Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie?

01.03.2024 | Kategoria: Blog

jak zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Mrówki należą nie tylko do bardzo pracowitych, ale i niezwykle pożytecznych owadów. Ich obecność w ogrodzie jest wręcz pożądana. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy pojawia się zbyt dużo mrowisk, a nadmierna obecność mrówek zaczyna przeszkadzać. Owady mogą zjadać owoce i nasiona, a także niszczyć młode pędy. Do tego ich kopce utrudniają pracę kosiarki do trawy.

Wtedy trzeba podjąć kroki, które ograniczą liczbę owadów albo zniechęcą do dalszego kolonizowania ogrodu. Jak zwalczyć mrówki? Do wyboru masz sposoby tradycyjne i nieinwazyjne, możesz także skorzystać ze środków chemicznych.

Kiedy walczyć z mrówkami w ogrodzie, a kiedy lepiej nie?

Mrówki pełnią w ogrodzie wiele pożytecznych funkcji. Wbrew pozorom ich obecność pomaga w odpowiedniej pielęgnacji trawnika. Oczyszczają go bowiem z resztek roślinnych i zwierzęcych. Do tego drążą w ziemi korytarze, czym przyczyniają się do spulchniania ziemi. Mrówki pomagają również w roznoszeniu nasion niektórych roślin.

Kiedy więc zobaczysz w swoim ogrodzie mrowisko, nie należy go od razu niszczyć. Podobnie będzie, jeśli od czasu do czasu zauważysz mrówki chodzące po roślinach. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy kopców szybko przybywa.

Mrówki mogą bowiem atakować kłącza i bulwy roślin, nadgryzając je i osłabiając. Do tego mrówki “hodują” mszyce, z których pozyskują spadź – a to już zdecydowanie ogrodowe szkodniki. Poza tym czasami mrówki zjadają owoce i nasiona. Z kolei ich kopce mogą zasypywać sadzonki roślin. A jeśli powstaną na trawniku, tworzą na nim łyse plamy. Utrudniają też koszenie, w piasku i ziemi grzęzną nawet podkaszarki żyłkowe, o kosiarkach nie wspominając.

jak zwalczyć mrówki? Czasami trzeba będzie zniszczyć mrowisko grabiami
Grabie i sprzęt, który pomoże zlikwidować mrowisko, znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-nozyce-do-zywoplotu-i-trawy

Mrówki w ogrodzie – jak się pozbyć tych owadów tradycyjnymi sposobami?

Sposobów na to, jak zwalczyć mrówki w ogrodzie, jest co najmniej kilka. Na początek warto się skupić na tych naturalnych i tradycyjnych.

Rośliny, które odstraszają mrówki

Najbardziej naturalnym sposobem pozbycia się mrówek, a nawet zabezpieczenia przed nimi ogrodu, jest posadzenie kilku specyficznych gatunków roślin. Mrówki nie lubią zapachu lawendy, majeranku, czosnku, mięty czy nagietku. Jeśli te rośliny będą rosły w Twoim ogrodzie, nie będzie trzeba obawiać się mrowisk. Dzięki temu nie będzie trzeba też zabijać mrówek ani niszczyć ich pracy. A do tego rośliny mogą stać się ciekawą ozdobą ogrodu.

Ocet, olejki eteryczne i soda

Na liście zapachów, których mrówki nie znoszą, znajdują się też domowe substancje. To wszelkie olejki eteryczne oraz ocet. Po pierwsze, można nimi spryskać rośliny, które chcemy ochronić przed mrówkami. Po drugie, octem i olejkami można spryskać mrówcze ścieżki oraz samo mrowisko. Jest spora szansa, że wówczas owady wyniosą się z ogrodu. Podobnie będzie w przypadku zastosowania roztworu sody oczyszczonej.

Proszek do pieczenia i mąka kukurydziana

To już bardziej radykalna metoda walki z mrówkami. Rozsypanie proszku do pieczenia lub mąki kukurydzianej w okolicach mrowisk oznacza bowiem śmierć sporej liczby mrówek. Po zjedzeniu tych produktów owady bowiem pęcznieją i giną.

Domowe pułapki na mrówki

Możesz także zastawić na mrówki pułapkę domowej roboty. Wystarczy na płaską podstawkę rozlać nieco miodu. Jego zapach i smak zwabi mrówki, ale lepka konsystencja nie pozwoli im na opuszczenie podstawki. Najlepiej rozstawić sporo takich pułapek, by wyłapać jak najwięcej owadów.

Zniszczenie mrowiska

Jeśli subtelne sposoby nie skutkują, możesz uciec się po prostu do zniszczenia gniazda. Pamiętaj jednak, że mrówki mogą je odbudować. Najskuteczniejsze będzie więc zalanie go wrzącą wodą. Należy powtórzyć ten zabieg kilka razy, by woda wniknęła w głąb mrówczych korytarzy.

Trzeba jeszcze poradzić sobie z pozostałościami mrowiska. Piasek i ziemię powinieneś dokładnie rozgrabić po trawniku czy grządkach. By ułatwić sobie zadanie, można do tego użyć grabi akumulatorowych lub elektrycznych – mrówcze konstrukcje potrafią być bardzo wytrzymałe.

Jak zlikwidować mrówki w ogrodzie przy pomocy środków chemicznych?

jak zwalczyć mrówki? Konieczne mogą być opryski
Jeśli rozważasz zastosowanie środków chemicznych, sprawdź opryskiwacz Powermat: https://sklep.powermat.pl/opryskiwacz-akumulatorowy-pm-oa-16k.html

Mrówki w ogrodzie można zlikwidować również z wykorzystaniem środków chemicznych. Po tę metodę sięgnij jednak dopiero wtedy, gdy masz do czynienia z prawdziwą inwazją i nie pomagają przedstawione wcześniej sposoby. Stosowanie środków chemicznych zawsze wymaga zachowania bezpieczeństwa.

Najskuteczniejsze może być rozpylenie środków mrówkobójczych w okolicach mrowiska za pomocą profesjonalnego opryskiwacza. Wcześniej musisz tylko rozpuścić proszek w odpowiednich proporcjach. Przy opryskiwaniu pamiętaj też o maseczce.

Innego rodzaju środki na mrówki należy rozsypać na ścieżkach w okolicy mrowiska. W ten sposób podążające nimi owady przeniosą groźne substancje do wnętrza kolonii, co przyspieszy wymieranie mrówek. Najważniejsze, by życie straciła królowa – wtedy mrówki mogą szybko opuścić swoje gniazdo.

Podsumowanie: jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Skuteczne rozwiązania

Mrówki to pożyteczne owady, pod warunkiem, że nie ma ich zbyt dużo. By ustrzec się przed ich nadmiarem, posadź w ogrodzie rośliny, które odstraszają te owady. To m.in. czosnek, majeranek, lawenda czy nagietek.

Kiedy już masz do czynienia z inwazją mrówek, możesz też odstraszyć je zapachem octu, olejków eterycznych bądź sody oczyszczonej. Wystarczy spryskać nimi okolice mrowiska. Pomóc może też wysypanie tam proszku do pieczenia lub mąki kukurydzianej, choć to skutkuje już śmiercią owadów. W kolejnych krokach wypróbuj pułapki na mrówki, a w ostateczności zniszcz ich mrowisko wrzątkiem i grabiami.Jeśli te domowe sposoby nie pomagają, możesz zaopatrzyć się w chemiczne preparaty na mrówki. Niektóre mają formę oprysku, inne proszku rozsypywanego w ogrodzie.

Jeśli chcesz spróbować walki z mrówkami za pomocą wody, warto zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową. Kolejny artykuł pomoże Ci wybrać odpowiedni model: https://powermat.pl/jaka-myjka-cisnieniowa-sprawdzi-sie-najlepiej-praktyczne-porady

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.02.2024 meble z palet ogrodowych - stolik i kanapa

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

18.12.2023 narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy […]

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe