Jaka kosa spalinowa?

19.04.2024 | Kategoria: Blog

jaka kosa spalinowa do trawnika

Kosiarka to jedno z najważniejszych urządzeń każdego, kto ma przed domem kawałek trawy do zagospodarowania. Nawet najlepsza maszyna tego typu w niektórych sytuacjach okaże się jednak bezsilna. Wtedy z pomocą przyjdzie kosa – podkaszarka spalinowa.

Choć koszenie dużych powierzchni za pomocą takiego urządzenia nie jest zbyt efektywne, kosa spalinowa to wymarzona maszyna do zadań specjalnych. Z powodzeniem zastąpi kosiarkę w trudno dostępnych miejscach, a także w walce z chwastami i innymi niechcianymi pędami.

By jednak kosa funkcjonowała, jak należy, trzeba odpowiednio dopasować ją do swoich potrzeb. Pomoże w tym znajomość charakterystyki tego urządzenia. Warto też zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych.

Kosa spalinowa – kiedy się przyda?

Kosa spalinowa ręczna przydaje się przede wszystkim na działkach na nietypowo ukształtowanym terenie. Gdy trawnik rośnie na pofałdowanej powierzchni, na której nie brakuje pagórków lub wgłębień, praca kosiarką jest utrudniona. A w niektórych przypadkach maszyna na kółkach po prostu sobie nie poradzi.

Kosa spalinowa usprawni taką pracę i sprawi, że będzie płynna. W tym przypadku sterujemy urządzeniem za pomocą rąk, możemy łatwo je przenieść i skierować głowicę tnącą dokładnie tam, gdzie chcemy. To umożliwia nawet przycinanie trawy na dużych stromiznach.

Z tego powodu kosy spalinowe dobrze nadają się również do precyzyjnych prac. Ta opcja przydaje się do przycinania trawy w trudno dostępnych miejscach. Idealnie przystrzyżony trawnik to bowiem również zadbane krawędzie poletka. A te, zwłaszcza przy krawężnikach czy innych elementach zabudowy ogrodowej, trudno doprowadzić do idealnego stanu wyłącznie za pomocą klasycznej kosiarki. Kosą łatwo manewrować także dlatego, że nie ogranicza jej żaden przewód czy kabel.

Kosa spalinowa odznacza się również dużą mocą. Jej głowica z tnącymi żyłkami, nożami lub tarczami poradzi sobie z usuwaniem chwastów. Warto wykorzystać ją do oczyszczania mocno zarośniętej działki lub trawnika.

Z jednej strony usunie wysoką trawę, której nie da się skosić kosiarką na kółkach, a inne narzędzia ogrodowe również się nie sprawdzą. Z drugiej poradzi sobie również z roślinami o twardych łodygach. Usunięcie wybujałych chwastów, a nawet zeszłorocznych pędów kwiatowych nie będzie już przysparzało trudności. Kosa spalinowa poradzi sobie ze zdrewniałymi pędami, a nawet z wycinaniem niewielkich krzewów.

Jaka kosa spalinowa najlepsza? Najważniejsze cechy

Zakup kosy spalinowej może więc znacznie poszerzyć możliwości pielęgnacji trawnika przed Twoim domem lub na działce. By jednak tak się stało, trzeba dobrać urządzenie odpowiednio do swoich potrzeb.

Silnik – moc i konstrukcja

Jednym z najważniejszych elementów kosy spalinowej jest jej silnik. To właśnie on w największym stopniu decyduje o mocy urządzenia. A to ona ma kluczowy wpływ na to, czy kosa będzie sprawnie wycinać twarde pędy. Jeśli tego właśnie od niej oczekujemy, koniecznie wybierzmy urządzenie z możliwie najwyższą mocą.

Przy wyborze silnika warto także zwrócić uwagę na zasadę jego działania. Do wyboru mamy urządzenia o silnikach dwu- i czterosuwowych. Różnią się m.in. paliwem, na bazie którego działają. Silniki czterosuwowe są zasilane benzyną, dwusuwowe potrzebują specjalnej mieszanki z dodatkiem oleju w odpowiednich proporcjach.

W zamian jest jednak lżejszy od konkurenta. Z kolei silnik czterosuwowy emituje mniej spalin, co może być atutem przy koszeniu trawników tuż pod oknami domu. Z silnikiem powiązany jest rodzaj rozrusznika. Klasyczne kosy uruchamia się szarpnięciem linki, ale dostępne są także łatwiejsze w obsłudze rozruszniki elektryczne.

Głowica tnąca

O tym aspekcie już wspomnieliśmy. Kosy spalinowe różnią się technologią wykorzystywaną do przycinania trawy i usuwania chwastów. Podstawową formą tnącą jest głowica z żyłką nylonową. Może mieć różną grubość i kształt. Podstawowe modele to żyłka o grubości dwóch milimetrów, ale do ścinania grubszych roślin lepsza będzie co najmniej o połowę grubsza. Do trudniejszych zadań warto także wybierać żyłkę o ostrych krawędziach – wersja podstawowa to żyłka okrągła.

Atutem głowic żyłkowych jest niewielka waga. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że żyłka po pewnym czasie się stępi. Pod tym kątem należy wybrać między głowicą ręczną, półautomatyczną i automatyczną. W tej pierwszej musimy samodzielnie usunąć stępioną końcówkę żyłki. W półautomatycznej żyłka wysunie się po naciśnięciu przycisku. W głowicach automatycznych żyłka samodzielnie wysuwa się na odpowiednią długość.

Jaka kosa spalinowa jest alternatywą dla modelu z głowicą żyłkową? W takich urządzeniach można korzystać również z noży lub tarczy tnących. Takie końcówki są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i łatwiej zetną twarde pędy. Jeśli naszym zamiarem jest coś więcej niż przycinanie trawy, warto się zdecydować właśnie na taką głowicę. Należy jednak pamiętać, że noże i tarcze tnące trzeba regularnie ostrzyć.

Szerokość cięcia

Z głowicą tnącą związana jest szerokość cięcia. Wbrew pozorom jest to również bardzo istotny parametr. Wpływa bowiem na szybkość pracy oraz precyzję cięcia. Kosa o większej średnicy szybciej usunie trawę lub chwasty, ale będzie trudniej nią manewrować.

W niewielkich ogrodach, gdzie głównym celem jest przycinanie trawy na pożądaną długość w różnych zakamarkach, najlepiej postawić na głowice z szerokością koszenia do 30 centymetrów. Przy koszeniu największych trawników można zdecydować się nawet na 40-45 centymetrów.

Jaka kosa spalinowa do domu?

Kosa spalinowa może więc służyć do wielu celów. By wybrać model odpowiedni do domu, taki, który wystarczy do pielęgnacji prostego i niewielkiego trawnika, nie trzeba przesadzać z mocą. Wystarczy słabszy silnik dwusuwowy i głowica tnąca z żyłką. Jeśli nie jest nam straszne własnoręczne przycinanie żyłki, wystarczy kosa z głowicą ręczną.

Taka konstrukcja zapewnia niską wagę urządzenia, dzięki czemu praca będzie łatwiejsza i każdy będzie mógł bez większych problemów je obsługiwać. Wtedy problemem nie będzie również zbyt wysoka cena. Jaka kosa spalinowa do 500 zł sprawdzi się najlepiej? Warto rozważyć na przykład model Powermat PM-KS-600T o mocy sześciu koni mechanicznych. To uniwersalne urządzenie – obok głowicy żyłkowej w zestawie otrzymujemy nóż tnący do gęstej trawy.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

04.03.2024 użyźnianie ziemi za pomocą glebogryzarki

Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Własne, ekologiczne i zdrowe warzywa to marzenie wielu ogrodników. Uprawa […]

16.02.2024 meble ogrodowe z palet - krok po kroku

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe