Jaka dmuchawa do liści sprawdzi się najlepiej?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

dmuchawa do liści w czasie pracy

Sprzątanie ogrodu lub działki bywa uciążliwe. Utrapieniem bywają szczególnie liście, które jesienią spadają na trawę i pokrywają ogrodowe alejki. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz większą popularność zyskują dmuchawy do liści.

Dzieje się tak również dlatego, że producenci oferują coraz więcej poręcznych urządzeń. Praca z dmuchawą nie przysparza już większych trudności. A przynajmniej nie powinna, jeśli odpowiednio dobierzemy rodzaj dmuchawy do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę? Jaka dmuchawa do liści sprawdzi się najlepiej w codziennym użytku? Przyglądamy się najważniejszym cechom, którymi różnią się dostępne na rynku modele.

Rodzaj zasilania. Dmuchawa do liści spalinowa, elektryczna czy akumulatorowa? 

Największe różnice między dmuchawami dotyczą sposobu zasilania. Rodzaj silnika powinien być dostosowany do wielkości terenu, jaki chcemy oczyścić, a także częstotliwości użytkowania. Ważne jest również to, kto będzie odpowiedzialny za sprzątanie liści. Choć to nie sekator do gałęzi, także do pracy z dmuchawą potrzeba bowiem nieco siły.

Spalinowa dmuchawa do liści

Dmuchawy do liści spalinowe idealnie nadają się do opieki nad rozległymi terenami. W czasie sprzątania nic nas nie ogranicza. Co prawda ich bak ma określoną pojemność, ale w każdym momencie możemy dolać paliwa i kontynuować pracę.

Dmuchawa spalinowa do liści cechuje się też największą mocą. Gwarantuje potężny podmuch powietrza. Pomoże usunąć z ogrodu czy trawnika nie tylko liście, ale i mniejsze gałęzie drzew. To najbardziej wydajna dmuchawa do liści. Niektórzy korzystają z niej nawet zimą do odgarniania śniegu.

Dmuchawą spalinową z mocnym silnikiem trudniej będzie jednak wykonać precyzyjne prace. Minusem są też dość wysokie koszty eksploatacji. Poza tym spalinowy sprzęt jest głośny, słabo nadaje się więc do pracy w mocno zabudowanej przestrzeni. Do tego jest dość ciężki i generuje spaliny. Do operowania taką dmuchawa potrzeba sporo siły.

Elektryczna dmuchawa do liści

Dmuchawy do liści elektryczne są pod wieloma względami przeciwieństwem urządzeń spalinowych. Są tańsze w eksploatacji, mają jednak mniejszą moc. Pracują cicho, nie zanieczyszczają środowiska i są najlżejszym rodzajem tych urządzeń. Dlatego są dobrym rozwiązaniem dla osób starszych czy kobiet, które nie będą nadmiernie obciążone wagą urządzenia.

Dmuchawa do liści elektryczna bardzo dobrze sprawdzi się w niewielkich ogrodach, gdy plac do oczyszczenia z liści nie jest zbyt duży. Podłączenie bezpośrednio do sieci sprawia, że można nią pracować właściwie bez ograniczeń – byle tylko się nie przegrzała.

Elektryczne dmuchawy mają jednak również oczywiste minusy. Największym jest konieczność radzenia sobie z ciągnącym się za nami kablem. Taki sprzęt nie będzie działać w terenie, z dala od zabudowań. Nie pomoże nawet bardzo długi kabel. Przy długości powyżej 50 metrów mogą się bowiem zdarzyć spadki napięcia.

Akumulatorowa dmuchawa do liści

Urządzenia akumulatorowe to połączenie części atutów, którymi wyróżnia się dmuchawa elektryczna do liści i spalinowa. Od tej pierwszej może zaczerpnąć cichą i przyjazną ekologii pracę. A do tego wykonywaną stosunkowo niedużym kosztem.

Do sprzętu spalinowego zbliża ją natomiast swoboda manewrowania. Akumulatorowa dmuchawa to jednak również wady. Jest mniej wydajna niż sprzęt zasilany paliwem. Akumulatory mogą się też dość szybko wyczerpać – niektóre już po około 20 minutach działania. Wtedy trzeba długo czekać na kontynuowanie pracy. Taką dmuchawą nie oczyścimy więc dużych terenów.

spalinowa dmuchawa do liści
Dmuchawa do liści przydaje się w pracach porządkowych

Dmuchawy do liści i ich najważniejsze parametry

Silnik i jego moc ma związek z przepływem powietrza w dmuchawie. A to ten parametr w dużej mierze wpływa na skuteczność urządzenia. Najmocniejsze dmuchawy generują podmuch o prędkości ponad 300 km/h. To pozwala przesuwać nawet całkiem spore gałęzie.

Do domowego użytku może jednak wystarczyć przepływ powietrza na poziomie 200 km/h. Nieco mocniejsza powinna być dmuchawa, którą chcemy swobodnie usuwać mokre liście. Zależność zwykle jest prosta – im większa moc i przepływ powietrza, tym wyższa cena. A do tego większy hałas.

Warto zwrócić też uwagę na objętość powietrza, zwaną czasami także obszarem podmuchu. Ten parametr zależy od tego, jak szeroki jest strumień powietrza. Im jest większy, tym nasza praca będzie szybsza. Duży obszar podmuchu utrudni jednak najbardziej precyzyjne, punktowe prace.

Waga i długość rury

Jak już wspomnieliśmy, dmuchawy do liści mogą mocno różnić się między sobą wagą. Warto wziąć ten parametr pod uwagę przed zakupem urządzenia. W końcu praca z tym sprzętem trwa zwykle dość długo, zwłaszcza przy większych ogrodach.

Na funkcjonalność dmuchawy spory wpływ ma również długość rury, przez którą dmucha powietrze. Długie dmuchawy, z rurą liczącą niemal dwa metry, nadają się do prac, które wymagają dokładności. Wylot urządzenia sytuuje się wówczas tuż przy oczyszczanej powierzchni.

Dmuchawy z krótką rurą są bardziej wydajne. Można nimi szybciej uprzątnąć liście z dużego obszaru, ale nie tak precyzyjnie. Ciekawą opcją są urządzenia, które pozwalają na regulację długości rury.

dmuchawa do liści powermat z odkurzaczem
Szczególnie funkcjonalne są dmuchawy do liści z odkurzaczem. Takie modele, a także inny sprzęt do ogrodu, znajdziesz tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod

Najlepsza dmuchawa do liści. Dodatkowe funkcje urządzenia

Podstawowym zadaniem dmuchawy jest przesuwanie liści na wskazane miejsce. Równie dużą popularnością cieszą się jednak odkurzacze. Wiele urządzeń może więc odgrywać obie role. Wystarczy odwrócić przepływ powietrza, a odkurzacz wciągnie odpadki do zbiornika. Takie odkurzacze często są wyposażone w kółka, które pomagają w transporcie urządzenia.

Sprzęt z odkurzaczem pomoże jeszcze szybciej uprzątnąć działkę. W tym wypadku pomocna może być jednak jeszcze jedna funkcja – rozdrabniacz. Dzięki niemu wciągane liście i gałązki są przecinane na małe kawałki. Dmuchawa do liści z rozdrabniaczem lepiej wykorzystuje pojemność worka na odpady.

W sprawnych porządkach pomoże też z pewnością blokada obrotów dmuchawy. Dzięki niej nie zaprzepaścimy efektów naszej pracy przypadkowym uruchomieniem urządzenia . A tak może się stać, gdy dmuchniemy na stertę liści. Przydatny będzie też system, który automatycznie wyłączy sprzęt i ochroni go przed przegrzaniem.

W ogrodzie przyda Ci się również sprawna kosiarka. Sprawdź, jak ją prawidłowo konserwować: https://powermat.pl/konserwacja-kosiarki-krok-po-kroku-o-tym-nie-mozesz-zapomniec

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe