Jaka szlifierka do gipsu będzie najlepsza? Najważniejsze cechy i parametry

16.06.2024 | Kategoria: Blog

szlifierka do gipsu na wysięgniku żyrafa

Gips jest jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych przy okazji remontów oraz wykańczania wnętrz. Jednym z jego atutów jest łatwość obróbki. Gips jest materiałem dość plastycznym, nie potrzeba więc zbyt wiele siły, by wymodelować go w odpowiedni sposób. Mimo to potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Najważniejszymi – tymi, które nadają mu ostateczny kształt – są szlifierki do gipsu.

Ich najważniejszym zadaniem jest wygładzenie zagipsowanej lub zaszpachlowanej powierzchni. Zazwyczaj wykorzystuje się je w pracach związanych ze ścianami oraz sufitem. W ten sposób przygotowuje się je do malowania, nadaje im ostateczny kształt. Urządzenie do szlifowania gładzi gipsowej musi jednak poradzić sobie z pyłem, który obficie unosi się przy takiej pracy. Jakie elektronarzędzia mamy do wyboru?

Żyrafa do szlifowania gipsu – kiedy na nią postawić?

Terminem żyrafy do gipsu określa się wśród fachowców szlifierki na teleskopowym wysięgniku. Uchwyt jest na tyle długi, że pozwala na szlifowanie ścian i sufitu bez konieczności korzystania z drabiny. Na końcu wysięgnika znajduje się stopa z obrotową tarczą szlifierską. Jest zamontowana w taki sposób, że można zmieniać jej położenie nawet o 180 stopni. Dzięki temu praca jest zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza.

Urządzenie nie mogłoby działać, gdyby nie jego silnik – najczęściej elektryczny. Bardzo ważny jest również system odsysania pyłu, który posiada niemal każda szlifierka do gipsu żyrafa. jego końcówka jest połączona z głowicą. Tego typu odkurzacze są bardzo skuteczne, usuwając zdecydowaną większość pyłu.

długa szlifierka do gipsu typu żyrafa
Szlifierka do gipsu żyrafa Powermat 1550W – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/szlifierka-do-gipsu-rtsdg0019-1550w.html

Szlifierka do gipsu żyrafa – jakie są jej największe zalety?

Podstawową funkcją żyraf jest wyrównywanie powierzchni pokrytej gładzią gipsową. Bardzo dobrze sprawdzą się również do szlifowania spoin między płytami czy też wypełnionych szpachlą ubytków w ścianach. Ze względu na swoją budowę żyrafy najlepiej sprawdzają się przy szlifowaniu miejsc znajdujących się dość wysoko.

Szlifierka tego typu jest urządzeniem, które umożliwia bardzo szybką pracę. Warto postawić na nią wówczas, gdy mamy do wyszlifowania dużą powierzchnię. Nada się jednak także do bardziej precyzyjnej pracy. Wówczas trzeba jednak wymienić jej stopę na mniejszą – niewielkie tarcze obrotowe wyrównają gładź w trudno dostępnych miejscach.

jaka szlifierka do gipsu? żyrafa pomoże na suficie i ścianach
Żyrafy mają charakterystyczną głowicę. Ciekawy model czeka na Ciebie tutaj: https://sklep.powermat.pl/szlifierka-do-gipsu-2w1-teleskopowa-pm-dg-1450dl-typu-zyrafa.html

Żyrafa do gipsu – jaką szlifierkę wybrać?

Nie da się w jednym zdaniu streścić odpowiedni na pytanie, jaka szlifierka do gipsu będzie spisywać się najlepiej. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Przy najbardziej intensywnych pracach kluczowa będzie moc silnika – najlepiej sięgająca nawet 1000 W. Uzupełnieniem tego parametru jest prędkość obrotowa, która powinna w takiej sytuacji sięgać 2000 obrotów na minutę.

Przy wyborze żyrafy do szlifowania gipsu trzeba sprawdzić także wagę urządzenia. Ciężka szlifierka sprawi, że praca będzie szybko nas męczyć – w końcu trzeba ją często unosić aż pod sufit. Najlepiej więc wybierać urządzenia o masie dwóch, maksymalnie trzech kilogramów

Do atutów wygodnej i sprawnej szlifierki żyrafy należy również wymienna głowica – o jej atutach już wspominaliśmy. Do tego koniecznie sprawdźmy, czy teleskopowy wysięgnik można bez problemu skrócić lub wydłużyć.

szlifierka do gipsu musi być funkcjonalna
Szlifierka do gipsu żyrafa Powermat 1500W – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/szlifierka-do-gipsu-pm-dg-1500m-typu-zyrafa.html

Szlifierka do gipsu mimośrodowa – alternatywa dla żyrafy do szlifowania

Większość fachowców uważa, że najlepsza szlifierka do gipsu to właśnie żyrafa. W niektórych przypadkach lepiej od niej sprawdzi się jednak szlifierka mimośrodowa. To urządzenie z krótkim uchwytem, którego stopa wykorzystuje tak zwany ruch oscylacyjny. Oznacza to, że porusza się w osi przód-tył.

Dużym atutem takiej szlifierki jest możliwość pracy w niestandardowych pozycjach i większa niż w przypadku żyraf umiejętność dotarcia do trudno dostępnych miejsc, na przykład w miejscach stykania się ścian. Charakterystyczna budowa sprawia, że szlifierka mimośrodowa dobrze nadaje się do wygładzania powierzchni w wąskich, niewielkich pomieszczeniach.

Takie urządzenie pozwala też na większą kontrolę wykonywanych ruchów, a także kierunków, w których rozchodzi się pył. Nowoczesne szlifierki mimośrodowe posiadają worki na pył, można je też podłączyć do odkurzacza.

Maszyny do szlifowania gipsu – jak dobrać do nich papier ścierny?

Zarówno żyrafa, jak i urządzenie mimośrodowe, to szlifierka na papier ścierny. Oba elektronarzędzia korzystają z krążków wykonanych z tego surowca. Im mniejszy kawałek papieru ściernego, tym praca jest wolniejsza, ale i bardziej precyzyjna. Do szlifierek mimośrodowych można także zamontować trójkątne tarcze z papieru ściernego do najbardziej dokładnego wygładzania zagipsowanych zakamarków.

Do konkretnych zadań dopasowuje się jednak nie tylko wielkość krążków, ale i gradację papieru ściernego, czyli wielkość jego ziaren. Papier gruboziarnisty pozostawia po sobie silniejszy efekt niż ten o dużej gradacji. Jeśli mamy do wygładzenia mocno nierówną powierzchnię z dużymi wybrzuszeniami, najlepiej sprawdzi się papier o gradacji od P10 do P400. Mniejsze ziarna, na przykład papieru P800, dobrze nadają się z kolei do delikatnych prac wykończeniowych, przygotowujących na przykład do malowania.

Z kolejnego artykułu dowiesz się, jak stworzyć przed domem mało wymagający trawnik: https://powermat.pl/malo-wymagajacy-trawnik-jak-uzyskac-taki-efekt

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe