Konserwacja kosiarki krok po kroku. O tym nie możesz zapomnieć!

28.03.2024 | Kategoria: Blog

5 kroków konserwacja kosiarki

Kosiarka to jedno z urządzeń, które ma w swoim garażu, piwnicy czy warsztacie większość Polaków. A już na pewno każdy posiadacz ogrodu czy nawet kawałka trawnika. Co prawda w niektórych sytuacjach można podeprzeć się pomocą podkaszarki, ale przy koszeniu większych połaci trawy kosiarka pozostaje niezastąpiona.

Jak każdy sprzęt do ogrodu czy warsztatu, wymaga ona jednak odpowiedniej pielęgnacji. Czy to kosiarka spalinowa 7 KM, czy urządzenie elektryczne lub akumulatorowe, przynajmniej raz w roku należy zrobić jej generalny przegląd. Zazwyczaj dzieje się to po sezonie, gdy konieczna jest konserwacja kosiarki.

Kosiarka spalinowa nie odpala? Konserwacja kosiarki pozwoli tego uniknąć

W jej trakcie sprawdzimy stan techniczny sprzętu, wyczyścimy go i przygotujemy do zimy. Dzięki temu latem nie będziemy się martwić tym, że kosiarka nie odpala.

Jakie prace trzeba będzie wykonać? Przygotowaliśmy ściągę, która ułatwi pracę. I pozwoli na oszczędności – odpowiednia konserwacja kosiarki spalinowej sprawia, że urządzenie spala nawet o 30 procent mniej paliwa!

Konserwacja kosiarki w 5 krokach

By osiągnąć taki efekt potrzebne będzie w pełni sprawne urządzenie. Do prac pielęgnacyjnych i przeglądu kosiarki nie potrzeba żadnych wyspecjalizowanych urządzeń – bez problemu poradzisz sobie w domowych warunkach.

Czyszczenie kosiarki

By kosiarka przetrwała zimę w dobrym stanie, trzeba ją wyczyścić. Od tego zaczynamy wszelkie prace konserwacyjne. Wystarczy do tego zwykła szczotka. Chodzi przede wszystkim o usunięcie z urządzenia resztek trawy oraz ziemi.

Warto zwrócić uwagę również na wszelkie szczeliny, w których mogły pozostać resztki i brud. Najłatwiej oczyścimy je przy pomocy sprężonego powietrza. Nie należy używać do takiego czyszczenia wody, zwłaszcza pod ciśnieniem. Gdyby dostała się do silnika czy wlewu paliwa, szkody mogą być nieodwracalne.

Szczególną uwagę należy zwrócić także na nóż tnący i spód kosiarki. To tam gromadzi się najwięcej roślinnych resztek. Czyszczenie tych części odbywa się tak samo, jak zewnętrznej strony sprzętu. Należy pamiętać, by bezwzględnie odłączyć sprzęt od zasilania! W przypadku sprzętu spalinowego należy odłączyć świecę zapłonową. Będzie to konieczne również na kolejnych etapach prac.

Weryfikacja stanu filtra powietrza

To czynność, którą będą musieli wykonać właściciele urządzeń spalinowych. Bez względu na to, jakie paliwo do kosiarki wlewamy na co dzień, po pewnym czasie filtr może okazać się rozmoczony lub pełen piasku. Zły stan tego elementu może być przyczyną, dla której kosiarka spalinowa nie chce odpalić.

Jak wyczyścić filtr z paliwa w kosiarce? To zależy od tego, z czego jest wykonany. Zanieczyszczenia z filtra papierowego usuwamy za pomocą odkurzacza. Jeżeli jednak filtr będzie w bardzo złym stanie, trzeba będzie po prostu go wymienić. Czyszczenie go w inny sposób nie jest wskazane.

Inaczej postępujemy z filtrem wykonanym z gąbki. W tym przypadku do prac konserwacyjnych angażujemy ciepłą wodę z dodatkiem detergentu. Po usunięciu zabrudzeń filtr gąbkowy trzeba nasączyć olejem silnikowym.

Ostrzenie części tnącej

To najbardziej niebezpieczna część prac konserwacyjnych. Konieczne trzeba wykonywać je w rękawicach ochronnych. Najważniejsza jest kontrola stanu noży tnących. Jeśli są złamane lub pęknięte, trzeba będzie je wymienić.

Problemem będą również tępe noże. Niszczą trawę, a w efekcie hamują jej wzrost. Z tego powodu zazwyczaj po sezonie należy je naostrzyć. Trzeba to zrobić poza kosiarką. By wyjąć nóż, wystarczy odkręcić śrubę, która przytrzymuje ostrze. Najpierw oczyśćmy nóż za pomocą stalowej szczotki, a potem naostrzmy przy pomocy szlifierki bądź pilnika

Konserwacja kosiarki i jej układu paliwowego

Następnie naszą uwagę powinien przyciągnąć zbiornik paliwa do kosiarki spalinowej. Przy podejmowaniu prac konserwacyjnych możemy sprawdzić jego wnętrze. Najważniejsze jest jednak, by dokładnie opróżnić go z paliwa.

Zbiornik powinien być pusty, jeżeli kosiarka będzie stać nieużywana dłużej niż miesiąc. Zawsze należy więc odlać paliwo przed zimą. Gdy benzyna będzie zalegać w zbiorniku z czasem pojawią się zanieczyszczenia i konieczne będzie czyszczenie baku z rdzy.

Po odlaniu paliwa trzeba jeszcze włączyć kosiarkę, by wypalić resztki paliwa z silnika. Gdy sprzęt nie chce się włączyć, to znak, że robota została zakończona. Ten, a także kolejny etap konserwacji oczywiście pomijamy, gdy w ogrodzie pomaga nam kosiarka elektryczna.

Wymiana oleju

Właściciele czterosuwowych kosiarek spalinowych muszą także pamiętać o wymianie oleju. Do tej czynności przystępujemy na końcu, ponieważ wcześniej trzeba opróżnić zbiornik z paliwem.

Olej po prostu zlewamy przez wylew. Jeśli nasza kosiarka nie posiada takiego wylotu, można odessać go przez wlew – na przykład za pomocą strzykawki lub pompki. O wymianie oleju trzeba zresztą pamiętać przez cały rok, co około 25 godzin pracy.Kiedy przeprowadziliśmy już wszystkie prace konserwacyjne, musimy jeszcze zadbać o odpowiednie przechowywanie urządzenia. Powinno cały czas przebywać w pozycji roboczej, czyli poziomo – w ten sposób unikniemy na przykład zalania filtra. Pamiętajmy też, by zabezpieczyć kosiarkę przed wilgocią.

Poznaj bliżej również podkaszarki. Więcej przeczytasz o nich w następnym artykule: https://powermat.pl/jaka-kosa-spalinowa

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

04.03.2024 użyźnianie ziemi za pomocą glebogryzarki

Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Własne, ekologiczne i zdrowe warzywa to marzenie wielu ogrodników. Uprawa […]

16.02.2024 meble ogrodowe z palet - krok po kroku

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe