Piła tarczowa stołowa. Jak wybrać odpowiedni model?

23.10.2024 | Kategoria: Blog

piła tarczowa stołowa tarcza

Prawdziwa “złota rączka” żadnej pracy się nie boi. Reperowanie i naprawy? Wystarczy kilka elektronarzędzi, taker elektryczny i gotowe. Prace montażowe i remontowe? Proszę bardzo! Pielęgnacja mebli i obróbka drewna? Jak najbardziej!

Do każdego z tych zadań potrzebny będzie inny zestaw narzędzi. W przypadku prac związanych z drewnem do niezbędnych elektronarzędzi będzie należeć pilarka tarczowa stołowa. To sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie – czy to u profesjonalnych stolarzy, czy domowego majsterkowicza.

By jednak wybrać odpowiednie urządzenie, trzeba poznać specyfikę tego sprzętu. Liczy się planowany zakres robót, ale także parametry i wyposażenie samego urządzenia. Jaka stołowa piła tarczowa spełni zatem Twoje oczekiwania? Pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję.

Piła do drewna stołowa – jak jest zbudowana?

Pilarka stołowa, określana czasem również jako piła tarczowa krajzega, składa się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to okrągła tarcza z zębami oraz blat roboczy. Tarcza obraca się z wybraną prędkością, co umożliwia cięcie materiałów.

Jest ustawiona prostopadle do blatu, zazwyczaj posiada również specjalną osłonę. Najczęściej pilarka tarczowa krajzega posiada także prowadnicę do przesuwania drewna. Ważną częścią urządzenia jest oczywiście również silnik, najczęściej napędzany energią elektryczną.

Piła tarczowa stołowa – do czego przyda się w warsztacie?

Pilarki tego typu umożliwiają cięcie materiałów prostopadle do stołu, czyli blatu roboczego, w którym jest zamontowana tarcza. Przy pomocy stołowej pilarki nie będziemy w stanie wykonać cięć kątowych.

Podstawowym materiałem, który obrabia się za pomocą takich pilarek, jest drewno oraz surowce drewnopodobne. Piła stołowa o odpowiedniej mocy i specjalistycznej tarczy umożliwia jednak również przecinanie tworzyw sztucznych oraz ceramiki, a nawet aluminium i betonu.

Pilarki stołowe pozwalają na komfortową pracę. Blat roboczy sprawia, że zachowują stabilność, co zwiększa bezpieczeństwo ich operatora. Do tego tną szybko i sprawnie. Pozwalają zarówno na przecinanie dużych powierzchni, na przykład płyt, jak i precyzyjne docinanie mniejszych elementów.

Zadania, przy których zamierzamy korzystać z pilarki stołowej, powinny mieć spory wpływ na wybór konkretnego urządzenia.

Stołowa pilarka tarczowa – wybrać uniwersalną czy wyspecjalizowaną?

Jak wspomnieliśmy, po pilarki stołowe sięgają i profesjonaliści, i amatorzy prac stolarskich. Wśród tych drugich największą popularnością cieszą się niewielkie urządzenia, gotowe do uniwersalnego stosowania.

Dzięki niewielkim rozmiarom każdy domowy warsztat łatwo znajdzie miejsce na taką pilarkę. Tymczasem przy doborze odpowiedniej tarczy taki sprzęt może służyć nie tylko do obróbki drewna, ale właściwie każdego materiału. Zwykle takie uniwersalne piły stołowe mają jednak mniejszą moc, nie można ich więc przeciążać zbyt długą pracą.

Profesjonalna piła tarczowa stołowa – najważniejsze rodzaje i kryteria wyboru

Pilarki stołowe przeznaczone do profesjonalnego użytkowania wyróżniają się zdecydowanie większą mocą oraz prędkością obrotową. Dzięki temu można nimi przecinać twardsze materiały, będą także w stanie pracować długo nawet bez przerw.

Jeśli oczekujemy od pilarki dodatkowych możliwości obróbki drewna, warto postawić na model z heblarką. Tego typu sprzęt nie tylko przetnie drewno, ale także odpowiednio je wygładzi. Pilarka z heblarką to klasyczne urządzenie 2 w 1, z powodzeniem zastąpi bowiem samodzielną heblarkę.

Kiedy wśród naszych prac regularnie pojawia się cięcie dużych elementów, najlepszym rozwiązaniem będzie piła stołowa formatowa. W tym przypadku dedykowany osprzęt pozwala na dokładne ustawienie przecinanych materiałów nawet wtedy, gdy mają spore gabaryty. Dzięki temu znacznie szybciej poradzimy sobie na przykład z dużymi płytami.

Do najbardziej intensywnej pracy powinno się natomiast wybrać stołową pilarkę tarczową na siłę. Do jej uruchomienia potrzebny jest prąd trójfazowy, dzięki temu zyskuje jednak zdecydowanie większą moc. To sprzęt, który najczęściej spotkamy w profesjonalnych warsztatach. Oprócz imponujących parametrów wyróżnia go również cena. To najdroższy rodzaj pilarek stołowych.

Piły do drewna stołowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór odpowiedniego rodzaju piły stołowej jest kluczowy. Kiedy jednak już zdecydujemy się na jedno z czterech powyższych rozwiązań, nasza rola się jeszcze nie kończy. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia ważne są również jego parametry.

Tym, który najbardziej przyciąga wzrok, jest oczywiście moc sprzętu. Przy opisach poszczególnych rodzajów pilarek już zaznaczyliśmy, że niektóre z nich będą cechować się wyjątkowo dużą mocą. Do domowego warsztatu w zupełności wystarczy jednak sprzęt o mocy 1600-1700 W. Im wyższa moc pilarki, tym twardszy materiał jest w stanie przeciąć.

Baczną uwagę powinniśmy zwrócić także na prędkość obrotową. Często jest powiązana z mocą urządzenia. Od prędkości obrotu tarczy zależy dokładność cięcia i szybkość pracy. Za skuteczne pilarki uważa się te z wartością powyżej 4 tys. obrotów na minutę.

Tarcze w pilarkach stołowych

Kiedy odwiedzamy sklep z elektronarzędziami, chwilę powinniśmy poświęcić również na przyjrzenie się parametrom związanym z tarczą pilarki. Istotna będzie choćby jej wielkość, co zreszta poczujemy w czasie pracy. Za standard uznaje się tarcze o średnicy 250-260 milimetrów.

Do tego ważna będzie maksymalna zdolność cięcia przy 90 stopniach. Dobre pilarki tarczowe w takiej pozycji będą cechować się wartością sięgającą co najmniej 90 milimetrów.

Jeśli zamierzamy ciąć różne materiały, ważna będzie także możliwość wymiany tarczy. Warto więc wybrać model, w którym takie prace nie będą nastręczać zbyt wielu trudności.

Piła tarczowa stołowa – funkcje dodatkowe

Pilarki stołowe, zwłaszcza wiodących producentów, często posiadają również szereg dodatkowych funkcji. Do najbardziej przydatnych jest możliwość zamontowania przy nich przyłącza do odsysania trocin. Dzięki temu pilarki stołowe do drewna nie będą zostawiać tak dużo bałaganu, praca będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza dla zdrowia.

Wiele modeli posiada także regulację wysokości tarczy oraz ukosu cięcia. Nie można też pominąć wymiarów samego sprzętu. Jeśli w warsztacie mamy mało miejsca, pomocny będzie rozsuwany blat. By uniknąć problemów z przesuwaniem ciężkiego urządzenia, przydatna może okazać się piła stołowa z wózkiem.

Co powinno się znaleźć w warsztacie oprócz piły? Sprawdź na naszej liście: https://powermat.pl/domowy-warsztat-drobne-narzedzia-ktore-musza-sie-w-nim-znalezc

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

02.08.2024 Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Wskazówki

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik

Zastanawiasz się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, aby cieszyć się maksymalną […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe