Piły na wysięgniku do gałęzi – które warto wybrać?

01.03.2024 | Kategoria: Blog

piły na wysięgniku akumulatorowe i elektryczne

Drzewa i wysokie krzewy pięknie wyglądają na naszych posesjach. Mogą stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu, czasami bywają jednak trudne w pielęgnacji. By nadać im pożądany kształt i zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, trzeba je bowiem regularnie przycinać. Gdy więc wysokość roślin przekracza 2,5 – 3 metry, stajemy przed sporym problemem.

Rozwiązaniem są piły na wysięgniku. Dzięki nim praca przy drzewach i wysokich krzewach jest zdecydowanie łatwiejsza, ale przede wszystkim bezpieczniejsza. Przed zakupem takiego urządzenia warto jednak poświęcić chwilę na poznanie cech, które wpływają na to, jak korzysta się z poszczególnych modeli. Zebraliśmy te parametry w jednym artykule.

Piła do gałęzi na wysięgniku – kiedy się przydaje?

piły na wysięgniku pomogą przy pielęgnacji żywopłotu
Piła akumulatorowa Powermat na wysięgniku 240 cm – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/pila-akumulatorowa-na-wysiegniku-240cm-pm-apw-20c.html

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pilarka na wysięgniku na pewno będzie Ci potrzebna. Czy nie wystarczą klasyczne piły spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na zasady pracy z wymienionymi urządzeniami. Tradycyjnych pił łańcuchowych nie powinno używać się powyżej linii barków. Wówczas wystarczy jeden nieodpowiedni ruch, by dotkliwie się zranić – prowadnica z łańcuchem pełnym zębów może być śmiercionośnym narzędziem.

Rozwiązaniem nie jest także praca na drabinie. Wówczas nasza pozycja jest mniej stabilna. W dodatku przy przycinaniu gałęzi piła może odskakiwać na sękach i zgrubieniach. A taki niespodziewany ruch grozi poważnym skaleczeniem.

Pilarki do gałęzi na wysięgniku i ich zalety

We wszystkich sytuacjach, w których chcemy przycinać gałęzie bezpośrednio na drzewie, warto więc postawić na piły na wysięgniku. Znacznie ograniczają ryzyko związane z taką pracą. Można nimi bowiem wygodnie operować z ziemi. Piła do gałęzi jest wyposażona w specjalny wysięgnik, najczęściej wykonany z aluminium, który pozwala na dotarcie do wyżej położonych gałęzi.

Mimo że w takiej sytuacji jesteśmy nieco oddaleni od miejsca, w którym chcemy odciąć konar czy gałąź, praca z piłą na wysięgniku nie jest skomplikowana. Pilarka jest lekka, do manewrowania nie potrzeba zbyt wiele siły. Sama prowadnica jest krótsza, silnik również jest mniejszy niż w klasycznej pile łańcuchowej. Dzięki temu praca jest bardzo precyzyjna. Oszczędzamy również czas potrzebny na ustawianie drabiny. Podobnych narzędzi jest zresztą więcej – wytrawni ogrodnicy mają zwykle w zasięgu ręki także nożyce do cięcia żywopłotu z wysięgnikiem.

najnowszy model piły na wysięgniku
Chcesz kupić solidną piłę na wysięgniku? Znajdziesz ją tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-pily-spalinowe-i-elektryczne-pily-lancuchowe

Pilarka elektryczna czy pilarka spalinowa na wysięgniku? Rodzaje zasilania

Jedną z kluczowych decyzji przed zakupem pilarki na wysięgniku jest wybór sposobu zasilania. Do wyboru mamy urządzenia spalinowe, akumulatorowe oraz zasilane bezpośrednio z sieci.

Piła spalinowa na wysięgniku dysponuje największą mocą. Ze względu na zbiornik paliwa będzie jednak również najcięższym rozwiązaniem. Pracuje głośniej niż konkurentki, cięcie jest jednak szybsze. Pilarka spalinowa do gałęzi charakteryzuje się też zwykle wyższą ceną, do tego trzeba poświęcać sporo czasu na jej konserwację.

Mniejsze wymagania pod tym względem mają elektryczne pilarki na wysięgniku. Będą generować mniej hałasu, są także tańsze niż piła spalinowa do gałęzi. Problemem może być jednak nieco mniejsza moc. Największe ograniczenie to oczywiście sposób zasilania. Choć pilarka elektryczna jest tańsza w eksploatacji, wymaga podłączenia do sieci. To kłopotliwe zwłaszcza na większych działkach, gdzie trzeba szukać rozwiązań z użyciem przedłużacza.

Takich kłopotów nie ma w przypadku akumulatorowych pił na wysięgniku. Podobnie jak elektryczne, będą lżejsze od rozwiązania spalinowego. Ich kabel jednak nie ogranicza. Problemem może być natomiast niska moc silnika. Taka pilarka może przedłużyć pracę przy grubszych konarach. Do tego trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora. W przypadku wszystkich pilarek istotna jest także odpowiednia konserwacja elektronarzędzi.

Pilarki na wysięgniku – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

piły na wysięgniku pozwalają na regulację kąta pracy
Piła elektryczna na wysięgniku Powermat 240 cm – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/pila-elektryczna-na-wysiegniku-240cm-pm-epw-1000-1000w.html

Kiedy już wybierzemy odpowiedni sposób zasilania, sklep czy hurtownia z narzędziami nadal będzie jednak oferować nam cały wachlarz różnorodnych modeli. Wybór odpowiedniej mocy silnika będzie powiązany z tym, o czym już pisaliśmy. Z punktu widzenia wygody i precyzji użytkowania ważna jest jednak również ruchomość modułu tnącego. Jeśli można ustawiać go pod wybranym kątem, łatwiej będzie dotrzeć do zakamarków drzewa czy poradzić sobie z załamaniami gałęzi.

Piła na wysięgniku powinna mieć również możliwość regulacji długości. Zwykle wysięgnik można rozsuwać, najczęściej ma długość 2-3 metrów. Regulacja powinna pozwalać na zmianę długości o kilkadziesiąt centymetrów. Im wyższe drzewa rosną w naszym ogrodzie, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na ten parametr.

Dodatkowym udogodnieniem będzie system automatycznego smarowania łańcucha. To zaoszczędzi nam nieco pracy i pomoże utrzymać urządzenie w dobrej kondycji. Z logistycznego punktu widzenia przydaje się opcja rozkładania wysięgników na dwie części. W takim przypadku zdecydowanie łatwiej znaleźć miejsce na pilarkę, a i przewożenie jej na działkę będzie stanowić mniejszy problem.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.02.2024 meble z palet ogrodowych - stolik i kanapa

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

18.12.2023 narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy […]

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe