Menu
24.11.2024 | Kategoria: Blog
Ogólne założenia poszczególnych metod spawania łukiem elektrycznym są podobne. Między elektrodą a spawanym materiałem wytwarza się łuk, który miejscowo nagrzewa i roztapia powierzchnię, a następnie łączy ją przy pomocy spoiwa lub bez takiego dodatku. Najczęściej spawarki wykorzystuje się do łączenia metali, choć możliwe jest również spawanie innych materiałów, jak choćby tworzyw sztucznych. I choć założenia każdej techniki spawania pozostają podobne, to jednak poszczególne metody i spawarki różnią się od siebie zarówno przebiegiem całego procesu, jak i właściwościami czy możliwością pracy z określonymi rodzajami powierzchni. Do najpopularniejszych, a zarazem najprostszych w obsłudze należą spawarki MIG MAG oraz MMA. Występują jednak między nimi zasadnicze różnice. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania za pomocą tych urządzeń.
Spawanie metodą MMA to najstarsza z metod spawania łukowego. Polega ona na łączeniu metalowych elementów za pomocą elektrody otulonej. To między nią i spawaną powierzchnią jarzy się łuk, to dzięki niej powstaje spoina. W czasie używania spawarki MMA elektroda topi się, podczas pracy należy zatem dbać o to, by utrzymać odpowiednią odległość między końcówką a spawanym materiałem – tylko tak zachowamy stabilny łuk.
Elektrody spawalnicze otulone konieczne do pracy ze spawarką MMA posiadają metalowy rdzeń oraz powłokę z różnych substancji. Pod wpływem spawania z otuliny wydziela się gaz, który wytwarza osłonę dla łuku. Na rynku znajdziemy szeroki wybór elektrod – między innymi rutylowe, celulozowe, zasadowe czy kwaśne.
Spawarki MMA są uważane za najprostsze w obsłudze. Ta metoda jest również najbardziej uniwersalną metodą spawania. Poradzi sobie zarówno ze stalą i żeliwem, jak i niklem, miedzią czy ich stopami. Spawarka MMA pozwala na spawanie w każdej pozycji, także na zewnątrz czy na wysokościach. Spoiny są solidne, ale trzeba być przygotowanym na to, że ich tworzeniu towarzyszy powstawanie sporych ilości żużlu.
Spawarki MIG MAG umożliwiają spawanie dwoma metodami. Pierwsza, czyli MIG, to spawanie w osłonie z gazów obojętnych chemicznie, takich jak argon czy hel. Metoda MAG to z kolei praca w osłonie z gazów aktywnych, zazwyczaj na bazie dwutlenku węgla. Odpowiednia technika jest dobierana w zależności od spawanego materiału.
Już ten powyższy opis pokazuje, że spawarki MIG MAG działają nieco inaczej niż elektrodowe urządzenia MMA. W tym przypadku nie mamy bowiem do czynienia z elektrodami otulonymi. Tę rolę przejmuje drut spawalniczy, który jest dostarczany do uchwytu spawalniczego za pomocą specjalnego podajnika. Jakość i szybkość spawania zależy także od rodzaju oraz średnicy drutu. Do łuku spawalniczego trzeba także doprowadzić gaz osłonowy ze specjalnej butli.
Całe urządzenie jest więc nieco bardziej skomplikowane. Umożliwia jednak spawanie wielu rodzajów metali, a także szybką pracę. Dzieje się tak, ponieważ spawanie metodami MIG MAG dość łatwo zautomatyzować – już przeznaczone do użytku amatorskiego półautomaty, nazywane często migomatami, są pod tym względem bardzo wydajne.
Po zapoznaniu się z charakterystyką spawarek MMA oraz MIG MAG można łatwo dostrzec pewne różnice. Oba typy urządzeń są polecane nawet początkującym majsterkowiczom. Mimo wszystko jednak to spawarki MMA są mniej skomplikowane i prostsze w obsłudze. To także zwykle urządzenia lżejsze i bardziej poręczne od spawarek MIG MAG, z tego powodu lepiej nadają się na prace na zewnątrz i w terenie.
Urządzenia MMA są także tańsze niż migomaty. Mimo wszystko jednak część różnic przemawia za zakupem tej drugiej spawarki. Urządzenia MIG MAG pozwalają bowiem na zdecydowanie szybszą pracę. Spawanie MMA nie należy do najbardziej wydajnych. Chociaż obie metody gwarantują dobrą jakość spoiny, to jednak ta wykonana przy pomocy spawarki MIG MAG będą zdecydowanie bardziej estetyczne. W dodatku takie maszyny umożliwiają spawanie cieńszych elementów niż ich konkurentki.
Obsługa spawarki MMA, choć prosta, może stwarzać problemy. Największym jest przyklejanie się elektrody do spawanej powierzchni. Migomaty częściej są wyposażone w specjalną funkcję AntiStick, która zapobiega takiemu rozwojowi sprawy. Samo przygotowanie stanowiska pracy także jest nieco odmienne. Przy metodach MIG MAG potrzeba nieco więcej zachodu ze skompletowaniem i podłączeniem potrzebnego osprzętu.
Różnicą pomiędzy oboma typami omawianych spawarek będą także z pewnością koszty związane z ich zakupem i eksploatacją. Spawarki MMA są tańsze na starcie – więcej zapłacimy za migomat. Mimo wszystko jednak na dalszych etapach eksploatacji spawanie drutem uznaje się za nieco tańsze niż wykorzystywanie elektrod otulonych.
Szukasz również informacji o spawarkach TIG? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: https://powermat.pl/jak-wybrac-spawarke-tig-5-rad-dzieki-ktorym-podejmiesz-wlasciwa-decyzje
Wielu osobom spawanie kojarzy się z czynnością bardzo skomplikowaną, której […]
Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]
Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]
Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]
Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]
Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe