Jak wybrać spawarkę TIG? 5 rad, dzięki którym podejmiesz właściwą decyzję

19.04.2024 | Kategoria: Blog

spawanie z użyciem spawarki tig

Urządzenia do spawania w ostatnich latach przeszły sporą przemianę. Spawarki transformatorowe zostały niemal wyparte z rynku przez urządzenia inwertorowe. Dzisiejszy sprzęt jest więc zdecydowanie bardziej mobilny i lżejszy niż ten sprzed kilkunastu lat. Do tego coraz więcej w nim technologii i dodatkowych funkcji.

Jednym z trzech głównych rodzajów takich urządzeń są spawarki TIG. Pozwalają na spawanie stali, ale również aluminium i większości metali. W dodatku w dowolnej pozycji. Urządzenie TIG to spawarka precyzyjna, która może spawać nawet bardzo małe elementy.

Warunek? Trzeba dobrze dobrać ją do swoich potrzeb. A zatem – jaką spawarkę TIG kupić, by cieszyć się efektywną i bezawaryjną pracą? Przygotowaliśmy pięć rad, które pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji.

1 Wybierz sprzęt z odpowiednim prądem spawania

Podstawowe cechy spawarek elektrodowych pozostają takie same bez względu na to, czy celem zakupów jest spawarka MMA, czy dobra spawarka TIG. Do najważniejszych parametrów należy prąd spawania.

Jego wartość wyznacza zakres grubości spawanych elementów. Wyższy prąd spawania pozwala na obrabianie grubszych kawałków metalu. Tyle że nie to jest zwykle głównym zadaniem, do jakiego wykorzystywana jest spawarka TIG. Jaka jest prawdziwa wartość tego urządzenia? O tym może świadczyć dolna granica prądu spawania. TIG często kupuje się bowiem po to, by spawać cienkie elementy, nawet o grubości poniżej milimetra.

Dobrze więc, by spawarka TIG posiadała zakres prądu spawania, który rozpoczyna się od wartości 5A.

2 Zwróć uwagę na cykl pracy spawarki TIG

Z prądem spawania wiąże się druga ważna wartość związana z działaniem spawarki. To wyrażany w procentach cykl pracy. Określa on procent czasu z 10 minut, w którym urządzenie może pracować bez przerw. Przykładowo, cykl pracy 30% oznacza, że spawarka może spawać przez trzy minuty bez przerwy, a potem przez siedem minut będzie musiała stygnąć.

Producenci podają jednak cykl pracy dla konkretnego prądu spawania. I tak urządzenie 200A w cyklu pracy 40% przy niższym prądzie spawania często będzie mogło spawać dłużej. Cykl pracy jest więc parametrem, który określa wytrzymałość oraz wydajność urządzenia.

Spawarki TIG nie są tutaj wyjątkiem. Jaki TIG kupić, by sprawnie pracować w domowych warunkach? Wystarczyć powinien sprzęt o cyklu pracy sięgającym 35%.

spawarki tig często posiadają dodatkowe funkcje
Szukasz funkcjonalnej spawarki TIG w dobrej cenie? Sprawdź tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-spawarki-tig

3 Postaw na urządzenie z odpowiednim sposobem zajarzenia łuku

Czym jeszcze różnią się urządzenia TIG? Spawarka tego typu może mieć odmienny sposób zajarzenia łuku. Urządzenia z funkcją TIG Lift potrzebują do tego potarcia elektrodą o spawany materiał.

Z kolei spawarki z systemem TIG HF umożliwiają rozpoczęcie pracy bezdotykowo, po prostu poprzez zbliżenie elektrody do spawanej powierzchni. W taki właśnie sposób działają droższe i bardziej precyzyjne spawarki do stali nierdzewnej.

Jeśli więc chcesz uzyskać czystszą spoinę, a także nie masz zbyt dużej wprawy i doświadczenia w spawaniu, Twoim wyborem powinna być spawarka elektrodowa z zajarzeniem łuku w trybie TIG HF. Musisz jednak wówczas liczyć się z nieco większym wydatkiem. Jeśli szukasz budżetowego rozwiązania, zdecydowanie sprawdź oferty spawarek TIG Lift.

4 Zdecyduj, czy chcesz spawać aluminium

spawarki tig sprawdzą się zwłaszcza w rękach profesjonalistów
Spawarka TIG z funkcją spawania MMA i MIG/MAG – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/migomat-inwertorowy-230a-mig-mag-tig-mma-pm-img-230t.html

Przy wyborze spawarki TIG warto zastanowić się, jakie materiały będziemy najczęściej spawać. Takie urządzenie daje nam bowiem możliwość precyzyjnej pracy i łączenia cienkich materiałów, ale nie tylko. Choć spawanie w domu to zwykle praca ze stalą, TIG to metoda, która pozwala także na spawanie aluminium.

Jeśli to właśnie obróbka tego metalu będzie istotnym elementem Twoich prac, trzeba zastanowić się nad urządzeniami do spawania prądem zmiennym lub stałym. Najlepszą jakość spawu przy aluminiowych elementach zapewnia prąd zmienny AC. W tym przypadku będzie można utrzymać czystość jeziorka spawalniczego. A do tego unikniemy wytrącania się tlenków, co jest procesem charakterystycznym dla spawania aluminium.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, taki sprzęt będzie jednak kosztować więcej niż klasyczna spawarka DC. Urządzenie operujące prądem stałym będzie mieć ze spawaniem aluminium nieco większe problemy. Spaw będzie gorszej jakości, ale to takie spawarki TIG są tańsze i dominują na rynku.

5 Poszukaj spawarki TIG z funkcją Puls

Spawarki TIG mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji. Nie wszystkie z nich będą przydatne w amatorskiej pracy. Do tych użytecznych z pewnością należy jednak tak zwany Puls. Dzięki niemu urządzenie spawa prądem o zmiennej wartości

Taka spawarka może zatem na przemian operować prądem o niskim i wysokim napięciu. Co to oznacza w praktyce? Puls chroni spawany obszar przed przegrzaniem. Mimo to metal dobrze się wtapia, a odkształcenia są mniejsze niż przy “zwykłym” spawaniu.

Puls przydaje się zwłaszcza przy pracy z cienkimi elementami. Jaka spawarka TIG będzie więc najlepsza? Zdecydowanie taka z funkcją Puls. To obowiązkowy element w profesjonalnym sprzęcie, ale znacznie ułatwi pracę w każdym warsztacie.

A może przyda Ci się też szlifierka do gipsu? Jeśli tak, przeczytaj kolejny artykuł: https://powermat.pl/jaka-szlifierka-do-gipsu-bedzie-najlepsza-najwazniejsze-cechy-i-parametry

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

04.03.2024 użyźnianie ziemi za pomocą glebogryzarki

Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka ziemia będzie najlepsza?

Własne, ekologiczne i zdrowe warzywa to marzenie wielu ogrodników. Uprawa […]

16.02.2024 meble ogrodowe z palet - krok po kroku

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe