przede wszystkim urządzenie będzie pracować dość głośno. Do tego raczej nie poradzi sobie z twardymi i suchymi gałęziami. Same noże też szybko się tępią, dlatego konieczne jest ich regularne ostrzenie lub wymienianie. 

Jeśli jednak masz mały ogród i okazjonalnie przycinasz cienkie gałązki, rozdrabniacz nożowy w zupełności Ci wystarczy.

Rozdrabniacz do gałęzi - jaki wybrać?  Model z mechanizmem nożowym
Rozdrabniacz do gałęzi RTRDG0131 z mechanizmem nożowym świetnie sprawdzi się w małym przydomowym ogrodzie. Zobacz: https://sklep.powermat.pl/rozdrabniacz-do-galezi-rtrdg0131.html.

Mechanizm frezowy

Druga opcja to rozdrabniacz z mechanizmem frezowym. W tym przypadku urządzenie miażdży gałęzie, zamiast je ciąć. Dzięki temu odpadki są jeszcze mocniej rozdrobnione. Modele tego typu świetnie radzą sobie z grubymi i suchymi gałęziami. Pracują też ciszej i nie wymagają częstego ostrzenia – ich mechanizm jest o wiele trwalszy. Przeważnie mają funkcję automatycznego wciągania gałęzi, co oznacza dla Ciebie mniejszą ilość pracy. 

A co z wadami? Rozdrabniacze frezowe pracują nieco wolniej niż nożowe. Do tego bywają droższe i cięższe.

Mimo to warto je wybrać, jeśli masz w ogrodzie sporo drzew oraz krzewów z grubymi i suchymi gałęziami. Okażą się też niezastąpione, gdy cenisz cichą, ale skuteczną pracę. 

Rozdrabniacz do gałęzi frezowy RTRDG0132
Rozdrabniacz RTRDG0132 wyposażony jest w mechanizm frezowy, dzięki czemu będzie idealny do twardych i suchych gałęzi. Zobacz: https://sklep.powermat.pl/rozdrabniacz-do-galezi-rtrdg0132.html.

2. Rodzaj zasilania

Gdy już zdecydujesz o mechanizmie tnącym, czas wybrać źródło zasilania rozdrabniacza. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele elektryczne. Te świetnie sprawdzą się do pracy w przydomowym ogrodzie. Są lekkie, ciche i ekologiczne. Nie musisz przy tym martwić się o paliwo czy konserwację silnika. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku konieczność stałego dostępu do źródła zasilania.

Rozdrabniacze spalinowe to z kolei rozwiązania dedykowane raczej dla profesjonalistów. Dobrze sprawdzają się przy ogromie pracy do wykonania. Są jednak głośne i wymagają regularnej konserwacji. Do użytku domowego spokojnie wystarczy rozdrabniacz zasilany sieciowo. 

3. Moc urządzenia

Aby mieć pewność, że rozdrabniacz, który wybierzesz, dobrze poradzi sobie z przemieleniem gałęzi, sprawdź jego moc. Dobrze, aby modele elektryczne miały silnik 2800-3000 W i prędkość obrotową wynoszącą ok. 4500 obr/min. Urządzenia spalinowe, dedykowane dla profesjonalistów, powinny mieć z kolei moc od 4 do 8 KM.  

Rozdrabniacz do gałęzi - jaki wybrać?  Z pojemnym pojemnikiem na zrębki
Rozdrabniacz frezowy RTRDG0133 o mocy aż 3000 W upora się z każdym wyzwaniem. Zobacz: https://sklep.powermat.pl/rozdrabniacz-do-galezi-rtrdg0133.html.

4. Maksymalna średnica rozdrabnianych gałęzi

Kolejny ważny aspekt to średnica gałęzi, z którymi poradzi sobie rozdrabniacz do gałęzi. Jaki wybrać, abyś nie musiał wcześniej przygotowywać zielonych odpadów? Najlepiej postaw na średnicę rozdrabniania narzędzia wynoszącą do 45 mm. Wtedy żadne gałęzie, nawet te duże, nie będą straszne Twojemu rozdrabniaczowi! 

Rozdrabniacz do gałęzi RED TECHNIC RTRDG0130
Wszystkie rozdrabniacze Red Technic, w tym model RTRDG0130, są w stanie rozdrobnić gałęzie o średnicy do 45 mm. Zobacz: https://sklep.powermat.pl/rozdrabniacz-do-galezi-rtrdg0130.html.

5. Funkcja automatycznego wciągania gałęzi

Niektóre modele, zwłaszcza frezowe, mają funkcję automatycznego wciągania gałęzi.  To opcja, która zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę. Do tego poprawia poziom Twojego bezpieczeństwa. Istnieje bowiem mniejsze ryzyko nieszczęśliwego wypadku podczas rozdrabniania. Sprawdź więc, czy upatrzony przez Ciebie model ma taką funkcję.

Przy modelach bez funkcji automatycznego wciągania gałęzi zwróć uwagę, czy do urządzenia dołączony jest popychacz. Ten pozwoli Ci efektywnie i bezpiecznie przesuwać gałęzie w kierunku ostrza.

6. Pojemnik na zrębki

Dobrze, jeśli rozdrabniacz do gałęzi jest wyposażony w duży pojemnik lub worek na zrębki. To element, który znacząco ułatwia sprzątanie. Abyś nie musiał ciągle opróżniać miejsca na odpadki, szukaj modeli z workiem lub pojemnikiem o pojemności od 40 do 60 litrów. 

7. Koła i uchwyt do transportu

Mobilność i łatwy transport to niebywale ważne cechy, jeśli chodzi o rozdrabniacz do gałęzi. Jaki wybrać, abyś nie miał problemów z jego transportem czy przechowywaniem? Przede wszystkim taki wyposażony w duże koła oraz wygodny uchwyt. Dodatkowym atutem będzie niska waga i kompaktowe wymiary.

8. Stopień zabezpieczenia przed wnikaniem wody

Urządzenia dedykowane do pracy w ogrodzie powinny cechować się odpowiednim stopniem zabezpieczenia przed wnikaniem wody. Upewnij się więc, że rozdrabniacz, który wybierasz, ma oznaczenie przynajmniej IPX4. 

Taki model będzie odporny na spryskanie lub zachlapanie wodą o natężeniu do 10 litrów na minutę. Do pracy w ogrodzie taki stopień ochrony w zupełności wystarczy. 

9. Zabezpieczenie przed przeciążeniem

Na koniec zostało jeszcze zabezpieczenie przed przeciążeniem. Staraj się kupić model wyposażony w automatyczne wyłączenie w razie przeciążenia. Taka opcja chroni silnik przed uszkodzeniem. Dzięki temu możesz liczyć na trwałość i niezawodność. 

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać? Krótkie podsumowanie

Wiesz już, czym powinien cechować się dobry rozdrabniacz do gałęzi, jaki wybrać i o czym pamiętać podczas zakupów. Zbierzmy jednak teraz jeszcze wszystko w całość. 

Stojąc przed zakupem takiego urządzenia, określ przede wszystkim, czy lepszy będzie dla Ciebie model nożowy, czy frezowy. Pierwszy sprawdza się idealnie do świeżych i miękkich gałęzi. Drugi będzie lepszy przy twardych i suchych odpadach zielonych. 

Następnie dobierz odpowiednie parametry. Do użytku w przydomowym ogrodzie wystarczy Ci model zasilany elektrycznie, o mocy ok. 2800-3000 W i prędkości obrotowej do 4500 obr/min. Dobrze, aby maksymalna średnica gałęzi, które jest w stanie obrobić, wynosiła ok. 45 mm. 

Dodatkowymi atutami rozdrabniacza będzie funkcja automatycznego wciągania gałęzi, pojemnik lub worek na zrębki, duże koła i uchwyt transportowy oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem. Dla swojego bezpieczeństwa upewnij się też, że urządzenie ma odpowiedni stopień zabezpieczenia przed wnikaniem wody – IPX4 lub wyższy. 

Teraz już z pewnością wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając rozdrabniacz do gałęzi. Pamiętaj o wszystkich tych parametrach, a z pewnością będziesz zadowolony! 

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

07.03.2025 Jaki agregat na budowę? Poradnik

Jaki agregat na budowę? Podpowiadamy

Planujesz budowę i zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy? […]

20.02.2025 Jaka spawarka dla amatora? Porady i wskazówki

Jaka spawarka dla amatora? Porady

Chcesz zacząć swoją przygodę ze spawaniem? Nie wiesz jednak, jakie […]

31.01.2025 Ranking agregatów prądotwórczych - topowe modele

Ranking agregatów prądotwórczych – TOP 5 modeli

W obliczu awarii prądu, pracy w terenie czy potrzeby zasilania […]

08.01.2025 Odkurzacz do popiołu - ranking modeli Powermat i Red Technic

Odkurzacz do popiołu – ranking topowych urządzeń

Masz kominek, piec na drewno albo grilla i szukasz sposobu, […]

19.12.2024 Jaka spawarka inwertorowa? Poradnik

Jaka spawarka inwertorowa? Wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model

Rozważasz zakup spawarki inwertorowej, ale gubisz się w gąszczu propozycji […]

04.12.2024 Nagrzewnica do garażu - jaka najlepsza? Wskazówki

Nagrzewnica do garażu – jaką wybrać?

Dobrze ogrzany garaż to nie tylko wygoda, ale także sposób […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe