Domowy warsztat. Drobne narzędzia, które muszą się w nim znaleźć

01.12.2022 | Kategoria: Blog

drobne narzędzia do warsztatu

Domowy warsztat to królestwo każdego majsterkowicza. Ci najbardziej zapaleni spędzają w nim sporo czasu. Często głównym zadaniem jest reperowanie różnego rodzaju usterek, ale wiele osób znajduje też czas na pracę twórczą i własne konstrukcje.

Zakres prac zależy od umiejętności majsterkowicza, ale również sprzętu, jaki posiada. W dzisiejszych czasach internetowy sklep z narzędziami pozwala na ich zakup bez wychodzenia z domu, ale i tak wyposażenie warsztatu domowego u każdego z nas wygląda nieco inaczej. Oprócz skomplikowanych i drogich maszyn w każdym warsztacie powinno jednak znaleźć się co najmniej kilka podstawowych narzędzi, bez których nawet najprostsze prace mogą okazać się niemożliwe.

Przydatne narzędzia warsztatowe ręczne

Podstawowe narzędzia do warsztatu bardzo często można znaleźć w skrzynce narzędziowej. Dzięki niej łatwiej utrzymać porządek wśród rzeczy czekających na naoliwienie, zespawanie czy przewiercenie. Dlatego często to właśnie skrzynka bywa pierwszym przedmiotem, po jaki sięgamy przy kompletowaniu wyposażenia warsztatu.

Śrubokręty i młotki – podstawowe narzędzia dla każdego

Swoje miejsce w skrzynce z pewnością zajmą śrubokręty, profesjonalnie nazywane wkrętakami. Odkręcanie i zakręcanie różnego rodzaju śrub to chleb powszedni każdego majsterkowicza. W warsztacie muszą się znajdować śrubokręty w kilku rozmiarach, wyposażone w odmienne końcówki – zarówno płaskie, jaki i popularne “krzyżaki”. Jeśli zależy nam na wolnym miejscu i mniejszej liczbie narzędzi, można kupić śrubokręt z bitami, czyli wymiennymi końcówkami.

Kolejne niezbędne ręczne narzędzia do warsztatu to młotki. Przydadzą się przynajmniej dwa – jeden niewielki, do delikatnych i precyzyjnych prac, drugi większy, do zadań wymagających siły. Warto zdecydować się na młotek ciesielski, który posiada wcięcie w tylnej części główki – to pomocne przy usuwaniu gwoździ.

Klucze i kombinerki

By być przygotowanym na każdą ewentualność, warsztat z narzędziami powinien być wyposażony w cały zestaw kluczy. Tylko wtedy jesteśmy gotowi do odkręcenia każdej śruby. Najbardziej uniwersalny będzie zestaw kluczy płasko-oczkowych – hurtownia z narzędziami pozwoli wybrać komplet w niskiej cenie. Do tego przyda się również większy klucz francuski – to narzędzia używane do napraw związanych z rurami czy uszczelkami.

Nieodłącznym atutem majsterkowicza są również kombinerki, nazywane również szczypcami. Można nimi usuwać przedmioty wbite w drewno czy inny materiał, zagiąć gwóźdź, ale i przeciąć kabel.

narzędzia podstawowe - zestaw kluczy
Warsztat bez kluczy – to nie do pomyślenia! Wybierz swój zestaw tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/warsztat-narzedzia-reczne-klucze

Piła, miarka i nóż – narzędzia do precyzyjnego cięcia

Narzędzia do domu powinny obejmować także piłę. A najlepiej co najmniej dwie piły przystosowane do obróbki drewna oraz metalu. To właśnie z tymi materiałami najczęściej mamy do czynienia w warsztacie. Do tego piła z brzeszczotem do metalu bez problemu poradzi sobie również z przecinaniem tworzyw sztucznych. Dopiero przy bardziej wymagających pracach będą Ci potrzebne skomplikowane maszyny, takie jak piła tarczowa stołowa.

Nie wszystko da się jednak przeciąć za pomocą piły. Drobniejsze nacięcia najlepiej wykonać nożem. Wiele osób w trudnych, warsztatowych sytuacjach radzi sobie dzięki scyzorykowi, ewentualnie sięga po noże kuchenne. Najlepiej sprawdzi się jednak profesjonalny nóż warsztatowy z wbudowaną ostrzałką – będziemy pewni, że ostrze się nie stępi.

By wszystkie nasze prace były precyzyjne, konieczne będzie użycie miarki. Dawniej majsterkowicze korzystali przede wszystkim ze składanych, drewnianych metrówek. Dziś najlepiej sprawdzają się miarki taśmowe, które można zablokować na wymaganej długości.

Warsztat domowy – niewielkie elektronarzędzia, w które warto zainwestować

Ręczne narzędzia to jednak nie wszystko. Dla warsztatu domowego, który ma ambicje, by poradzić sobie z nieco poważniejszymi zadaniami, konieczne będą również przynajmniej niewielkie elektronarzędzia.

Jednym z najprostszych może być taker elektryczny. Pozwala na szybkie mocowanie materiałów izolacyjnych, folii, tkanin czy listewek. Sprawdzi się wówczas, gdy liczy się przede wszystkim szybkość. Takery mogą operować zarówno klasycznymi zszywkami, jak i niewielkimi gwoździami.

Kompletując przydatne narzędzia do warsztatu nie można pominąć również wkrętarki. To urządzenie w ostatnim czasie stało się niemal atrybutem majsterkowicza. Są niewielkie, łatwo nimi operować, a znacznie usprawniają pracę. Te z mocniejszym silnikiem są w stanie zastąpić nawet wiertarkę i wiercić otwory w ścianach. Najlepiej spisują się jednak przy nieco bardziej miękkich materiałach. Szczególną popularnością cieszą się wkrętarki akumulatorowe, które w czasie pracy są w pełni niezależne od źródeł prądu.

Przydatnym narzędziem z pewnością jest również szlifierka kątowa. To poręczne urządzenie, które pomoże wyszlifować nawet twarde materiały. W domowym warsztacie często służy jednak przede wszystkim jako narzędzie do przecinania przedmiotów z metalu i innych twardych materiałów. Pomoże m.in. oczyścić powierzchnię z wystających gwoździ, przyciąć rury, a także odpowiednio wymodelować ceramiczne płytki.

Praca w warsztacie to nie wszystko. Do pracy w ogrodzie przyda się kosa spalinowa – z następnego artykułu dowiesz się, jak wybrać najlepszą: https://powermat.pl/najlepsza-kosa-spalinowa-polecane-modele

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.11.2022 dogrzewanie mieszkania bywa konieczne

Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą. Na jakie urządzenia postawić?

Jesień i zima potrafią być piękne i zachwycać kolorowym, a […]

04.11.2022 czym ciąć panele? jednym z rozwiązań jest wyrzynarka

Czym ciąć panele? Najlepsze urządzenia i pomysły

Po latach, w których w mieszkaniach rządziły wykładziny, dywany i […]

25.10.2022 Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Pomyśl, czy potrzebny nie będzie Ci automatyczny rozruch urządzenia

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Sytuacja energetyczna w Europie staje się coraz trudniejsza. Co chwilę […]

17.10.2022 kiedy wymienić opony

Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?

Polska to kraj, w którym rozbieżności temperatur między latem a […]

06.10.2022 przyrządy pomiarowe to m.in. mierniki i multimetry

Przyrządy pomiarowe – rodzaje i zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe czy warsztatowe bez precyzyjnych […]

28.09.2022 już spawarka inwertorowa do 500 zł pozwoli na skuteczną pracę

Jaka spawarka inwertorowa do 500 zł?

Spawarki inwertorowe to urządzenia, które powoli wypierają z rynku spawarki […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe