Jak oszczędzać gaz w domu? Sprawdzone sposoby

20.07.2024 | Kategoria: Blog

jak oszczędzać gaz

Z gazu korzysta coraz więcej polskich gospodarstw. W wielu domach służy on do zasilania kuchenek oraz podgrzewania wody, ale coraz więcej osób wykorzystuje go również do ogrzewania domów.

Problem w tym, że ceny gazu w ostatnich latach konsekwentnie rosną. Niestabilna sytuacja w regionie czy rosnąca inflacja tylko przyspieszyły ten proces. Kiedy więc sumy na rachunkach stają się przerażająco wysokie, wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać gaz. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów – podpowiadamy, jak zmniejszyć zużycie gazu w mieszkaniu.

Gaz w domu – dlaczego jest tak popularny?

Powodów jest co najmniej kilka. Bardzo długo pozostawał on paliwem stosunkowo tanim. Grzejniki na gaz okazują się szczególnie ekonomiczne szczególnie w nowym budownictwie.

Do tego kotły gazowe w zasadzie nie potrzebują żadnej obsługi, ten sposób ogrzewania jest więc bardzo wygodny. Ważny jest też aspekt ekologiczny – ogrzewanie gazem w zdecydowanie mniejszy sposób zanieczyszcza środowisko niż kotły zasilane węglem czy drewnem. W ten sposób nie przyczyniamy się do smogu, który dławi Polskę.

Sposoby oszczędzania gazu – zmień swoje nawyki!

Zanim zaczniemy przeszukiwać sklepy z narzędziami w celu poszukiwania nowoczesnych czujników czy liczników, warto zmienić kilka nawyków, które towarzyszą nam na co dzień. A dokładniej – nauczyć się nowych, przyjaznych dla naszego portfela.

Nie przegrzewaj domu lub mieszkania

Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym? Jednym z najprostszych sposobów jest dostosowanie temperatury do naszych rzeczywistych potrzeb. Warto różnicować intensywność ogrzewania w zależności od pomieszczenia. W sypialni wystarczy 18 stopni Celsjusza, w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej – 21, 22 stopnie. Cieplej, bo w okolicach 24 stopni, powinno być jedynie w łazience. Dostosujmy też temperaturę we wnętrzach do pory dnia – nocą może być nieco chłodniej.

Przegrzewanie pomieszczeń nie tylko zwiększa zużycie gazu w domu, ale ma także niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest jednak również to, by nie doprowadzać do zbytniego wychłodzenia mieszkania. Powrót do optymalnej temperatury zużyje bowiem dużo energii. Nawet kiedy wychodzimy z domu, tylko delikatnie przykręcajmy więc grzejniki.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

Wpływ na rachunki za ogrzewanie gazowe może mieć też sposób wietrzenia wnętrz. To ważne szczególnie zimą. O tej porze roku lepiej zrezygnować z długotrwałego uchylania okien. Lepiej wietrzyć pomieszczenia intensywnie i szybko. Otwarcie okien na oścież na kilka minut to zdecydowanie najlepszy sposób na wpuszczenie do mieszkania świeżego powietrza.

Dzięki temu grzejniki nie będą musiały wyrównywać temperatury przez długi czas. Taki sposób wietrzenia ogranicza straty ciepła. Warto pamiętać, by na czas otwierania okien zakręcać grzejniki.

Jak oszczędzać gaz? Troska o ekspozycję grzejników

Koszty ogrzewania można zmniejszyć w prawidłowy sposób eksponując kaloryfery. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by niczym ich nie zasłaniać – oczywiście zwłaszcza wtedy, gdy są włączone. Unikajmy więc osłaniania ich przez meble, długie zasłony czy firanki.

Zużycie gazu zwiększy także suszenie na grzejnikach mokrych ubrań. Zasłanianie kaloryferów utrudnia rozchodzenie się ciepłego powietrza po pomieszczeniu, co może podnieść koszty ogrzewania nawet o 20 procent! Dodatkowym trikiem, który pomoże jeszcze efektywniej wykorzystać ciepło kaloryferów, jest zamontowanie między nimi a ścianą ekranów odbijających ciepło.

Oszczędzanie gazu w kuchni

Sposobów na oszczędzanie gazu można szukać również w czasie gotowania. Straty energii zmniejsza już tak prosta czynność, jak gotowanie pod przykryciem. Zawsze należy też dostosować wielkość naczynia do wielkości palnika.

Wiele osób tuż przed końcem gotowania wyłącza gaz – w ostatnich minutach wystarczy już ciepło nagromadzone w naczyniu. Warto też pamiętać, że najbardziej ekonomiczne są naczynia ze stali szlachetnej, które wyróżnia bardzo dobre przewodzenie ciepła.

Prysznic dla niższych rachunków

Warto wiedzieć też, jak oszczędzić na ogrzewaniu wody w łazience. Sposób jest prosty – zmiana nawyków kąpielowych. Prysznic okazuje się bowiem zdecydowanie bardziej ekonomiczny od kąpieli w wannie. Ten sposób mycia jest znacznie szybszy i zużywa mniej wody. Długa kąpiel w wannie dla wielu osób jest przyjemna, ale wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami ogrzewania wody. A te stanowią znaczącą część rachunków za gaz.

Jak oszczędzać gaz w domu? Kwestie techniczne

Duży wpływ na opłaty za gaz i zużycie tego surowca może mieć stan systemu grzewczego. Regularne przeglądy pomogą nam znaleźć nieprawidłowości. Niemal każdy sklep z elektronarzędziami oferuje specjalne czujniki, które pozwalają na wykrycie problemów.

Kiedy w systemie grzewczym pojawiają się zanieczyszczenia, przepływ energii jest utrudniony. Eksperci szacują, że koszty ogrzewania spowodowane nieodpowiednią eksploatacją techniczną mogą powodować rachunki wyższe aż o 10 procent. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakim stanie jest instalacja ogrzewająca dom lub domowy warsztat.

Często opłaca się także zainwestować w wymianę przestarzałych urządzeń. Nowoczesne piecyki gazowe są bardziej oszczędne i w perspektywie ich zakup z pewnością się opłaci. Pamiętajmy również czyszczeniu i odpowietrzaniu instalacji.

Jeśli interesujesz się tematyką związaną z remontami, warto, byś poznał lepiej agregaty malarskie. Informacje na ten temat znajdziesz w następnym artykule: https://powermat.pl/przygotowania-do-remontu-jak-wybrac-agregat-malarski

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe