Menu
02.04.2025 | Kategoria: Blog
Są urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie nie tylko profesjonalny warsztat, ale także kącik z narzędziami w każdym domu. O ile nie zawsze znajdziemy w nim spawarki inwertorowe 3w1 czy nitownice pneumatyczne, o tyle dla wkrętarki lub wiertarki zawsze znajdzie się miejsce. Bez względu na to, czy mamy w sobie żyłkę majsterkowicza, czy po narzędzia sięgamy tylko w ostateczności, wcześniej czy później trzeba będzie coś wywiercić. A to otwór w ścianie, na której chcemy coś powiesić, a to dziura w desce czy meblach, przez którą trzeba przeciągnąć jakieś kable. Elektronarzędzia przydają się również wówczas, gdy chcemy coś przykręcić. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką wkrętarkę lub wiertarkę. Tylko na co się zdecydować? Przybliżamy najważniejsze parametry i cechy obu urządzeń, które trzeba znać przed dokonaniem ostatecznego wyboru.
Nawet jeżeli nie pałamy pasją do samodzielnych napraw i daleko nam do miana złotej rączki, nie powinniśmy rezygnować z zakupu elektronarzędzi. Wystarczy odrobina chęci, a szybko okaże się, że wykonywanie nimi podstawowych prac wcale nie jest nadzwyczajnie trudne. W ofercie sklepów z narzędziami proste urządzenia przeznaczone dla amatorów znajdziemy równie łatwo, jak wyspecjalizowany sprzęt dla profesjonalistów. Nie tylko wkrętarka, ale nawet spawarka MIG MAG, TIG czy MMA może być więc dziś używana do domowych prac.
Drugą kwestią, która powinna ułatwić decyzję o zakupie elektronarzędzi, jest ich cena. Na rynku pojawiają się dziś nie tylko urządzenia znanych marek, ale także tańsze alternatywy. Zresztą nawet uznani producenci produkują obecnie proste maszyny o niższej cenie, gwarantujące precyzyjne wykonanie podstawowych prac remontowych. Często kosztują jedynie niewiele ponad 100 złotych – to narzędzia na każdą kieszeń.
W podobnej cenie można znaleźć również najtańsze wkrętarki oraz wiertarki. Zasady działania tych urządzeń są nieco inne, jeśli więc nie planujemy zbytnio rozbudowywać szafy z narzędziami, powinniśmy wybrać tylko jedno z nich i zastanowić się, które bardziej nam się przyda. Alternatywą jest też wiertarko-wkrętarka, która łączy niektóre cechy obu wymienionych maszyn.
Wkrętarki to małe i poręczne urządzenia, których niezaprzeczalnym atutem jest niewielka waga oraz mobilność. Pod tym drugim względem najlepiej sprawdzają się wkrętarki akumulatorowe. Takie poręczne urządzenia możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Do pracy nie potrzebują gniazda elektrycznego – oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zadbamy o to, by ten akumulator naładować!
Jak sama nazwa wskazuje, wkrętarka służy przede wszystkim do wkręcania śrub czy wkrętów. Wymienne końcówki stosowane w większości tego typu urządzeń czynią wkrętarki sprzętem bardzo uniwersalnym. Modele najczęściej spotykane na rynku posiadają przełącznik, który umożliwiający zmianę kierunku obrotów, a także spust pozwalający regulować ich prędkość – zwykle dostępne są dwa stopnie szybkości. Odpowiedni uchwyt umożliwi jednak również na używanie wkrętarki do wiercenia. Poradzi sobie z miękkimi materiałami, takimi jak większość rodzajów drewna czy gipsowe płyty, a niewielkie rozmiary pomogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca.
Wiertarki są mniej uniwersalne niż wkrętarki i służą przede wszystkim do wiercenia, a także przewiercania bądź pogłębiania otworów. Są też zazwyczaj urządzeniami większymi i cięższymi, stąd praca z ich wykorzystaniem wymaga nieco więcej siły i skupienia. W zamian jednak wiertarki oferują nam zazwyczaj znacznie większą moc – dotyczy to zwłaszcza urządzeń zasilanych kablem elektrycznym, ale również wiertarki akumulatorowe poradzą sobie ze zdecydowanie szerszym zakresem materiałów niż wkrętarki. Można nimi wywiercić otwór nie tylko w drewnie, ale i w tworzywach sztucznych czy elementach ze stali.
Do klasycznych wiertarek można montować wiertła o różnej średnicy, w zależności od potrzeb. Umożliwiają wykonywanie znacznie głębszych otworów niż wkrętarki. Do najbardziej wymagających materiałów, na przykład betonu czy kamienia, najlepiej natomiast użyć wiertarek udarowych. Są jeszcze mocniejsze niż urządzenia do cięcia kamienia. Producenci wyposażyli je w mechanizm udarowy, który pozwala na wykorzystanie większej siły w czasie pracy. Co ważne, urządzenia tego typu nie wymagają specjalnego zasilania. Poradzą sobie z prądem dostarczanym ze zwykłego gniazda, a niektóre nawet z tym z akumulatora.
Możliwości standardowych wkrętarek i wiertarek łączy w sobie wiertarko-wkrętarka. To wszechstronny sprzęt, który pozwala na wiercenie otworów o większej średnicy niż zwykła wkrętarka. Dysponuje też zwykle nieco większą mocą. Pod tym względem będzie przegrywać z wiertarkami udarowymi, ale z wierceniem w twardym drewnie czy stali nie powinien mieć kłopotów. Do tych maszyn można instalować różnego rodzaju końcówki, również takie, które pozwalają na wkręcanie śrub. Wiertarko-wkrętarki nie posiadają jednak udaru.
Najczęściej takie urządzenia są natomiast wyposażone w regulator momentu obrotowego, który umożliwia ustawienie wstępnej prędkości pracy. Bardziej wyspecjalizowane modele posiadają też elektroniczny hamulec, dzięki któremu silnik urządzenia wyłącza się tuż po tym, jak przestaniemy naciskać spust. To zapewnia w pełni bezpieczną i precyzyjną pracę.
Poznanie najważniejszych możliwości wkrętarek i wiertarek pozwala na wybór urządzenia, które będzie najlepiej spełniać nasze wymagania. Jeżeli nie planujemy wykonywania skomplikowanych i trudnych robót, powinna wystarczyć nam wkrętarka. To sprzęt, którym z łatwością będzie operować nawet amator. Niewielka moc jest pewnym ograniczeniem, ale dzięki temu nie podejmiemy się prac, które przerastają nasze możliwości. Do codziennych napraw, przewiercania otworów w meblach czy regipsach nada się jednak idealnie. Co nie bez znaczenia, pomoże także przy wkręcaniu nawet niewielkich śrub, dzięki czemu oszczędzimy czas i energię, jakiej byłoby potrzeba przy używaniu ręcznych śrubokrętów.
Jeśli jednak zamierzamy przeznaczyć na wyposażenie kącika z narzędziami nieco większe fundusze, warto pomyśleć o zakupie wiertarki. Tak jak bowiem spawarki półautomaty usprawniają łączenie metali, tak wiertarki, dzięki większej mocy, wiercą szybciej i głębiej. Można do nich zamontować długie wiertła, które wywiercą głęboki otwór w ścianie bądź podłodze, o czym z wkrętarką możemy zapomnieć. Niestety nie wkręcą za nas śrub, ale lepiej wyposażeni majsterkowicze mają do tego osobne narzędzia. Jeżeli natomiast mamy problem z podjęciem decyzji, wybierzmy wiertarko-wkrętarkę. To uniwersalne urządzenie, które z pewnością nie będzie bezczynnie leżało w warsztatowej szafie.
O każde urządzenie trzeba odpowiednio dbać. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Konserwacja elektronarzędzi. Jak prawidłowo o nie zadbać?
Planujesz budowę i zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy? […]
Chcesz zacząć swoją przygodę ze spawaniem? Nie wiesz jednak, jakie […]
W obliczu awarii prądu, pracy w terenie czy potrzeby zasilania […]
Masz ogród i zastanawiasz się, co zrobić z gałęziami po […]
Masz kominek, piec na drewno albo grilla i szukasz sposobu, […]
Rozważasz zakup spawarki inwertorowej, ale gubisz się w gąszczu propozycji […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe