Mulczowanie trawy. Na czym polega i jak pomoże Twojemu trawnikowi?

01.03.2024 | Kategoria: Blog

kosiarka mulczowanie trawy w ogrodzie

Pielęgnacja trawnika wymaga regularnej pracy. By trawa cieszyła nasze oczy soczystą zielenią, nie można zapominać nie tylko o regularnym koszeniu, ale również nawożeniu, podlewaniu oraz kilku innych ważnych zabiegach. Jednym z nich jest mulczowanie trawy.

Zakup kosiarki z mulczowaniem może okazać się strzałem w dziesiątkę, który pomoże utrzymać trawnik w dobrym zdrowiu oraz ograniczyć odparowywanie wody z gleby. Przy tym jest to metoda w pełni ekologiczna. Na czym właściwie polega? Jak prawidłowo przeprowadzić mulczowanie? Jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Podpowiadamy!

Na czym polega mulczowanie trawy?

Mulczowaniem nazywamy pokrywanie gleby warstwą organicznej materii. W zależności od sytuacji może to być na przykład słoma, liście czy nawet kawałki kartonu. W przypadku trawnika mulczowaniem zwykle nazywamy pielęgnację w obiegu zamkniętym.

Pod tym pojęciem kryje się prosty zabieg. Funkcja mulczowania oznacza bowiem mielenie trawy bezpośrednio po jej skoszeniu i pozostawienie jej na powierzchni trawnika. Kosiarka spalinowa z mulczowaniem rozdrabnia pokos na malutkie ścinki, które następnie rozdmuchuje po skoszonej powierzchni. Mulczer do trawy sprawia, że pozostawione odpadki są znacznie mniejsze niż klasycznie ścięte źdźbła.

Jakie korzyści daje mulczowanie trawy?

Taki zamknięty obieg trawy znacznie ułatwia troszczenie się o trawnik. Pierwszym problemem, jakiego się pozbywamy, jest utylizacja skoszonej trawy. Nie trzeba odkładać jej na kompostownik – można po prostu pozostawić ją na trawniku.

Korzyści z mulczowania jest jednak zdecydowanie więcej. Kiedy na powierzchni znajduje się cienka warstwa skoszonej trawy, ziemia wolniej paruje, co jest korzystne dla rozwoju trawnika. To szczególnie ważne w okresach suszy i wysokiej temperatury.

Jednocześnie takie okrycie spowalnia wzrost chwastów, którym trudniej przebić się na powierzchnię. W takich warunkach utrudniony jest także rozwój mchów, które mogą panoszyć się na naszym trawniku.

Skoszona trawa przekształca się w naturalny nawóz, dzięki czemu trawnik ma zdrowsze i lepiej odżywione korzenie. Tego typu nawożenie zapobiega również erozji gleby.

Mulczowanie trawy to także oszczędności. Po pierwsze oszczędzamy czas potrzebny na usuwanie z poletka skoszonej trawy. Po drugie oszczędzamy pieniądze potrzebne na zakup nawozów – rozdrobniona trawa będzie je zastępować.

Jak prawidłowo przeprowadzić mulczowanie trawnika?

By proces mulczowania został przeprowadzony prawidłowo, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza jest długość trawy. Trzeba ją kosić regularnie – zbyt wysoka nie nadaje się do mulczowania. Pozostawi bowiem po sobie zbyt grubą warstwę. Do tego tylko młode źdźbła wystarczająco szybko rozłożą się na trawniku. W przypadku większej trawy należy więc wykonać klasyczne koszenie i zebrać pokos.

Powinniśmy też zwrócić uwagę, by skoszona trawa była równomiernie rozłożona na powierzchni. Źdźbła muszą być więc pocięte na bardzo drobne kawałki. Mulczowanie powinno się też przeprowadzać tylko wówczas, gdy trawa jest sucha – inaczej i kosiarki elektryczne, i spalinowe będą mieć z nią problemy.

Na mulczowanym trawniku nie może być żadnych zanieczyszczeń. To szczególnie ważne wiosną – przed koszeniem trawnik należy dokładnie wygrabać z zeszłorocznych pozostałości. Regularnie mulczowane poletko nie powinno być także zbyt często nawożone.

Przy nadmiernie intensywnym mulczowaniu na trawie może wykształcić się charakterystyczna warstwa filcu. By tego uniknąć należy raz na jakiś czas przeprowadzić standardowe koszenie i zebrać trawę.

Niektóre rodzaje traw nadają się do mulczowania lepiej niż inne. Najlepsze będą mieszanki, które szybko kiełkują, ale nie wyróżniają się zbyt szybkim wzrostem. Ważne, by zapewniały wytrzymałą darń.

Kosiarka z mulczowaniem – jak ją odpowiednio dobrać?

Do mulczowania trawy konieczny jest odpowiedni sprzęt. Odwiedzając sklep z narzędziami elektrycznymi należy zwrócić uwagę na urządzenia z podwójnym systemem noży. Kosiarka z funkcją mulczowania posiada również tzw. system mielenia zmiennego. Dzięki temu noże dodatkowo rozdrabniają trawę.

Kosiarka z rozdrabniaczem może mieć również funkcje dodatkowe. Na rynku znajdziemy na przykład urządzenia takie jak kosiarka spalinowa 7 KM z możliwością regulowania, jaka część zmielonej trawy wróci na trawnik, a jaka trafi do kosza zbierającego. Dzięki temu zyskamy uniwersalne urządzenie, którego będzie można używać również wtedy, gdy nie da się zmulczować trawy.

Zadbaj również o żywopłot. Po lekturze kolejnego artykułu wybierzesz odpowiednie nożyce do przycinania: https://powermat.pl/jakie-nozyce-do-zywoplotu-najlepiej-sprawdza-sie-w-twoim-ogrodzie

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.02.2024 meble z palet ogrodowych - stolik i kanapa

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

18.12.2023 narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy […]

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe