Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

23.10.2024 | Kategoria: Blog

jaka szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa

Majsterkowanie, naprawy, tworzenie własnych projektów i konstrukcji – we wszystkich tych pracach najważniejszy jest efekt końcowy. Jeśli nie przyłożymy należytej wagi do wykończenia powierzchni, cały wysiłek pójdzie na marne. Często kluczowym zabiegiem jest więc szlifowanie. Ta praca ma wyeliminować wszelkie nierówności i zadziory.

By idealnie wykończyć powierzchnię potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Do najbardziej popularnych i najchętniej wykorzystywanych urządzeń należą szlifierki mimośrodowe i oscylacyjne. Czym różnią się te narzędzia? Czy warto odwiedzić sklep z narzędziami, by mieć w warsztacie oba modele? Podpowiadamy!

Szlifierka oscylacyjna – co ją charakteryzuje?

Szlifierka oscylacyjna nie należy do najbardziej skomplikowanych urządzeń. Zasada jej działania opiera się na ruchachstopy szlifierskiej napędzanej przez silnik. Jej wyróżnikiem są jednak ruchy oscylacyjne. To zmiany położenia w osi przód-tył. W ten sposób stopa jest wprawiana w charakterystyczny ruch, który przypomina drgania.

By tego typu szlifierka była gotowa do działania, trzeba założyć na niej papier ścierny. Jego kształt powinien odpowiadać stopie urządzenia. Najpopularniejsza jest szlifierka oscylacyjna okrągła oraz urządzenie typu delta, którego stopa przypomina kształtem tę grecką literę.

Szlifierka oscylacyjna – do czego służy?

Ruchy wykonywane przez szlifierkę oscylacyjną sprawiają, że to idealna opcja do wykonywania precyzyjnych prac. Narzędzie poradzi sobie ze szlifowaniem narożników oraz krawędzi. Zrobi to znacznie dokładniej niż inne rodzaje szlifierek. Ta dokładność wiąże się jednak z niezbyt imponującą wydajnością. Szlifowanie będzie szło powoli. Jednocześnie jednak sama powierzchnia może nie okazać się idealnie gładka.

Szlifierki oscylacyjne mają jednak jeszcze dodatkowe zalety. Często są określane jako narzędzie wielofunkcyjne. To jak najbardziej uzasadniona nazwa. Na rynku znajdziemy bowiem urządzenia z wymienną stopą, które równie dobrze mogą spełniać inne funkcje niż szlifowanie. Zdzieranie, skrobanie, a nawet przecinanie niezbyt twardych materiałów – to naprawdę szeroki wachlarz możliwości.

szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa
Szlifierki oscylacyjne wyposażone w zestaw końcówek są bardzo uniwersalne. Sprawdź ten model: https://sklep.powermat.pl/pl/narzedzie-wielofunkcyjne-renowator-szlifierka-pm-enw-1300-a.html

Mimośrodowa szlifierka – czym się wyróżnia?

Podobnie jak w przypadku narzędzi oscylacyjnych, także i nazwa tej szlifierki pochodzi od typu ruchów wykonywanych przez jej stopę. Ruch mimośrodowy to wzbogacenie oscylacji, na których opierają się narzędzia wielofunkcyjne.

Oprócz tego stopa urządzenia wychyla się względem własnej osi, a także wykonuje ruch obrotowy. Stąd czasami zamiennikiem określenia “mimośrodowa” jest nazwa “szlifierka obrotowa”. Co charakterystyczne, narzędzie tego typu jest zakończone okrągłą stopą, przymocowaną w dość elastyczny sposób.

Szlifierka mimośrodowa – do czego służy?

Ruchy wykonywane przez szlifierkę mimośrodową są zdecydowanie bardziej gwałtowne niż oscylacje. Pozwala to na ogarnianie stopą urządzenia większej powierzchni. Takie narzędzia są więc bardziej wydajne. Na rynku można spotkać dwa rodzaje szlifierek mimośrodowych: z ruchem niewymuszonym i wymuszonym.

Te pierwsze działają z silnikiem, który napędza wyłącznie oscylację. Ruchy stopy na boki następują samoczynnie, dlatego nie należy dociskać jej do powierzchni. Szlifierki z ruchem wymuszonym są natomiast napędzane do ruchu obrotowego. To poprawia ich wydajność, ale nieco trudniej nad nimi zapanować.

Ważnym wyróżnikiem szlifierek mimośrodowych jest również elastyczne mocowanie stopy, o którym wspominaliśmy. Dzięki niemu urządzenie poradzi sobie z obrabianiem wklęsłych i wypukłych powierzchni. Działa szybciej niż szlifierki oscylacyjne i lepiej wygładza powierzchnię. Nie pozwoli jednak na precyzyjne prace przy krawędziach czy zakamarkach.

Oscylacyjna szlifierka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szlifierka oscylacyjna posiada kilka parametrów, które mogą okazać się kluczowe przed podjęciem decyzji zakupowej. Zwykle najlepiej sprawdza się narzędzie wielofunkcyjne akumulatorowe. W takim przypadku przy pracy z precyzyjnymi elementami nie ogranicza nas kabel, a współczesne baterie są na tyle wydajne, że nie trzeba będzie co chwilę martwić się o poziom ich naładowania. Mobilne narzędzia akumulatorowe to szereg korzyści.

Oprócz sposobu zasilania istotna jest oczywiście również moc silnika. Tańsze urządzenia zwykle dysponują mocą 150-160 W. Dla tych, którzy zamierzają bardziej intensywnie korzystać z takiej szlifierki, przeznaczone są mocniejsze modele o mocy przekraczającej 250 W. Na wydajność urządzenia wpływ ma wielkość stopy. Istotne są także parametry związane z samą oscylacją – liczba cykli na minutę oraz skok oscylacji, czyli parametr, który określa maksymalne wychylenie stopy urządzenia w czasie pracy.

Szlifierka mimośrodowa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kiedy zdecydujemy się na szlifierkę mimośrodową, powinniśmy zerknąć na kilka podobnych cech urządzenia. Ponownie ważny będzie sposób zasilania. W tym przypadku większość majsterkowiczów sięga jednak po urządzenia sieciowe, które pozwalają lepiej wykorzystać możliwości silnika. Sama jednostka napędowa powinna mieć większą moc, jeśli będziemy często stosować ją do wygładzania dużych powierzchni i oczekujemy od niej długiej, wydajnej pracy.

W tym przypadku również liczy się liczba oscylacji na minutę i skok oscylacji. Do tego dochodzi jednak prędkość obrotowa stopy urządzenia. Sama wielkość końcówki roboczej szlifierki powinna być dobrana do planowanych prac, większa pozwoli jednak na jeszcze bardziej efektywne szlifowanie.

Szlifierka mimośrodowa a oscylacyjna – jak dobrać narzędzie odpowiednio do do materiału?

Rodzaj szlifierki warto dobrać do obrabianej powierzchni – jej rodzaju oraz wielkości. Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna poradzi sobie z drewnem. Ta pierwsza przyda się jednak przy dużych powierzchniach, na przykład przygotowywaniu desek czy wygładzaniu blatów. Urządzenie oscylacyjne pozwoli z kolei wykończyć powierzchnie pełne małych elementów czy rzeźbionych zdobień.

To właśnie drewno jest materiałem, który najczęściej obrabiamy wymienionymi rodzajami szlifierek. Przy dobraniu odpowiedniej końcówki można jednak szlifować nimi gips, a nawet beton. Przy twardszych materiałach zwykle sięga się po urządzenie mimośrodowe. Nie sposób jednak jasno wyznaczyć podziału materiałów, przy których poradzi sobie szlifierka oscylacyjna, a mimośrodowa będzie bezużyteczna.

Decydować powinien zakres potrzebnych prac, liczba krawędzi i kantów do oszlifowania, a także stopień skomplikowania powierzchni. Doświadczeni majsterkowicze zwykle mają w warsztacie oba modele i dobierają je do wykonywanych prac.

Z naszego kolejnego artykułu dowiesz się, jak oszczędzać gaz w domu lub mieszkaniu: https://powermat.pl/jak-oszczedzac-gaz-w-domu-sprawdzone-sposoby

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

02.08.2024 Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Wskazówki

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik

Zastanawiasz się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, aby cieszyć się maksymalną […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe