Renowacja trawnika. Jak zadbać o niego po zimie?

25.04.2024 | Kategoria: Blog

renowacja trawnika po zimie

Zimowy sen nie zawsze wychodzi trawnikowi na dobre. Niskie temperatury, padający, a potem topniejący śnieg, gwałtowne zmiany pogody – to wszystko nie służy trawie najlepiej. Często już pierwszy wiosenny rzut oka na trawnik pozwala stwierdzić sporo uszkodzeń. By im zaradzić, niezbędna będzie renowacja trawnika po zimie. Składa się na nią kilka czynności, przy których ważna jest precyzja, ale również kolejność ich wykonania. Sprawdź, jakie zabiegi pielęgnacyjne przywrócą Twojemu trawnikowi świetność po zimie.

Wygrabienie trawnika po zimie

Pierwszym narzędziem, jakie powinno zagościć wiosną na trawniku, są grabie. Jeszcze zanim trawa zacznie rosnąć – najlepiej w marcu – należy wygrabić ją ze starych, suchych źdźbeł. Przy okazji usuniesz również szczątki innych roślin, liście czy patyki, które w czasie zimy wiatr przywiał na Twój trawnik.

W ten sposób usuniesz z trawy elementy, które przeszkadzają jej rosnąć, a także potencjalne siedliska szkodników. By oczyścić powierzchnię dokładnie, należy grabić ją na krzyż. Najlepiej użyć do tego gęstych i szerokich grabi wachlarzowych.

Wałowanie trawy na wiosnę

Trawnik po zimie zwykle nie jest zbyt równy. Mróz z pewnością wypiętrzył co najmniej kilka jego fragmentów. Wałowanie ma na celu ponowne dociśnięcie tych kawałków darni do podłoża. W ten sposób usuniesz z trawnika wybrzuszenia.

Pamiętaj jednak, że za ten zabieg można zabrać się dopiero wtedy, kiedy ziemia podeschnie i będzie już tylko lekko wilgotna. Często jest to możliwe dopiero w połowie kwietnia. Wałowania w ogóle nie należy przeprowadzać na glebach gliniastych, by ich dodatkowo nie zbijać.

Wiosenna wertykulacja trawnika

Następnym narzędziem, po które powinieneś sięgnąć wiosną, są wertykulatory do trawy. Ich zadaniem jest usunięcie warstwy filcu, który odkłada się na trawniku i hamuje jego wzrost.

Wertykulacja opiera się na pionowym nacinaniu darni na głębokość kilku centymetrów. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się filcu, ale także rozluźnisz nieco strukturę trawnika. Nacięcia pomogą też doprowadzić do jego korzeni więcej substancji odżywczych. I choć po wiosennej wertykulacji trawnik przez kilka dni nie prezentuje się najlepiej, ten zabieg pobudzi go do szybkiego wzrostu.

Aeracja trawnika po zimie

Regeneracja trawnika po zimie będzie pełniejsza, jeśli po wertykulacji zdecydujesz się również na aerację trawy. To zabieg, który ma na celu dodatkowe napowietrzenie trawnika. Kiedy do korzeni trawy dotrze więcej powietrza, będzie lepiej i szybciej rosła.

Taki efekt uzyskuje się poprzez nakłuwanie darni na kilka centymetrów. Na małych trawnikach można to zrobić nawet widłami, ale na większych przydadzą się profesjonalne aeratory do trawników. To urządzenia elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe. W Powermat czekają na Ciebie uniwersalne aeratory z funkcją wertykulacji.

Piaskowanie trawnika

Aeracja wpływa na rozluźnienie trawnika. By jeszcze spotęgować ten efekt, w następnym kroku renowacji trawnika po zimie warto wykonać piaskowanie. Piasek wypełni “dziury”, które zostawiły po sobie kolce aeratora. Wystarczy przysypać trawnik cienką, kilkumilimetrową warstwą.

Dzięki temu luźna struktura podłoża utrzyma się na dłużej. Podniesiesz też w ten sposób przepuszczalność gleby. Piaskowanie jest istotne szczególnie na glebach gliniastych. Najprostszym surowcem do tego zabiegu jest suchy piasek rzeczny, ale piaskowanie można wykonać także na przykład za pomocą rozdrobnionego torfu czy kredy.

Dosiewanie trawnika na wiosnę

Już przy grabieniu trawnika po zimie możesz zazwyczaj zauważyć puste placki pozbawione trawy. W takich miejscach konieczny będzie dosiew trawy. Najpierw trzeba jednak odpowiednio przygotować glebę.

Delikatnie spulchnij puste miejsca grabiami, a następnie przysyp świeżą ziemią. Potem zasiej trawę – najlepiej użyć specjalnej mieszanki regeneracyjnej. Po zasianiu trawy trzeba lekko przegrabać nasiona i podlać.

Nawożenie – szybsza renowacja trawnika po zimie

By regeneracja trawnika po zimie przyspieszyła, należy wykonać odpowiednie nawożenie. Do tego zabiegu przystępuje się jednak dopiero wtedy, gdy trawa zacznie rosnąć. Niektórzy radzą nawet, by nawóz wysypać na trawniku dopiero po pierwszym koszeniu.

Najlepszy o tej porze roku będzie nawóz z dużą zawartością azotu, który mocno wpływa na przyspieszenie wzrostu trawy. Szczególnie poleca się zastosowanie saletry amonowej. Dzięki niej trawa nabierze bardziej soczystych kolorów. Przy nawożeniu zwróć uwagę, by robić to równomiernie. Inaczej część trawnika może rosnąć szybciej i bardziej się zielenić.

renowacja trawnika ma doprowadzić go do dobrego stanu przed pierwszym koszeniem
Do pierwszego wiosennego koszenia wykorzystaj kosiarkę Powermat – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/kosiarka-spalinowa-pm-kss-700sh-7km-173cc-51cm.html

Pierwsze wiosenne koszenie i przycinanie trawnika

Efekty, jakie dała renowacja trawnika po zimie, ocenisz przy okazji pierwszego koszenia. Jego termin zależy przede wszystkim od pogody. Zwykle kosiarki po raz pierwszy idą w ruch między połową kwietnia a początkiem maja, ale przy krótkich zimach czasami nawet pod koniec marca.

Ważne, by noże kosiarki były dobrze naostrzone – w przeciwnym razie poszarpią i poranią trawę. Warto też mieć przygotowane spalinowe kosy i podkaszarki elektryczne, które pomogą w przycinaniu trawy przy krawężnikach. Należy dbać o to od pierwszych wiosennych tygodni – inaczej mogą się tam rozwijać chwasty, które zaczną rozsiewać się po całym trawniku.

Podsumowanie. Renowacja trawnika po zimie – jakie zabiegi należy wykonać?

Trawnik po zimie wymaga wykonania co najmniej kilku czynności. Na początek trzeba go dokładnie wygrabić, a także wyrównać nierówności wałowaniem. Dalsza renowacja trawnika obejmuje wertykulację i aerację, dzięki której trawa zyska lepsze warunki do rozwoju.Po aeracji warto znaleźć czas na piaskowanie trawnika. Trawa szybciej nabierze kolorów po nawożeniu azotem. Kiedy już nieco urośnie, można przeprowadzić pierwsze wiosenne koszenie i ocenić efekty prac regeneracyjnych.

Negatywny wpływ na stan trawnika mogą mieć także liczne mrowiska. Jak zwalczyć mrówki? Skuteczne metody znajdziesz w kolejnym artykule: https://powermat.pl/jak-zwalczyc-mrowki-w-ogrodzie

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

04.03.2024 użyźnianie ziemi za pomocą glebogryzarki

Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Własne, ekologiczne i zdrowe warzywa to marzenie wielu ogrodników. Uprawa […]

16.02.2024 meble ogrodowe z palet - krok po kroku

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe