Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?

15.06.2024 | Kategoria: Blog

kiedy wymienić opony

Polska to kraj, w którym rozbieżności temperatur między latem a zimą czasami sięgają nawet 60 stopni Celsjusza. Jeśli dodać do tego występujące czasami obfite opady śniegu oraz fakt, że zima zwykle zaskakuje drogowców, zimą trzeba być przygotowanym na trudne warunki na drogach. Dlatego jesienią każdy powinien zadać sobie pytanie: kiedy wymienić opony na zimowe?

Wolni od takich rozterek są jedynie właściciele opon całorocznych. Te nie zawsze idealnie się jednak sprawdzają. Wszyscy użytkownicy samochodów z letnimi oponami powinni natomiast w odpowiednim momencie wymienić je na zimowe. Dzięki temu jazda w niskiej temperaturze czy po śniegu będzie znacznie bezpieczniejsza.

Zmiana opon na zimowe – czy jest obowiązkowa?

Obowiązek zmiany opon na zimowe występuje w wielu krajach strefy umiarkowanej. W Europie taki nakaz wprowadziło dotąd 18 europejskich krajów. Wśród nich nadal nie ma Polski, mimo że na liście znajduje się wiele sąsiednich krajów – Niemcy, Czechy, Słowacja czy Litwa.

W niektórych państwach używanie zimowego ogumienia jest obowiązkowe w określonych okresach. Kiedy zmieniać opony na zimowe na Słowacji? Przed 15 listopada. Do letnich można wrócić najwcześniej 1 kwietnia. Z kolei na przykład w Niemczech nie ma sztywnych dat – przepisy mówią, że na zimowych oponach trzeba jeździć w zimowych warunkach pogodowych.

Wymiana opon na zimowe – jak ocenić ich stan?

Kiedy zmieniamy opony na zimowe powinniśmy ocenić ich stan. Dotyczy to oczywiście używanego ogumienia. Zanim sięgniemy po klucze udarowe elektryczne i zaczniemy odkręcać stare koła, przyjrzyjmy się “zimówkom”. Należy zwrócić uwagę m.in. na stan bieżnika. Na oponie w kilku miejscach znajduje się wskaźnik TWI. Jeśli grubość bieżnika jest mniejsza niż to charakterystyczne “zgrubienie” między jego klockami, opony nie nadają się do jazdy.

“Zimówki” dyskredytują również wszelkie odkształcenia, przecięcia czy “nienaturalne” elementy na ich powierzchni. To stan opony jest głównym przyczynkiem do ewentualnej rezygnacji ze starego ogumienia. Przyjmuje się jednak również, że nie powinno się korzystać z opon dłużej niż pięć lat.

kiedy wymienić opony? kiedy będzie gotowy odpowiedni sprzęt
W wymianie opon pomogą również klucze pneumatyczne. Szukaj ich na https://sklep.powermat.pl/category/warsztat-klucze-pneumatyczne

Kiedy wymienić opony na zimowe? Prognozy pogody i nie tylko

Kiedy mamy już odpowiednie ogumienie, pora na odpowiedź na pytanie, kiedy zmienić opony na zimowe. Trudno wyznaczyć jednoznaczną datę. Z pewnością ostatnim momentem na taką operację jest zmiana warunków na drodze na zimowe.

Przede wszystkim należy więc śledzić prognozy pogody. Kiedy spodziewane są gołoledzie lub opady śniegu, należy je wyprzedzić. Ważnym wyznacznikiem jest także temperatura powietrza. W tym przypadku za granicę uznaje się siedem stopni Celsjusza oraz nocne przymrozki. Gdy temperatura spada poniżej siedmiu stopni, mieszanki gumy przeznaczone na lato traci swoje właściwości. Szybko twardnieje i może powodować problemy.

Dlaczego więc często zwlekamy ze zmianą opon? Nie tylko dlatego, że to dodatkowy obowiązek. Przedwczesne założenie “zimówek” sprawi, że w wyższych temperaturach będą szybciej się ścierać i zostaną przedwcześnie wyeksploatowane.

A zatem – kiedy wymiana opon będzie bezpieczna, ale nie spowoduje uszkodzenia opon? Wszystko zależy od konkretnej jesieni, ale optymalnym miesiącem na przeprowadzenie takiej operacji jest październik. Najlepiej zdecydować się na zmianę opon najpóźniej w połowie miesiąca. Im bliżej listopada, tym większe prawdopodobieństwo wczesnego ataku zimy oraz stałego spadku temperatur.

Zmiana opon w takim terminie pozwoli także na oszczędności czasu i pieniędzy. Im bliżej listopada, tym większe kolejki u wulkanizatorów i droższe nowe opony.

Montaż opon zimowych w samochodzie – na co zwrócić uwagę?

Wymiana opon w samochodzie jest możliwa również bez wizyty u fachowca. Wystarczy klucz akumulatorowy lub elektryczny do odkręcania kół, podnośnik oraz nieco dobrych chęci, by samodzielnie zamontować opony w samochodzie – o ile są założone na felgi. Wtedy wystarczy podstawowy sprzęt do wymiany opon.

By jedna jazda była bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli dysponujemy dwoma kompletami opon, trzeba pamiętać, by takie same opony zamontować na tej samej osi. Ponadto ogumienie z tej samej osi nie powinno zbytnio różnić się zużyciem bieżnika. W przeciwnym razie pojazd może być nieco niestabilny.

Warto także przestrzegać zasady, że nowy zestaw opon lub mniej zużytą parę montujemy na tylnej osi. Wówczas zapewniamy samochodowi lepszą sterowność i przyczepność. Przy wymianie opon należy także pamiętać, że muszą być odpowiednio wyważone. Sprawdźmy także ciśnienie w oponach i w razie potrzeby je dopompujmy.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe