Menu
04.04.2025 | Kategoria: Blog
Prace w ogrodzie wymagają wielu narzędzi. Podlewanie, nawożenie, usuwanie chwastów – każdy ogrodnik często odwiedza sklepy z narzędziami. Bez odpowiedniego sprzętu ani rusz.
Do ważnych prac, zwłaszcza przy pielęgnacji krzewów i drzew, należy również przycinanie. Nadmierne rozrastanie się gałęzi nie tylko źle wpływa na ich prezencję w ogrodzie, ale może być szkodliwe również dla rozwoju roślin. By skutecznie o nie zadbać, potrzebny będzie więc sekator do obcinania gałęzi.
Choć mogłoby się wydawać, że zakup takiego narzędzi to formalność, warto zatrzymać się nad nią dłużej. Niektóre modele lepiej poradzą sobie z precyzyjnym przycinaniem młodych pędów, inny będzie sekator do grubych gałęzi. Sprawdziliśmy, w jakich sytuacjach sprawdzają się poszczególne rodzaje tych narzędzi.
Przycinanie pędów i cieńszych konarów jest konieczne z kilku powodów. Sekator do gałęzi pomoże usunąć chore i uszkodzone części drzew i krzewów. W ten sposób dbamy więc o zdrowie i stan roślin. Usunięcie martwych pędów pomoże także odmłodzić roślinę.
Jednocześnie przycinanie działa na część krzewów pobudzająco. Zapobieganie nadmiernemu rozrostowi gałęzi może wspomóc kwitnienie i owocowanie niektórych gatunków.
Ważny jest także aspekt wizualny. Dzięki pozbyciu się zbyt obszernych gałęzi roślina lepiej się prezentuje. Możemy przyciąć ją do pożądanych rozmiarów i dopasować do koncepcji ogrodu. A także pomóc roślinom w jej pobliżu, które nadmiar gałęzi może odcinać od światła.
Sekator do krzewów i innych roślin jest zwykle używany kilka razy w roku. Niektóre rośliny przycina się jeszcze przed wypuszczeniem pędów, w czasie przedwiośnia – ta zasada dotyczy na przykład krzewów owocowych. W tym samym czasie zajmujemy się usuwaniem gałęzi z krzewów ozdobnych oraz rodzimych gatunków drzew owocowych.
Nieco inaczej ma się sytuacja z bardziej delikatnymi roślinami. Należą do nich wiśnie i czereśnie, które przycinamy dopiero po okresie owocowania. W tym czasie usuwamy także pędy malin oraz jeżyn.
Sekatory można podzielić na grupy pod różnym kątem. Najprostszy podział odnosi się do zasięgu urządzenia.
Tutaj wyróżniamy sekatory krótkie, długie i z wysięgnikiem. Tych pierwszych można zwykle używać jedną ręką. Długie sekatory mają wydłużone rączki, które pozwalają nawet na sięganie do gałęzi oddalonych o ponad dwa metry.
Największy zasięg mają sekatory z regulowanym wysięgnikiem. Może to być nawet kilka metrów. Tak działają na przykład nożyce do cięcia żywopłotu z wysięgnikiem. Można nimi obcinać wysokie drzewa i krzewy bez drabiny. Czasami nazywa się je sekatorami teleskopowymi.
Sekatory różnią się również mechanizmem działania. W tej grupie wyróżniamy sekatory nożycowe oraz kowadełkowe. Te pierwsze są wyposażone w dwa ostrza tnące. Sekatory kowadełkowe mają tylko jedną ostrą krawędź, która dociska pęd do szerokiego, metalowego kowadełka.
Możemy także wyróżnić sekatory ręczne oraz elektryczne lub akumulatorowe. O tych pierwszych już sporo napisaliśmy. Sekatory elektryczne lub akumulatorowe posiadają własny silnik, który usprawnia pracę i pozwala na oszczędność naszej energii.
Sekatory kowadełkowe uchodzą za najpopularniejsze rodzaje tych narzędzi. Dzięki mechanizmowi działania, o którym już wspominaliśmy, wymagają mniej siły do przycinania pędów. Radzą więc sobie z twardymi częściami roślin. Jeśli zastanawiasz się, jaki sekator do grubych gałęzi wybrać, zdecyduj się właśnie na ten model.
Wśród tych narzędzi znajdziemy sekatory jednoręczne, ale także sekator dwuręczny. Wszystko zależy od wielkości urządzenia. Te pierwsze nadają się do cieńszych gałęzi. Sekatorów kowadełkowych nie należy jednak używać przy delikatnych roślinach. Ze względu na swoją konstrukcję bardziej miażdżą niż przycinają gałęzie. W miejscu cięcia pozostaje więc trudna do zagojenia rana.
Sekatory nożycowe opierają się na dwóch ostrzach. Jedno z nich jest zazwyczaj lekko zagięte, co umożliwia łatwiejsze przecinanie pędów. Największą zaletą tych sekatorów jest możliwość wykonania dokładnego cięcia, które nie pozostawi po sobie szpecących roślinę śladów. Brzegi nacięcia będą gładkie.
Ten rodzaj narzędzi pozwala także na szybkie wykonywanie prac. Najlepiej nadaje się do przycinania niezdrewniałych pędów oraz młodych gałęzi. Najłatwiej używać krótkich sekatorów nożycowych, do tych dłuższych potrzeba bowiem sporo siły.
Przy zakupie sekatora nożycowego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ostrza. Ma ona tutaj większe znaczenie niż przy modelu kowadełkowym. Jeśli zamierzasz często używać sekatora, najlepiej wybrać ostrza ze stali węglowej, które łatwo naostrzyć. Jeśli są dodatkowo pokryte powłoką antyadhezyjną, nie powinna się do nich kleić żywica z gałęzi.
Niektórzy, zwłaszcza profesjonalni ogrodnicy, stawiają na elektryczne bądź akumulatorowe nożyce do krzewów. Takie rozwiązanie ma niewątpliwie kilka zalet. Największą jest wydajność pracy. Nie trzeba męczyć się ze ściskaniem rączek urządzenia – wystarczy przyłożyć ostrze i szybko pozbywamy się gałęzi.
Automatyczne sekatory usprawniają pracę, oszczędzają więc nasz czas. Są więc dobrym rozwiązaniem do dużych ogrodów. To także idealne sekatory do grubych gałęzi – poradzą sobie z nimi łatwiej niż ręczne modele.
Największym problemem może być jednak ich cena. To urządzenia napędzane silnikiem, ich cena jest nieporównywalnie większa od narzędzi ręcznych. Do tego dochodzą również koszty eksploatacji – trzeba naładować akumulator lub ponieść koszt energii elektrycznej. Mogą być także mniej poręczne w obsłudze, choćby ze względu na większą wagę.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji drzew i krzewów z kolejnego artykułu: https://powermat.pl/wiosna-w-ogrodzie-jak-zadbac-o-drzewa-i-krzewy-o-tej-porze-roku
Planujesz budowę i zastanawiasz się, jaki agregat prądotwórczy będzie najlepszy? […]
Chcesz zacząć swoją przygodę ze spawaniem? Nie wiesz jednak, jakie […]
W obliczu awarii prądu, pracy w terenie czy potrzeby zasilania […]
Masz ogród i zastanawiasz się, co zrobić z gałęziami po […]
Masz kominek, piec na drewno albo grilla i szukasz sposobu, […]
Rozważasz zakup spawarki inwertorowej, ale gubisz się w gąszczu propozycji […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe