Jak wybrać odpowiednią podkaszarkę do trawy?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

podkaszarki i ich rodzaje

Specjalistyczny sprzęt przydaje się nie tylko ogrodnikom. Wystarczy, że mamy przed domem kawałek zieleni, trawnik czy rabatkę, a niezbędne okażą się nam narzędzia ogrodowe. Obok kosiarki czy sekatora naszą pracę mogą znacznie usprawnić podkaszarki.

To urządzenia, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne. Pomagają przyciąć trawę w trudno dostępnych miejscach. A te o większej mocy poradzą sobie również z poważniejszymi zadaniami.

By jednak podkaszarka odpowiednio je spełniła, należy wybrać odpowiedni model. Po co przepłacać za drogie urządzenie, z którego mocy nie będziemy korzystać? Jak dobrać podkaszarkę, której nie będą straszne nawet największe chaszcze? Przeczytaj nasz poradnik i uniknij pomyłek.

Podkaszarka do trawy i nie tylko. Jak pomoże Ci w pracach porządkowych?

Podkaszarka ogrodowa przyda się wszędzie tam, gdzie klasyczna kosiarka nie jest w stanie dojechać. Przydaje się więc na przykład na działkach o nierównej powierzchni czy stromych zboczach, gdzie koła kosiarki okazują się nieprzydatne.

Do tego podkaszarki świetnie nadają się do dokładnego przycinania trawy przy krawężnikach, rynnach, ścieżkach czy rabatkach. Noże klasycznej kosiarki nie są w stanie tam dotrzeć. Podkaszarki są bardziej precyzyjne, a ich głowice mniejsze.

Urządzenia o dużej mocy, często określane jako wykaszarki do trawy, mogą także wydatnie pomóc przy wykaszaniu większych obszarów oraz walce z zaroślami. Suche badyle, zachwaszczone i zaniedbane grządki, a nawet zdrewniałe pędy – podkaszarka wyposażona w odpowiedni silnik i ostre noże nawet z nimi sobie poradzi.

Podkaszarki do trawy – najważniejsze rodzaje zasilania

Podkaszarka ręczna jest dostępna na rynku w trzech podstawowych rodzajach, które różnią się od siebie źródłem zasilania. Za najpopularniejsze uchodzą zwykle te napędzane  silnikiem na paliwo.

Podkaszarki do trawy spalinowe dysponują największą mocą. Można więc używać ich do najbardziej wymagających zadań. Są przy tym bardzo uniwersalne, to właśnie one poradzą sobie bowiem z zarośniętymi działkami i wycinaniem krzaków. Minusy to dość duże koszty eksploatacji, głośna praca i spora waga.

Ciszej działa elektryczna wykaszarka do trawy. W porównaniu do kos spalinowych z pewnością jest także lżejsza. Zasilanie z sieci wciąż jest również tańsze niż tankowanie paliwa. Do tego zazwyczaj sama cena takich urządzeń jest niższa niż w przypadku podkaszarek spalinowych. Elektryczne urządzenia mogą długo pracować, nie trzeba uzupełniać paliwa. Minusem jest mniejsza moc oraz kabel, który ogranicza ruchy. Taki sprzęt nie nadaje się na duże działki.

Trzeci rodzaj podkaszarek, czyli urządzenia akumulatorowe, w zamyśle producentów mają łączyć w sobie zalety dwóch konkurencyjnych typów. W porównaniu do elektrycznych są bardziej niezależne, działają bowiem bez kabla. Są od nich nieco cięższe, ale wciąż nie ważą aż tyle, co kosy spalinowe. Dysponują jednak najmniejszą mocą spośród wszystkich rodzajów podkaszarek. Pracują cicho, ale problemem może się okazać niski czas pracy akumulatora.

Kosa spalinowa – jaką kupić?

Przy wyborze podkaszarki spalinowej trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Dla wielu najważniejszym jest moc silnika. Przy sprzęcie przeznaczonym wyłącznie do koszenia trawy wystarczy silnik o mocy około 2KM. Do bardziej wymagających zadań przydadzą się jednak dużo mocniejsze urządzenia, jak kosa spalinowa 6KM.

Do tego należy zwrócić uwagę na budowę głowicy. Choć w większości kos spalinowych elementem tnącym jest żyłka, zdarzają się również kosy zaopatrzone w noże, a nawet tarczę zębatą. Noże lepiej poradzą sobie z zaroślami i korzeniami, tarcza zaś nadaje się nawet do ścinania mniejszych drzewek.

Jaka podkaszarka spalinowa będzie najwygodniejsza? Z pewnością ta wyposażona w pas podtrzymujący i szelki. Bez tego operowanie dość ciężkim sprzętem, zwłaszcza przy pełnym baku, będzie mocno utrudnione. Pod tym względem ważna będzie też szerokość tarczy tnącej. Większa szybciej wykosi duży obszar, ale nie dotrzemy z nią w zakamarki ogrodu czy trawnika.

Jaka podkaszarka elektryczna sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Większość podkaszarek elektrycznych to urządzenia o mocy około 500 W. Za cięcie w tym przypadku odpowiadają zwykle dwie żyłki. Występują jednak w trzech typach głowic.

Pierwszy to głowice ręczne, najmniej wygodne. Po zerwaniu żyłki trzeba bowiem ręcznie ją wysunąć. Przy głowicach półautomatycznych wystarczy lekko ją docisnąć, a żyłka się wysunie. W głowicach automatycznych, w które są wyposażone najdroższe elektryczne podkaszarki, żyłka automatycznie wysuwa się na odpowiednią długość.

W takich urządzeniach należy również zwrócić uwagę na typ rękojeści. Najlepiej sprawdzają się teleskopowe, które można regulować na pożądaną długość. Dzięki temu podkaszarki są uniwersalne i mogą ich wygodnie używać osoby o zróżnicowanym wzroście. Liczy się też długość kabla. Dłuższy pozwala dotrzeć dalej, ale zmniejsza napięcie.

Akumulatorowe podkaszarki do trawy – na które warto postawić?

W podkaszarkach akumulatorowych najważniejszy będzie… akumulator. Minimum powinna stanowić bateria o pojemności 1,5 Ah. Urządzenia o mniejszym akumulatorze będą szybko się wyczerpywać i wymagać częstego ładowania.

W zestawie z taką podkaszarką zawsze powinna znaleźć się ładowarka. Warto sprawić sobie zapasowy akumulator, który będzie czekał naładowany w pogotowiu. Wtedy uchronimy się przed koniecznością nieprzewidzianych przerw w trakcie pracy.

Istotną rolę w podkaszarce może odgrywać również kabłąk ochronny. To po prostu kawałek drutu, który zapewnia dystans żyłki czy noży tnących od murków czy pni drzewek. Z takim zabezpieczeniem będziemy pewni, że nie uszkodzimy żyłki ani nie zetniemy niczego niechcianego.

By perfekcyjnie zadbać o trawnik rozważ także mulczowanie trawy. Więcej o nim w kolejnym artykule: https://powermat.pl/mulczowanie-trawy-na-czym-polega-i-jak-pomoze-twojemu-trawnikowi

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe