Przygotowania do remontu. Jak wybrać agregat malarski?

15.06.2024 | Kategoria: Blog

dobry agregat malarski

Remont domu czy mieszkania nigdy nie jest prostą sprawą. Wymaga nie tylko chęci i cierpliwości, ale zwykle również sporo czasu i wysokich nakładów finansowych. Przy każdym remoncie potrzebne będą również odpowiednie elektronarzędzia. Sklep warto odwiedzić choćby po to, by ułatwić sobie malowanie – pomoże w tym odpowiedni agregat malarski.

Dzięki temu urządzeniu można malować zdecydowanie szybciej i bardziej komfortowo niż przy pomocy klasycznego pędzla czy wałka. Takie maszyny do malowania są zdecydowanie bardziej wydajne. W sklepach znajdziemy różne modele – zarówno proste pistolety za niewielką kwotę, jak i profesjonalne agregaty kosztujące ponad tysiąc złotych. Jak zatem wybrać urządzenie do malowania ścian?

Dlaczego warto postawić na agregat do malowania?

Agregaty do malowania wyróżniają się metodą pokrywania powierzchni farbą – umożliwiają malowanie natryskowe. Ich działanie opiera się na pompowaniu i sprężaniu farby. Barwnik trafia do dyszy agregatu, która rozpryskuje ją na ścianie pod dużym ciśnieniem.

Strumień farby może być szeroki, dlatego malowanie ścian natryskowo pozwala na szybkie pokrywanie nią nawet dużych powierzchni. Taka metoda jest nieoceniona przy malowaniu trudnych miejsc, na przykład chropowatych powierzchni. Dzięki agregatom można szybko i równomiernie pokryć farbą całą ścianę, co nie zawsze udaje się przy malowaniu ręcznym.

Dużym atutem malowania agregatem jest fakt, że taka praca jest znacznie mniej męcząca od ręcznego malowania. Wykorzystanie takiego urządzenia pozwala także na oszczędności farby, która jest wykorzystywana bardziej ekonomicznie. Obsługa agregatów jest na tyle prosta, że przeciętny majsterkowicz nie będzie mieć z nią najmniejszych problemów.

Jaki agregat malarski wybrać? Najważniejsze typy urządzeń

Agregaty do malowania natryskowego to dość szerokie pojęcie. Kiedy odwiedzamy stacjonarny lub internetowy sklep z narzędziami, zwykle znajdziemy w nim co najmniej kilka różnych urządzeń, które kryją się pod tą nazwą.

Agregaty można jednak podzielić na dwa najważniejsze typy. Pierwszy, z dłuższą historią, to urządzenia pneumatyczne. Taki agregat spręża farbę za pomocą powietrza, wytwarzając ciśnienie na poziomie kilku barów. Maszyna dobrze spisuje się przy rzadkich farbach.

Drugi, nowocześniejszy typ urządzeń, to agregaty hydrodynamiczne. W nim farbę spręża się bez udziału powietrza, a ciśnienie wytwarzane przez urządzenie jest jeszcze wyższe. Maszyny hydrodynamiczne są bardziej wydajne, świetnie nadają się więc nawet do malowania dużych powierzchni. Współpracują z wieloma rodzajami farb – od emulsyjnych po lateksowe.

agregat malarski
Szeroki wybór agregatów do malowania znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia-pistolety-do-malowania

Rodzaje agregatów – budowa i sposób zasilania

Malowanie agregatem jest możliwe już przy pomocy prostych urządzeń. Za takie uważa się agregaty membranowe. Jak sama nazwa wskazuje, za rozprowadzanie farby odpowiedzialna jest elastyczna membrana. Nie są to najbardziej wydajne urządzenia, ale nadają się do domowego użytku.

Większą moc i szybkość pracy zapewniają agregaty tłokowe. W tym przypadku farbę rozpyla się dzięki specjalnym tłokom. Ich możliwości są o wiele większe niż w przypadku membrany – poradzą sobie nawet z bardzo gęstymi farbami. Takich maszyn często używają ekipy remontowe.

Przy urządzeniach do malowania ważny jest rodzaj zasilania. Dużą mocą dysponują agregaty spalinowe. W taki sprzęt inwestują najczęściej firmy budowlane. Znacznie przyspiesza pracę nawet na dużych ścianach. Ze względu na spaliny używa się go jednak głównie na zewnątrz.

Alternatywą są agregaty elektryczne. Ogranicza je kabel podłączony do kontaktu, ale świetnie nadają się do pracy we wnętrzach.

Agregaty w formie pistoletów

Mianem agregatów często określa się również zdecydowanie mniejsze urządzenia – pistolety do malowania. Jego koszt jest znacznie niższy niż w przypadku profesjonalnych agregatów.

Jak malować pistoletem natryskowym? Wystarczy nalać farbę do zbiornika i nacisnąć spust. Odpowiedni strumień uzyskamy po przekręceniu pokrętła, pistolet umożliwia też regulowanie przepływu farby. Ściany pokrywa się nim nieco wolniej, ale to maszyna, na którą może pozwolić sobie każdy majsterkowicz. Z pewnością przyda się nie tylko w czasie remontu i warto nim wzmocnić domowy warsztat.

Agregat do malowania ścian – na te parametry trzeba zwrócić uwagę

By dobrze wybrać agregat malarski, warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze kilka kwestii. Istotna jest szczególnie dysza urządzenia. Istotne są dwie ostatnie cyfry w jej specyfikacji – to one określają średnicę otworu.

Jaka dysza do malowania będzie najlepsza? Wszystko zależy od rodzaju planowanych prac. Przy malowaniu farbami akrylowymi i gruntowymi powinniśmy sięgnąć po najmniejsze dysze. Szerszy otwór będzie potrzebny do farb lateksowych, najszerszy – przy farbach epoksydowych.

Istotny jest także kąt natrysku, czyli kolejny parametr związany z dyszą agregatu. Nie można go dowolnie zmieniać, jest podany przez producenta. Montaż nowej dyszy pod nieodpowiednim kątem może uszkodzić urządzenie.Producenci podają także wydajność agregatu. Ten parametr określa przepływ farby w ciągu minuty. Ta wartość ma duży wpływ na szybkość pracy urządzenia.

Przed remontem warto też zaopatrzyć się w nowoczesne urządzenia pomiarowe. Jakie wybrać? Dowiesz się z kolejnego artykułu: https://powermat.pl/przyrzady-pomiarowe-rodzaje-i-zastosowanie

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe