Mało wymagający trawnik. Jak uzyskać taki efekt?

02.04.2025 | Kategoria: Blog

mało wymagający trawnik

Piękny, zielony trawnik przed domem to marzenie wielu osób. Moda na zielone, naturalne “dywany” przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych i na stałe wpisała w krajobraz polskich wsi i miast. Widzimy je przed domami jednorodzinnymi, w parkach, na skwerach i pod blokami.

Tyle że utrzymanie zadbanego trawnika wymaga sporo pracy i energii. W ruch regularnie muszą iść kosiarki żyłkowe spalinowe, którymi trzeba regularnie kosić trawę. W walce z chwastami, a także przy murkach czy rynnach, pomagają podkaszarki żyłkowe. Bez regularnej pielęgnacji trawa na trawnik nie będzie w dobrym stanie.

Ale czy na pewno? Odpowiednie zaplanowany trawnik nie będzie potrzebować aż tyle uwagi. Wystarczy wybrać odpowiedni gatunek trawy, dobrze przygotować podłoże i zaplanować rozmieszczenie alejek oraz innych roślin. Dzięki temu na koszenie i inne zabiegi pielęgnacyjne poświęcimy znacznie mniej czasu. Jak uzyskać mało wymagający trawnik? Podpowiadamy!

Rodzaj trawnika. Jaka trawa do ogrodu będzie wymagać najmniej troski?

Trawnik bez koszenia? To wydaje się mrzonką. Większość ogródków w sezonie kosi się co tydzień, maksymalnie co dwa. Zielony “dywan” przed domem nie może być przecież zbyt wysoki. Jest jednak sposób, by sięgać po kosiarkę nieco rzadziej – to wybór odpowiedniej trawy na trawnik.

W sklepach znajdziemy bowiem kilka rodzajów trawników. Te najbardziej efektowne to trawniki dywanowe. Są miękkie i niezwykle zielone, ale również najbardziej delikatne – trzeba je nie tylko kosić, ale i regularnie nawadniać.

Zdecydowanie mniej zachodu będą wymagać trawniki parkowe. To trawa, której nie trzeba kosić zbyt często. Specjalnie dobrane gatunki sprawiają, że w ogrodzie będzie utrzymywać się niska trawa bez koszenia co tydzień czy dwa. Wystarczy skosić je kilka razy w sezonie – na przykład co półtora miesiąca. Alternatywą mogą być sportowe mieszanki trawy. W tym przypadku atutem będzie nie tyle powolne tempo wzrostu, co odporność na zadeptania. Żywotność zielonej nawierzchni zwiększy także koniczyna na trawniku.

Jeśli marzy się nam trawa bez koszenia, można również postawić na trawnik łąkowy. Łąki kwietne są w ostatnich latach popularne zwłaszcza w miastach, gdzie pomagają walczyć ze smogiem. Tyle że to skupiska pełne kwiatów i innych roślin, nie mają więc za wiele wspólnego z klasycznym zielonym “dywanem”.

Trawa, która nie potrzebuje pielęgnacji? Kluczem odpowiednie przygotowanie podłoża

Zabiegi związane z utrzymaniem trawnika to jednak nie tylko koszenie. Wiele osób zmaga się również na trawnikach z problemem chwastów, a także zbieraniem się wody w zagłębieniach, czasami też nadmiernym wysychaniem. By uniknąć takich problemów, trzeba odpowiednio przygotować podłoże pod wysiew trawy.

Najważniejsze jest odpowiednie wyrównanie i oczyszczenie powierzchni. Powinniśmy starannie usunąć z niej nie tylko wszystkie kamienie, ale także pozostałości roślin, które wcześniej porastały ten obszar. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na resztki korzeni. Jeśli zaniedbamy ten czas, wśród naszej trawy często będą pojawiać się nieproszone gatunki roślin.

Nie każdy ogród jest idealnie płaski, ale zadbajmy o to, by w naszym przyszłym trawniku nie było żadnych zagłębień. Inaczej będzie do nich spływać woda, a zamiast zielonej trawy w tych miejscach utworzą się błotniste pułapki. Przed wysiewem trawy warto też zadbać o użyźnienie ziemi, najlepiej naturalnym nawozem. Dzięki temu w przyszłości nie będziemy musieli dosypywać do trawy nawozów.

Mało wymagający trawnik, czyli jak skrócić czas koszenia

Nie da się ukryć, że najbardziej czasochłonnym z zabiegów pielęgnacyjnych trawnika pozostaje jednak jego koszenie. Czas, który na to poświęcamy, możemy jednak ograniczyć już na etapie projektowania ogrodu.

mało wymagający trawnik kosiarka
Koszenie trawnika przyspieszy dobra kosiarka. Najnowsze modele znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki

Najtrudniej będzie kosić na zboczach i skarpach. Może się okazać, że kosiarka nie da rady tam wjechać i potrzebna będzie kosa spalinowa ręczna. W miarę możliwości lepiej więc nie planować wysiewu trawy w takich miejscach.

Koszenie będzie szybsze również wtedy, gdy ograniczymy kontakt trawy z konfliktowymi punktami w ogrodzie. Do takich należą alejki, krawężniki czy rynny. Oczywiście nie możemy z nich zrezygnować, ale warto usypać wokół nich kilka centymetrów żwiru. Dzięki temu bez problemów dojedziemy do nich kosiarką, ścinając wszystkie źdźbła trawy. Czasami ściętą trawę możemy nawet pozostawić na trawniku – tym wyróżnia się mulczowanie trawy.

Ważne też, by zadbać o podłoże pod drzewami i krzewami. Najlepiej wysypać pod nimi ściółkę lub rozłożyć specjalną folię ogrodniczą. Dzięki temu nie będziemy musieli sięgać pod nie kosiarką. Pamiętajmy też, by nie przesadzać z wielkością trawnika – w dobrze zaplanowanym ogrodzie powinien zajmować maksymalnie 60 procent powierzchni.

A może ogródek bez trawy? Alternatywy dla klasycznego trawnika

Trawa nie musi być jednak wcale obowiązkowym elementem ogrodu. Niektórzy decydują się na inne rośliny, które rosną tylko do określonej wysokości. Dzięki temu nie trzeba ich regularnie kosić. To przede wszystkim różnego rodzaju rośliny okrywowe i płożące.

Dzięki nim ziemia pokryje się kobiercem zbliżonym do darni. Wystarczy postawić na bluszcz pospolity, jałowiec płożący, macierzankę, goździki czy dzwonki. Będzie można po nich wygodnie chodzić, a przy okazji zaskoczą innym kolorem niż klasyczna zieleń.

Nawet mało wymagający trawnik potrzebuje kilku działań przed zimą. Na czym się skupić na jesień? Odpowiedź czeka w kolejnym artykule: https://powermat.pl/trawnik-jesienia-jak-zadbac-o-niego-o-tej-porze-roku

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

07.03.2025 Jaki agregat na budowę? Poradnik

Jaki agregat na budowę? Podpowiadamy

Planujesz budowę i zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy? […]

20.02.2025 Jaka spawarka dla amatora? Porady i wskazówki

Jaka spawarka dla amatora? Porady

Chcesz zacząć swoją przygodę ze spawaniem? Nie wiesz jednak, jakie […]

31.01.2025 Ranking agregatów prądotwórczych - topowe modele

Ranking agregatów prądotwórczych – TOP 5 modeli

W obliczu awarii prądu, pracy w terenie czy potrzeby zasilania […]

17.01.2025 Rozdrabniacz do gałęzi - jaki wybrać? Wskazówki i porady

Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać? Porady i wskazówki

Masz ogród i zastanawiasz się, co zrobić z gałęziami po […]

08.01.2025 Odkurzacz do popiołu - ranking modeli Powermat i Red Technic

Odkurzacz do popiołu – ranking topowych urządzeń

Masz kominek, piec na drewno albo grilla i szukasz sposobu, […]

19.12.2024 Jaka spawarka inwertorowa? Poradnik

Jaka spawarka inwertorowa? Wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model

Rozważasz zakup spawarki inwertorowej, ale gubisz się w gąszczu propozycji […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe