Trawnik jesienią. Jak zadbać o niego o tej porze roku?

01.12.2022 | Kategoria: Blog

trawnik jesienią trzeba regularnie oczyszczać z liści

Piękny trawnik to ozdoba każdej posesji. By jednak spełniał taką rolę, trzeba o niego dbać przez cały rok. Nie tylko wiosną i latem, w okresie najbardziej bujnego wzrostu – również trawnik jesienią wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To właśnie wtedy przygotowujemy bowiem trawę na zimę, czyli najtrudniejszy okres roku.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika na jesień obejmuje szereg działań. W ruch pójdą kosiarki, kosy i podkaszarki, ale i inne urządzenia. Czeka nas bowiem nie tylko ostatnie koszenie trawy jesienią, ale również sprzątanie czy nawożenie. Podpowiadamy, jakie prace trzeba wykonać i kiedy najlepiej się za nie zabrać.

Trawa jesienią – ostatnie nawożenie

Nie każdy trawnik na jesień będzie potrzebować nawożenia. W większości przypadków taki zabieg będzie jednak przydatny. Dotyczy to zwłaszcza słabo zakorzenionych trawników. Jesienne nawożenie trawy ma bowiem właśnie umocnić system korzeni traw.

Dlatego jesienne nawozy są oparte przede wszystkim na fosforze i potasie. Te substancje wzmacniają trawę, nie stymulując dodatkowo jej wzrostu. Tym różnią się od nawozów stosowanych wiosną oraz latem. Tamte bazują na azocie. W nawozach jesiennych azotu nie ma wcale, ewentualnie śladowe ilości.

Przy jesiennym nawożeniu trzeba pamiętać o tym, że dawki są mniejsze niż w poprzednich miesiącach. Kiedy sięgnąć po potasowo-fosforowy nawóz? Zwykle przyjmuje się, że ostatnie nawożenie przed zimą powinno odbyć się najpóźniej na początku października. Czasami warto zdecydować się na to nawet jeszcze we wrześniu, w pierwszych dniach kalendarzowej jesieni.

Trawnik jesienią – koszenie trawy przed zimą

Jesienna pielęgnacja trawnika obejmuje również koszenie. Trawa o tej porze roku nie rośnie już tak dynamicznie, jak we wcześniejszych miesiącach, dlatego kosiarka bądź kosa żyłkowa nie będzie używana tak często, jak latem. Jesienią wystarczy kosić trawę co dwa tygodnie.

Szczególnie istotne jest ostatnie koszenie trawy przed zimą. Trzeba uważać, by nie zaskoczył nas pierwszy śnieg i przymrozki. Pozostawienie na zimę zbyt długiej, nieskoszonej trawy może mieć bowiem bardzo niekorzystny wpływ na stan trawnika na wiosnę.

trawnik jesienią najlepiej skosić za pomocą kosiarki spalinowej
Do jesiennego koszenia warto wybrać kosiarkę spalinową. Sprawdzone modele czekają na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki

Optymalna długość trawy na zimę to trzy, cztery centymetry. Dzięki temu unikniemy zagrożenia tak zwaną pleśnią śniegową. Przy zbyt długich źdźbłach pod śniegiem mogą rozwinąć się grzyby zdolne do życia w niskich temperaturach. Zgubne efekty zobaczymy wiosną, gdy na zielonym trawniku znajdziemy białe plamy.

Trawnik jesienią należy skosić po raz ostatni pod koniec października, a w przypadku ciepłej jesieni nawet jeszcze w listopadzie. Najlepiej zrobić to tydzień – dwa tygodnie przed spadkiem temperatury w okolice zera. Czasami “ostatnie” koszenie trzeba powtórzyć – gdy słoneczna pogoda długo się utrzymuje, trawnik może zazielenić się nawet w listopadzie.

Trawnik na jesień – aeracja i wertykulacja

By zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej, a także wzmocnić korzenie trawy przed zimą, warto przeprowadzić zabieg aeracji oraz wertykulacji.

Na początek lepiej przeprowadzić drugi z tych zabiegów. Wertykulacja polega na nacinaniu murawy, dzięki czemu pozbywamy się z niej nadmiaru filcu, a także usuwamy mchy. Najlepiej zaangażować do tej pracy profesjonalny wertykulator – w sklepach znajdziemy urządzenia elektryczne czy spalinowe tego typu. Alternatywą jest nacinanie trawy grabiami, ale efekty mogą być gorsze. Celem wertykulacji jest usunięcie z trawnika obumarłych części roślin.

Pielęgnacja trawników jesienią wymaga również aeracji. To nakłuwanie podłoża, dzięki któremu do korzeni trawy dociera więcej wody oraz powietrza. Tutaj również pomoże profesjonalny aerator – takie urządzenia najczęściej można nabyć w formie 2w1, łącznie z wertykulatorem. Niektórzy nakłuwają darń widłami lub butami z kolcami na podeszwach. Ważne, by po artykulacji posypać trawnik piaskiem.

Wertykulację i aerację najlepiej przeprowadzić w listopadzie, przed pierwszymi opadami śniegu. W ten sposób lepiej przygotujemy korzenie trawy na trudną zimę.

trawnik jesienią potrzebuje również aeracji
Aerator i wertykulator idealny na jesień? Najlepszy sprzęt czeka na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-aeratory-i-wertykulatory

Jak przygotować trawnik na zimę? Nie zapomnij o sprzątaniu

Pielęgnacja trawnika na jesień powinna obejmować także regularne sprzątanie. Największym wyzwaniem jest oczywiście usuwanie spadających liści. Trawnik warto regularnie grabić, by liście nie znalazły się pod śniegiem – to może sprzyjać rozwijaniu się chorób na trawie. Pomóc mogą również dmuchawy do liści.

Warto zadbać także o rośliny, które znajdują się obok trawnika. Chwasty rosną również jesienią, kosa – podkaszarka spalinowa może się więc przydać. Najlepiej powycinać nawet łodygi i pędy, które znajdują się metr – dwa od trawnika. To oszczędzi nam pracy wiosną.

Tak przygotowany trawnik jesienią może spokojnie czekać na zimę – powinien przetrwać ją w dobrym stanie. Warto jednak pamiętać, by nie obciążać dodatkowo trawy przykrytej śniegiem i w miarę możliwości jej nie deptać.

Jesienią trzeba też pamiętać o wymianie opon w samochodzie na zimowe. Kiedy się na to zdecydować? Podpowiedzi szukaj w następnym artykule: https://powermat.pl/kiedy-wymienic-opony-w-samochodzie-na-zimowe

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.11.2022 dogrzewanie mieszkania bywa konieczne

Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą. Na jakie urządzenia postawić?

Jesień i zima potrafią być piękne i zachwycać kolorowym, a […]

04.11.2022 czym ciąć panele? jednym z rozwiązań jest wyrzynarka

Czym ciąć panele? Najlepsze urządzenia i pomysły

Po latach, w których w mieszkaniach rządziły wykładziny, dywany i […]

25.10.2022 Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Pomyśl, czy potrzebny nie będzie Ci automatyczny rozruch urządzenia

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Sytuacja energetyczna w Europie staje się coraz trudniejsza. Co chwilę […]

17.10.2022 kiedy wymienić opony

Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?

Polska to kraj, w którym rozbieżności temperatur między latem a […]

06.10.2022 przyrządy pomiarowe to m.in. mierniki i multimetry

Przyrządy pomiarowe – rodzaje i zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe czy warsztatowe bez precyzyjnych […]

28.09.2022 już spawarka inwertorowa do 500 zł pozwoli na skuteczną pracę

Jaka spawarka inwertorowa do 500 zł?

Spawarki inwertorowe to urządzenia, które powoli wypierają z rynku spawarki […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe