Domowy warsztat – czego nie może w nim zabraknąć?

01.12.2023 | Kategoria: Blog

narzędzia do warsztatu w zestawie

W pokoleniach naszych dziadków czy ojców umiejętności manualne związane z naprawami różnego rodzaju urządzeń były na porządku dziennym. Dostępność do usług, w tym takich jak wyspecjalizowani mechanicy, była dużo gorsza niż dzisiaj, poza tym ich ceny nie należały do najniższych. Obecnie wachlarz tego typu rozwiązań jest znacznie szerszy. Mimo wszystko w wielu domostwach wciąż funkcjonują domowe warsztaty, a w ruch często idą wkrętarki czy szlifierki. Takie miejsca są dziś jednak nie tylko drogą do oszczędności, ale obszarem, w którym można realizować własne pasje i zainteresowania, a także sporo się nauczyć. W rozwoju warsztatów pomaga też z pewnością moda na DIY, czyli własnoręczne wytwarzanie elementów wyposażenia mieszkania czy też różnych dodatków.

Warsztatu nie będzie jednak bez narzędzi. To od ich zestawu i możliwości zależy to, jakie prace będziemy w stanie wykonać własnymi rękami. Spawarki, klucze udarowe, szlifierki… Im jest ich więcej, tym lepiej. Jest jednak katalog kilku narzędziowych pozycji, których absolutnie nie może zabraknąć w wyposażeniu żadnego majsterkowicza.

Elektronarzędzia do warsztatu

To właśnie elektronarzędzia najbardziej kojarzą się z wizerunkiem majsterkowicza. W końcu to wkrętarka czy narzędzia wielofunkcyjne są nieodzownymi atrybutami prac w warsztacie. Bez elektronarzędzi ich zakres byłby mocno ograniczony.

Wkrętarka

To sprzęt, który zrewolucjonizował wszelkie naprawy. Dzięki wkrętarce możemy zdecydowanie szybciej i sprawniej przykręcać oraz odkręcać wszelkie śruby i wkręty. Nie obejdzie się bez niej niemal żadne zadanie – pomaga w reperowaniu maszyn, mocowaniu ramek czy rozkręcaniu mebli. Najbardziej poręczna jest wkrętarka akumulatorowa, która pomoże nam w każdym miejscu, niezależnie od źródła prądu. Jeśli posiada mocny silnik, będzie w stanie nawet zastąpić w warsztacie klasyczną wiertarkę.

Szlifierka kątowa

Wbrew nazwie, szlifierki kątowe w warsztatach rzadko służą do szlifowania. Najczęściej wykorzystuje się je do przecinania rozmaitych powierzchni i elementów. Poradzą sobie zarówno z przedmiotami wykonanymi ze stali, jak i wszelkimi płytami ceramicznymi czy rurami z tworzyw sztucznych. Nic tak łatwo jak szlifierka kątowa nie poodcina także wystających gwoździ – wystarczy pamiętać, by dobrać do niej odpowiednią tarczę.

szlifierka kątowa i inne narzędzia do warsztatu
Szlifierki i inne narzędzia do warsztatu w dobrej cenie znajdziesz tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia-szlifierki-i-polerki-szlifierki-katowe

Oscylacyjne narzędzie wielofunkcyjne

Do szlifowania zdecydowanie lepiej nada się urządzenie oscylacyjne, zwane wielofunkcyjnym. Jego stopa porusza się w osi przód-tył, dzięki czemu może dotrzeć nawet w miejsca, do których dostęp jest utrudniony. Urządzenie wielofunkcyjne pozwala na montaż stopek z papierem ciernym do szlifowania, ale może służyć także do zdzierania, skrobania, wycinania, a nawet piłowania. Wszystko zależy od zamontowanej końcówki.

Spawarka

Wiele tracą majsterkowicze, którzy nie korzystają ze spawarek elektrodowych. Choć to urządzenie może wydawać się skomplikowane w obsłudze, w rzeczywistości większość osób niezwykle szybko dochodzi do wprawy. Prosta spawarka elektrodowa MMA czy MIG MAG pozwala zaś na łączenie metalowych elementów i znacznie poszerza zakres prac, które można wykonać na własną rękę, bez uciekania się do pomocy fachowców.

Pilarka

Jeśli często zdarza nam się pracować z drewnianymi elementami, nieodzownym elementem wyposażenia warsztatu powinna stać się pilarka. Pilarki stołowe pozwalają robić to bardzo precyzyjnie, co przydaje się przede wszystkim przy przecinaniu płyt oraz paneli. Jeśli majsterkowicz ma w sobie żyłkę drwala, oczywiście konieczny będzie także zakup pilarki łańcuchowej.

Ręczne narzędzia do warsztatu

Elektronarzędzia, mniej lub bardziej uniwersalne, znacznie przyspieszają pracę. Ale nie zawsze są w stanie zastąpić klasyczne, ręczne narzędzia. Nawet najlepsza wkrętarka czasami nie poradzi sobie z zapieczoną śrubą, zwłaszcza umieszczoną w jakimś zakamarku. Wtedy w ruch idą klasyczne klucze – każdy majsterkowicz powinien mieć zestaw płaskich, a najlepiej również nasadowych.

Nie obejdzie się oczywiście także bez śrubokrętów o różnych rozmiarach i końcówkach. Czasami przydadzą się także te mniej typowe – nigdy nie wiadomo, na jakie śruby trafimy w nowym urządzeniu czy sprzęcie. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie też śrubokręt z wymiennymi bitami.

Do tego dochodzi jeszcze kilka ręcznych narzędzi, które trudno zastąpić elektryką. Każdy z nas miał chyba choć raz w życiu w ręku młotek – majsterkowicz używa go znacznie częściej i potrzebuje młotków o różnych wymiarach. Nie zawsze będzie można też skorzystać z pilarki, dlatego trudno wyobrazić sobie warsztat bez ręcznej piły czy piłki do metalu. Do tego dochodzą kombinerki, specjalny nóż oraz ręczne przyrządy do mierzenia – miarka taśmowa lub składana, a także poziomica. Gdy nie chcemy angażować do skrobania elektrycznych narzędzi, w naszym ręku powinna znaleźć się z kolei uniwersalna szpachelka.

Meble do domowego warsztatu

Sercem każdego warsztatu jest specjalny stół. To na nim odbywa się większość prac, to do niego przymocowuje się różne narzędzia. Powinien być solidny, będzie bowiem narażony na liczne uderzenia, zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej do tej roli nadają się stoły z blatem z twardego, litego drewna. Stanowisko pracy musi też być odporne na spore obciążenia – warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem.

Obok stołu przyda się krzesło, a w jego bezpośredniej okolicy półki, regały i szafki. To do nich będziemy odkładać wszystkie opisane powyżej narzędzia, to tam będą spoczywać wkręty, druty, gwoździe czy inne drobiazgi, które warto mieć pod ręką. Bez odpowiedniej organizacji przestrzeni w warsztacie szybko zrobi się duży bałagan, nad którym trudno będzie zapanować.

Pracujesz nie tylko w warsztacie, ale i w ogrodzie? Przeczytaj, jak wybrać piłę na wysięgniku: https://powermat.pl/pily-na-wysiegniku-do-galezi-ktore-warto-wybrac

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

16.11.2023 mężczyzna demonstruje jak ścinać drzewa

Jak ścinać drzewa? Sprawdzone sposoby i narzędzia

Ścinanie drzew to trudna i niebezpieczna praca. Zanim się na […]

03.11.2023 mężczyzna pokazuje, jak lutować przewody

Jak lutować? Poradnik dla początkujących

Chcesz trwale i solidnie połączyć dwa niewielkie metalowe elementy? Chwyć […]

16.10.2023 jesień w ogrodzie to czas, w którym m.in. zbieramy dynie

Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać o tej porze roku?

Jesień miewa różne oblicza. Czasami jest piękna i słoneczna, kiedy […]

03.10.2023 mężczyzna pokazuje, jak używać glebogryzarki na polu

Jak używać glebogryzarki w ogrodzie i na działce?

Praca na działce może być zdecydowanie łatwiejsza. Przekopywanie i dotlenianie […]

15.09.2023 jaka pompa do studni sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jaka pompa do studni? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze

Własna studnia na działce to szereg korzyści. Najważniejsza to niezależność […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe