Wiosna w ogrodzie. Jak zadbać o drzewa i krzewy o tej porze roku?

20.07.2024 | Kategoria: Blog

wiosna w ogrodzie krzewy

Marzec i kwiecień to czas, w którym przyroda w Polsce na dobre budzi się do życia. Kiedy temperatura w ciągu dnia zaczyna utrzymywać się na poziomie wyraźnie przekraczającym zero, rozpoczyna się okres intensywnych prac w ogrodzie.

Wśród wielu zadań związanych z trawnikiem czy rabatkami kwiatowymi o tej porze roku nie możemy zapomnieć o drzewach i krzewach. Także one domagają się naszej uwagi. Jeśli już na początku wiosny nie wykonamy kilku ważnych czynności, w kolejnych miesiącach będziemy tego żałować.

A zatem: jak dbać o ogród wiosną, by odpowiednio przygotować drzewa i krzewy na okres wzrostu? Podpowiadamy!

Wczesna wiosna w ogrodzie. Porządki i zdejmowanie zimowych zabezpieczeń

Nawet jeśli jesienią regularnie używaliśmy dmuchawy do liści i oczyszczaliśmy ogród z odpadków, po zimie trzeba będzie to powtórzyć. W trawie znajdziemy sporo połamanych gałęzi czy kawałków kory. Zanim więc wjedzie tam kosiarka spalinowa 7 KM, trzeba oczyścić podłoże w okolicach drzew i krzewów.

Porządki w ogrodzie na wiosnę na tym się jednak nie kończą. Kiedy robi się cieplej, a prognozy wskazują na to, że taki stan rzeczy ma się już utrzymać, nadchodzi czas na zdejmowanie zabezpieczeń z młodych drzew i krzewów. Ściągamy wówczas wszelkie otuliny i osłony, które miały chronić je przed mrozem. Przy wyższych temperaturach takie okrycia niepotrzebnie przegrzewają rośliny.

Czas też pożegnać kopczyki ziemi, którymi okrywamy korzenie niektórych krzewów. Przy zdejmowaniu zabezpieczeń trzeba jednak pamiętać o monitorowaniu temperatury. Jeśli wiosna w ogrodzie ma się nieco wycofać i zapowiadany jest powrót mrozów, otuliny i osłony trzeba będzie założyć na nowo.

Ogrody na wiosnę. Sadzenie nowych roślin

Prace wiosenne na działce czy w ogrodzie obejmują również sadzenie nowych drzew i krzewów. Już w marcu można umieścić w gruncie niektóre krzewy owocowe i ozdobne. To właśnie wtedy sadzi się róże – często nawet już w pierwszych dniach miesiąca. W drugiej połowie marca należy posadzić brzoskwinie, morele i krzewy iglaste.

W kwietniu śmiało można przystąpić do drugiej fali sadzenia. Wśród krzewów owocowych w tym miesiącu spokojnie poradzą już sobie maliny oraz jeżyny. Do tego dochodzą także krzewy ozdobne, jak bluszcz, różanecznik czy magnolia.

W kwietniu w ogrodzie powinny także pojawić się nowe drzewa owocowe. Wszelkie czereśnie, wiśnie oraz śliwy posadzone w tym miesiącu powinny dobrze się przyjąć. Inne popularne drzewa, na przykład dęby, brzozy czy klony, korzystniej jest jednak sadzić jesienią, gdy już nie mają liści.

Prace wiosenne w ogrodzie. Czas na przycinanie drzew i krzewów

Wiosenne prace w ogrodzie obejmują jednak oczywiście również troskę o te drzewa i krzewy, które już się w nim znajdują. Przede wszystkim należy przyjrzeć się wszelkim ranom i pęknięciom kory bądź konarów, które pozostały po zimowych mrozach. Trzeba te miejsca odpowiednio opatrzyć.

Należy również sprawdzić, czy na drzewach i krzewach nie rozwijają się infekcje. Ich oznaką są porażone liście oraz gałęzie, a także uschnięte owoce zajęte przez szkodniki. Wszystkie takie elementy trzeba będzie usunąć. Niepokojącym objawem będą także tzw. plamy zgorzelinowe. W tych miejscach należy usunąć korę i nałożyć farbę ze środkami chroniącymi przed grzybami.

Prace w ogrodzie na wiosnę obejmują także przycinanie gałęzi. Przygotuj więc spalinowe lub akumulatorowe nożyce do krzewów i ruszaj do pracy. Według szacunków ogrodników co roku powinno się usuwać około jednej trzeciej wszystkich gałęzi. Większość z nich powinny stanowić najstarsze pędy, wśród których z pewnością znajdziemy sporo uschniętych.

Do przycinania przystępujemy już po ustąpieniu mrozów. Krzewy ozdobne można przycinać jeszcze nawet po wypuszczeniu liści. Większości krzewów należy skrócić nieco pędy. Te większe, a także drzewa, wymagają cięć prześwietlających – pomoże w tym sekator do gałęzi. Usuńmy konary ze wszystkich miejsc, w których rosną zbyt gęsto.

Wiosna to także czas, by odpowiednio je wymodelować. To właśnie wtedy należy zająć się żywopłotem i uformować go do pożądanych kształtów.

Wiosna na działce. Nie zapomnij o nawożeniu

Ogród wiosną będzie rozwijać się bardziej intensywnie, jeśli zapewnimy mu dodatkowe paliwo w postaci nawozów. Krzewy i drzewa potrzebują w tym czasie nawozów organicznych. Postawmy więc na kompost lub obornik i ułóżmy cienką warstwę wokół rośliny. Dzięki temu doprowadzimy nawóz do młodych korzeni, które najbardziej na niego oczekują.

Wiosną przyda Ci się również podkaszarka. Z kolejnego artykułu dowiesz się, na jaki model warto się zdecydować: https://powermat.pl/jak-wybrac-odpowiednia-podkaszarke-do-trawy

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe