Mulczowanie trawy. Na czym polega i jak pomoże Twojemu trawnikowi?

20.07.2024 | Kategoria: Blog

kosiarka mulczowanie trawy w ogrodzie

Pielęgnacja trawnika wymaga regularnej pracy. By trawa cieszyła nasze oczy soczystą zielenią, nie można zapominać nie tylko o regularnym koszeniu, ale również nawożeniu, podlewaniu oraz kilku innych ważnych zabiegach. Jednym z nich jest mulczowanie trawy.

Zakup kosiarki z mulczowaniem może okazać się strzałem w dziesiątkę, który pomoże utrzymać trawnik w dobrym zdrowiu oraz ograniczyć odparowywanie wody z gleby. Przy tym jest to metoda w pełni ekologiczna. Na czym właściwie polega? Jak prawidłowo przeprowadzić mulczowanie? Jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Podpowiadamy!

Na czym polega mulczowanie trawy?

Mulczowaniem nazywamy pokrywanie gleby warstwą organicznej materii. W zależności od sytuacji może to być na przykład słoma, liście czy nawet kawałki kartonu. W przypadku trawnika mulczowaniem zwykle nazywamy pielęgnację w obiegu zamkniętym.

Pod tym pojęciem kryje się prosty zabieg. Funkcja mulczowania oznacza bowiem mielenie trawy bezpośrednio po jej skoszeniu i pozostawienie jej na powierzchni trawnika. Kosiarka spalinowa z mulczowaniem rozdrabnia pokos na malutkie ścinki, które następnie rozdmuchuje po skoszonej powierzchni. Mulczer do trawy sprawia, że pozostawione odpadki są znacznie mniejsze niż klasycznie ścięte źdźbła.

Jakie korzyści daje mulczowanie trawy?

Taki zamknięty obieg trawy znacznie ułatwia troszczenie się o trawnik. Pierwszym problemem, jakiego się pozbywamy, jest utylizacja skoszonej trawy. Nie trzeba odkładać jej na kompostownik – można po prostu pozostawić ją na trawniku.

Korzyści z mulczowania jest jednak zdecydowanie więcej. Kiedy na powierzchni znajduje się cienka warstwa skoszonej trawy, ziemia wolniej paruje, co jest korzystne dla rozwoju trawnika. To szczególnie ważne w okresach suszy i wysokiej temperatury.

Jednocześnie takie okrycie spowalnia wzrost chwastów, którym trudniej przebić się na powierzchnię. W takich warunkach utrudniony jest także rozwój mchów, które mogą panoszyć się na naszym trawniku.

Skoszona trawa przekształca się w naturalny nawóz, dzięki czemu trawnik ma zdrowsze i lepiej odżywione korzenie. Tego typu nawożenie zapobiega również erozji gleby.

Mulczowanie trawy to także oszczędności. Po pierwsze oszczędzamy czas potrzebny na usuwanie z poletka skoszonej trawy. Po drugie oszczędzamy pieniądze potrzebne na zakup nawozów – rozdrobniona trawa będzie je zastępować.

Jak prawidłowo przeprowadzić mulczowanie trawnika?

By proces mulczowania został przeprowadzony prawidłowo, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest długość trawy. Trzeba ją kosić regularnie – zbyt wysoka nie nadaje się do mulczowania. Pozostawi bowiem po sobie zbyt grubą warstwę. Do tego tylko młode źdźbła wystarczająco szybko rozłożą się na trawniku. W przypadku większej trawy należy więc wykonać klasyczne koszenie i zebrać pokos.

Powinniśmy też zwrócić uwagę, by skoszona trawa była równomiernie rozłożona na powierzchni. Źdźbła muszą być więc pocięte na bardzo drobne kawałki. Mulczowanie powinno się też przeprowadzać tylko wówczas, gdy trawa jest sucha – inaczej i kosiarki elektryczne, i spalinowe będą mieć z nią problemy.

Na mulczowanym trawniku nie może być żadnych zanieczyszczeń. To szczególnie ważne wiosną – przed koszeniem trawnik należy dokładnie wygrabać z zeszłorocznych pozostałości. Regularnie mulczowane poletko nie powinno być także zbyt często nawożone.

Przy nadmiernie intensywnym mulczowaniu na trawie może wykształcić się charakterystyczna warstwa filcu. By tego uniknąć należy raz na jakiś czas przeprowadzić standardowe koszenie i zebrać trawę.

Niektóre rodzaje traw nadają się do mulczowania lepiej niż inne. Najlepsze będą mieszanki, które szybko kiełkują, ale nie wyróżniają się zbyt szybkim wzrostem. Ważne, by zapewniały wytrzymałą darń.

Kosiarka z mulczowaniem – jak ją odpowiednio dobrać?

Do mulczowania trawy konieczny jest odpowiedni sprzęt. Odwiedzając sklep z narzędziami elektrycznymi należy zwrócić uwagę na urządzenia z podwójnym systemem noży. Kosiarka z funkcją mulczowania posiada również tzw. system mielenia zmiennego. Dzięki temu noże dodatkowo rozdrabniają trawę.

Kosiarka z rozdrabniaczem może mieć również funkcje dodatkowe. Na rynku znajdziemy na przykład urządzenia takie jak kosiarka spalinowa 7 KM z możliwością regulowania, jaka część zmielonej trawy wróci na trawnik, a jaka trafi do kosza zbierającego. Dzięki temu zyskamy uniwersalne urządzenie, którego będzie można używać również wtedy, gdy nie da się zmulczować trawy.

Zadbaj również o żywopłot. Po lekturze kolejnego artykułu wybierzesz odpowiednie nożyce do przycinania: https://powermat.pl/jakie-nozyce-do-zywoplotu-najlepiej-sprawdza-sie-w-twoim-ogrodzie

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe