Aeracja trawnika. Kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

trawnik

Wiosenne i letnie weekendy to czas, w którym w niemal każdym zakątku Polski można usłyszeć charakterystyczny warkot kosiarek. Dokładnie przystrzyżony, soczyście zielony i starannie wypielęgnowany trawnik jest bowiem marzeniem wielu osób. Czasami podstawowe czynności wykonywane na trawniku nie przynoszą jednak oczekiwanego efektu i nie pomaga w tym nawet najlepsza kosiarka spalinowa. Regularne koszenie, nawożenie oraz podlewanie warto więc uzupełnić jeszcze jednym zabiegiem – aeracją trawnika. Prosta operacja pomoże lepiej napowietrzyć darń i pobudzić trawę do wzrostu. Jak osiągnąć taki efekt i kiedy zdecydować się na taki zabieg? Przybliżamy tajniki aeracji trawnika.

Aeracja trawnika – na czym to polega?

Fani piłki nożnej zapewne kojarzą pewien charakterystyczny obrazek, który można dostrzec w czasie oglądania relacji z treningów czy niektórych meczów. Kiedy na murawie nie ma piłkarzy, pojawiają się na niej panowie z widełkami i grabkami. To tak zwani groundkeeperzy, którzy odpowiadają za stan boiska – największe kluby zatrudniają na tym stanowisku prawdziwych ekspertów. Panowie czasami coś wyrównują, kiedy indziej przydeptują. Niektórzy z nich również metodycznie nakłuwają glebę widełkami.

Właśnie ta ostatnia czynność będzie nas szczególnie interesować. Takie nakłuwanie jest bowiem rodzajem aeracji, a właściwie uzupełnieniem tego, co na piłkarskich stadionach wykonuje się zazwyczaj specjalnymi maszynami – dostarcza je niemal każdy liczący się producent kosiarek. Aeracja polega bowiem właśnie na napowietrzaniu i rozluźnianiu gleby poprzez jej nakłuwanie.

Wykonywanie otworów w ziemi ma nieco rozluźnić zbitą powierzchnię darni, która z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej się zagęszcza. Nakłuwanie trawnika pobudza system korzeni trawy i poprawia wymianę powietrza. Na tym jednak nie koniec atutów aeracji – trawnik poddany takim zabiegom będzie bardziej podatny na wnikanie wody oraz nawozów. W efekcie trawa powinna szybciej rosnąć, a cały trawnik stanie się bardziej elastyczny, dzięki czemu będzie odporniejszy na deptanie.

Kiedy i jak wykonać aerację trawnika?

W koszeniu trawnika ważna jest regularność, ale pora dnia czy roku nie ma w tym przypadku większego znaczenia – po prostu kosimy trawę wtedy, gdy uważamy, że jest zbyt wysoka. Z aeracją trawnika jest nieco inaczej. Tego zabiegu nie powinno się bowiem przeprowadzać na przykład na świeżo wyrosłych trawnikach, a dopiero w drugim roku po zasianiu trawy. Poza tym w pierwszych latach aeracja powinna być stosunkowo płytka, dopiero w kolejnych darń nakłuwa się głębiej.

Ważna jest także pora roku, w jakiej przeprowadzamy zabieg aeracji. Eksperci radzą, by skupić się na tym przede wszystkim w miesiącach wiosennych oraz jesiennych. Ważne jest zwłaszcza napowietrzenie gleby przed zimą, w październiku lub listopadzie, co ma pomóc w szybkim wzroście trawy w kolejnym sezonie. Najbezpieczniej przeprowadzać aerację dwa, trzy razy w roku: w końcu przydomowy trawnik nie jest poddawany aż takim obciążeniom, jak futbolowe murawy.

Jak przygotować trawnik do aeracji?

Przed rozpoczęciem aeracji trzeba sprawdzić stan gleby. Nie może być sucha, ale nie powinna być również zbyt mokra. Najlepiej przystąpić do działania wówczas, gdy gleba jest delikatnie wilgotna – jak na piłkarskim boisku świeżo zroszonym wodą. By osiągnąć taki efekt, najlepiej po prostu obficie podlać trawnik przed samym zabiegiem i poczekać, aż woda spokojnie wsiąknie. Ważne jest również wcześniejsze skoszenie trawnika na wysokość trzech, czterech centymetrów. Ściętą trawę należy oczywiście zebrać.

W jaki sposób napowietrzać trawnik?

Potem można zabrać się do właściwej pracy. W czasie aeracji kluczowa jest głębokość oraz odstępy między otworami. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, by w miarę równomiernie pokryć nimi całe poletko. Na jeden metr kwadratowy przypada zwykle od 120 do 200 otworów w odstępach od 10 do 15 centymetrów. Ich rozmieszczenie powinno być uwarunkowane typem gleby, która występuje na naszym trawniku. Im cięższa, tym otworów powinno być więcej – tylko wtedy będziemy w stanie efektywnie napowietrzyć nawierzchnię.

Rodzaje aeracji

Rodzaj gleby oraz ogólna kondycja naszego trawnika powinny wpłynąć także na decyzję o głębokości otworów. Pod tym kątem rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje aeracji – wgłębną oraz płytką. Ta pierwsza operacja jest przewidziana dla mocno zagęszczonych trawników, a także w sytuacjach, w których pojawiają się widoczne problemy – na przykład wtedy, gdy trawa żółknie lub bardzo powoli wchłania wodę. Wówczas należy wykonać w darni otwory o głębokości około ośmiu centymetrów. Ten rodzaj aeracji najlepiej zaplanować na wczesną jesień.

Aeracja płytka również powinna być wykonywana raz do roku, najlepiej wiosną. To zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny: nakłuwa się bowiem jedynie górną warstwę gleby, wykonując otwory nie głębsze niż trzy centymetry. Taką operację można przeprowadzać nawet na ozdobnych trawnikach, a także tam, gdzie trawa rośnie na dość lekkiej i luźnej glebie. Aeracja płytka jest również jedynym zabiegiem tego typu dopuszczalnym na młodych trawnikach.

Narzędzia do aeracji trawnika

Napowietrzanie trawnika można wykonać na różne sposoby. Wybór optymalnych narzędzi powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju aeracji oraz powierzchni, na jakiej rośnie trawa. Najprościej wykonywać otwory widłami. Taki sposób sprawdzi się na niedużym trawniku, kiedy chcemy nakłuć jedynie wierzchnią warstwę gleby. Alternatywą na nieco większe pola mogą być z kolei specjalne podeszwy z kolcami. Takie nakładki na buty można znaleźć w sklepach ogrodniczych lub innych miejscach, w których sprzedawane są kosiarki. Hurt i detaliczna sprzedaż podobnych urządzeń to także domena sklepów z narzędziami.

Kiedy chcemy jednak przeprowadzić aerację wgłębną lub mamy do nakłucia duży teren, trzeba sięgnąć po bardziej wyspecjalizowane narzędzia niż widły czy “kłujące” podeszwy. Wówczas możemy wybrać profesjonalny aerator – ręczny lub z własnym napędem. Ten pierwszy ma postać wału z kolcami, który przeciągamy po trawniku. Najwygodniejsze i najbardziej sprawne są jednak urządzenia z napędem spalinowym lub elektrycznym. Zwykle łączą w sobie kilka funkcji – oprócz aeracji nadają się do wertykulacji darni, pomagają również w usuwaniu mchów i pleśni. Wbudowany kosz zbiera resztki powstałe w czasie takich operacji. Cechą charakterystyczną urządzeń tego typu jest wymienny wałek, który zmienia aerator w wertykulator lub odwrotnie, w zależności od naszych potrzeb. Elektryczne i spalinowe aeratory nadają się zarówno do głębokiego, jak i płytkiego napowietrzania – na zmianę położenia wałka pozwoli już kilka prostych ruchów.

Czego jeszcze potrzeba w ogrodzie? Więcej na ten temat w kolejnym artykule: Kosiarka, podkaszarka, wertykulator. Narzędzia, z którymi perfekcyjnie zadbasz o ogród

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe