Spawarka elektrodowa MMA i inwertorowa MIG MAG – najważniejsze różnice

29.11.2021 | Kategoria: Blog

Ogólne założenia poszczególnych metod spawania łukiem elektrycznym są podobne. Między elektrodą a spawanym materiałem wytwarza się łuk, który miejscowo nagrzewa i roztapia powierzchnię, a następnie łączy ją przy pomocy spoiwa lub bez takiego dodatku. Najczęściej spawarki wykorzystuje się do łączenia metali, choć możliwe jest również spawanie innych materiałów, jak choćby tworzyw sztucznych. I choć założenia każdej techniki spawania pozostają podobne, to jednak poszczególne metody i spawarki różnią się od siebie zarówno przebiegiem całego procesu, jak i właściwościami czy możliwością pracy z określonymi rodzajami powierzchni. Do najpopularniejszych, a zarazem najprostszych w obsłudze należą spawarki MIG MAG oraz MMA. Występują jednak między nimi zasadnicze różnice. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące spawania za pomocą tych urządzeń.

Spawarka MMA – do czego się przyda i jak ją obsługiwać?

Spawanie metodą MMA to najstarsza z metod spawania łukowego. Polega ona na łączeniu metalowych elementów za pomocą elektrody otulonej. To między nią i spawaną powierzchnią jarzy się łuk, to dzięki niej powstaje spoina. W czasie używania spawarki MMA elektroda topi się, podczas pracy należy zatem dbać o to, by utrzymać odpowiednią odległość między końcówką a spawanym materiałem – tylko tak zachowamy stabilny łuk.

Elektrody spawalnicze otulone konieczne do pracy ze spawarką MMA posiadają metalowy rdzeń oraz powłokę z różnych substancji. Pod wpływem spawania z otuliny wydziela się gaz, który wytwarza osłonę dla łuku. Na rynku znajdziemy szeroki wybór elektrod – między innymi rutylowe, celulozowe, zasadowe czy kwaśne.

Spawarki MMA są uważane za najprostsze w obsłudze. Ta metoda jest również najbardziej uniwersalną metodą spawania. Poradzi sobie zarówno ze stalą i żeliwem, jak i niklem, miedzią czy ich stopami. Spawarka MMA pozwala na spawanie w każdej pozycji, także na zewnątrz czy na wysokościach. Spoiny są solidne, ale trzeba być przygotowanym na to, że ich tworzeniu towarzyszy powstawanie sporych ilości żużlu.

urządzenie spawanie mma
Solidne urządzenia do spawania MMA i inne akcesoria znajdziesz tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-osprzet-i-akcesoria

Spawarka MIG MAG – jak działa i kiedy warto ją wybrać?

Spawarki MIG MAG umożliwiają spawanie dwoma metodami. Pierwsza, czyli MIG, to spawanie w osłonie z gazów obojętnych chemicznie, takich jak argon czy hel. Metoda MAG to z kolei praca w osłonie z gazów aktywnych, zazwyczaj na bazie dwutlenku węgla. Odpowiednia technika jest dobierana w zależności od spawanego materiału.

Już ten powyższy opis pokazuje, że spawarki MIG MAG działają nieco inaczej niż elektrodowe urządzenia MMA. W tym przypadku nie mamy bowiem do czynienia z elektrodami otulonymi. Tę rolę przejmuje drut spawalniczy, który jest dostarczany do uchwytu spawalniczego za pomocą specjalnego podajnika. Jakość i szybkość spawania zależy także od rodzaju oraz średnicy drutu. Do łuku spawalniczego trzeba także doprowadzić gaz osłonowy ze specjalnej butli.

Całe urządzenie jest więc nieco bardziej skomplikowane. Umożliwia jednak spawanie wielu rodzajów metali, a także szybką pracę. Dzieje się tak, ponieważ spawanie metodami MIG MAG dość łatwo zautomatyzować – już przeznaczone do użytku amatorskiego półautomaty, nazywane często migomatami, są pod tym względem bardzo wydajne.

Spawanie MMA i MIG MAG – podsumowanie głównych różnic

Po zapoznaniu się z charakterystyką spawarek MMA oraz MIG MAG można łatwo dostrzec pewne różnice. Oba typy urządzeń są polecane nawet początkującym majsterkowiczom. Mimo wszystko jednak to spawarki MMA są mniej skomplikowane i prostsze w obsłudze. To także zwykle urządzenia lżejsze i bardziej poręczne od spawarek MIG MAG, z tego powodu lepiej nadają się na prace na zewnątrz i w terenie.

Urządzenia MMA są także tańsze niż migomaty. Mimo wszystko jednak część różnic przemawia za zakupem tej drugiej spawarki. Urządzenia MIG MAG pozwalają bowiem na zdecydowanie szybszą pracę. Spawanie MMA nie należy do najbardziej wydajnych. Chociaż obie metody gwarantują dobrą jakość spoiny, to jednak ta wykonana przy pomocy spawarki MIG MAG będą zdecydowanie bardziej estetyczne. W dodatku takie maszyny umożliwiają spawanie cieńszych elementów niż ich konkurentki.

Obsługa spawarki MMA, choć prosta, może stwarzać problemy. Największym jest przyklejanie się elektrody do spawanej powierzchni. Migomaty częściej są wyposażone w specjalną funkcję AntiStick, która zapobiega takiemu rozwojowi sprawy. Samo przygotowanie stanowiska pracy także jest nieco odmienne. Przy metodach MIG MAG potrzeba nieco więcej zachodu ze skompletowaniem i podłączeniem potrzebnego osprzętu.

Różnicą pomiędzy oboma typami omawianych spawarek będą także z pewnością koszty związane z ich zakupem i eksploatacją. Spawarki MMA są tańsze na starcie – więcej zapłacimy za migomat. Mimo wszystko jednak na dalszych etapach eksploatacji spawanie drutem uznaje się za nieco tańsze niż wykorzystywanie elektrod otulonych.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

28.11.2021 ostrzenie łańcucha piły

Ostrzenie łańcucha piły krok po kroku

Twoja piła łańcuchowa sprawuje się ostatnio gorzej? Masz problemy z […]

16.11.2021 Sekator do gałęzi, niezbędne narzędzie ogrodnika

Jaki sekator do gałęzi? Sprawdzamy!

Prace w ogrodzie wymagają wielu narzędzi. Podlewanie, nawożenie, usuwanie chwastów […]

29.10.2021 piły na wysięgniku akumulatorowe i elektryczne

Piły na wysięgniku do gałęzi – które warto wybrać?

Drzewa i wysokie krzewy pięknie wyglądają na naszych posesjach. Mogą […]

16.10.2021 jaka szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

Majsterkowanie, naprawy, tworzenie własnych projektów i konstrukcji – we wszystkich […]

29.09.2021 Szlifierka do drewna - czym obrabiać to tworzywo?

Jaka szlifierka do drewna? Praktyczny poradnik

Obróbka drewna to jeden z obowiązków, którego nie uniknie żaden […]

15.09.2021 Jaki młot udarowy wybrać do domowego użytku?

Jaki młot udarowy wybrać? Podpowiadamy!

Każdy majsterkowicz z prawdziwego zdarzenia musi mieć w swoim warsztacie […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe