Spawanie aluminium. Jaki sprzęt wybrać i o czym pamiętać?

16.06.2024 | Kategoria: Blog

spawarka

Spawanie pozwala na mocne i trwałe łączenie wielu rodzajów metali. Niejeden producent spawarek wprowadza na rynek urządzenia, które mogą pracować w kilku trybach i spawać na przykład stal nierdzewną czy też żeliwo. Jednym z materiałów najczęściej łączonych za pomocą spawarek jest także aluminium. Za spawanie elementów wykonanych z tego surowca często zabierają się nie tylko fachowcy, dysponujący wyspecjalizowanymi urządzeniami, ale także zwykli majsterkowicze wyposażeni w spawarki migomat. I choć na pierwszy rzut oka ta czynność nie wydaje się przesadnie skomplikowana, przed jej rozpoczęciem warto pamiętać o kilku istotnych sprawach. Ważny jest zarówno wybór odpowiedniego sprzętu, jak i właściwe przygotowanie aluminiowych elementów. Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące spawania takich przedmiotów.

Aluminium i jego najważniejsze cechy

Aluminium jest tworzywem, które cieszy się bardzo dużą popularnością w pracach budowlanych i remontowych. Sama nazwa tego surowca wywodzi się od łacińskiego określenia glinu, czyli pierwiastka chemicznego będącego metalem o dużej plastyczności, niskiej gęstości i dobrych parametrach przewodzenia prądu. Obecnie pod tym określeniem najczęściej kryje się jednak glin o czystości technicznej, który znajduje wiele zastosowań w gospodarce.

Aluminium często jest wykorzystywane do wytwarzania elementów konstrukcyjnych, ale także części ogrodzeń czy balustrad, a nawet uchwytów mebli bądź ozdób. To metal ceniony ze względu na połączenie niewielkiej wagi i dużej wytrzymałości. Przy okazji cechuje się także wysoką odpornością na korozję. A że jego produkcja nie należy do najdroższych, z aluminium wykonuje się zarówno puszki na napoje, jak i elementy wchodzące w skład samolotów. Niewiele metali jest równie uniwersalnych.

Popularność aluminium jest spowodowana także wspomnianą plastycznością tego metalu. W połączeniu z niską temperaturą topnienia oznacza to możliwość łatwego modelowania tego tworzywa i wytwarzania z niego nawet niewielkich elementów. Oprócz czystego aluminium, w przemyśle stosuje się także ten materiał połączony z domieszkami innych metali. To pozwala na uzyskanie dodatkowych właściwości wytwarzanych elementów.

spawarka
Źródło zdjęcia: https://sklep.powermat.pl/pl/przewod-spawalniczy-uchwyt-mig-mag-mb-15ak-euro-5m.html

Przygotowania do spawania aluminium

Z powodu tak dużej popularności aluminium spawanie elementów wykonanych z tego materiału jest powszechną praktyką. Zanim jednak przybliżymy metody spawania i urządzenia, które sobie z tym poradzą, warto zaznaczyć, że do takiej pracy trzeba odpowiednio się przygotować. Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczyszczenie samego materiału, który zamierzamy spawać. Jeśli o to nie zadbamy i pozostawimy na nim jakieś zanieczyszczenia, jakość uzyskanej spoiny z pewnością nie będzie zadowalająca. Połączenia mogą okazać się nietrwałe i niedługo trzeba będzie po raz kolejny sięgnąć po spawarkę.

Aluminiowe elementy trzeba zatem jeszcze przed rozpoczęciem pracy dokładnie oczyścić. Istotne jest usunięcie zwłaszcza wszelkich śladów tłuszczu, na przykład po różnego rodzaju olejach czy smarach. Na aluminium nie mogą także pozostać żadne oznaki rdzy. Jeśli element nosi na sobie ślady korozji, trzeba wyczyścić go drucianą szczotką.

Po oczyszczeniu materiału najlepiej niezwłocznie przystąpić do spawania. Nawet jeżeli pozostawimy aluminiowe elementy na kilkanaście godzin, mogą bowiem pojawić się na nich niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia i dla pewności trzeba będzie ponownie sięgnąć po szmatkę lub szczotkę. Przed rozpoczęciem spawania warto również wiedzieć, z czego dokładnie składa się obiekt, przy którym będziemy pracować – przede wszystkim sprawdzić, jakich metali użyto jako ewentualnej domieszki do właściwego aluminium. To pozwoli prawidłowo dobrać ustawienia spawarki.

Najlepsza spawarka do aluminium

Do spawania aluminium dobrze nadają się dwa rodzaje urządzeń spawalniczych popularnych wśród majsterkowiczów. Co prawda z tym materiałem nie poradzą sobie najprostsze spawarki MMA, ale już sprzęt z funkcją łączenia metali metodą MIG/MAG oraz TIG powinien znakomicie wywiązać się z tego zadania. Obie spawarki łączą materiały w osłonie gazowej, co pozwala uzyskać najlepszy efekt również w przypadku aluminium. Szczególnie dobre rezultaty powinny towarzyszyć spawaniu z osłoną z argonu. Wybór odpowiedniej powinien być jednak uzależniony zarówno od umiejętności osoby, która wykonuje pracę, jak i grubości spawanego materiału.

spawarka
Źródło zdjęcia: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-210a-mig-mag-mma-lift-tig-pm-imgts-210s-synergy.html

Spawanie metodą TIG jest polecane mniej doświadczonym majsterkowiczom. Tego typu urządzenia pozwalają bowiem na wykonywanie bardzo precyzyjnych połączeń i spawanie nawet niezwykle cienkich kawałków aluminium, o grubości poniżej 1 milimetra. Przy zastosowaniu metody TIG otrzymujemy stabilny łuk, który pozwala na większą kontrolę nad ruchami. W dodatku spawarki tego typu są łatwe w obsłudze, dlatego nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć z nimi większych problemów. Eksperci zwracają uwagę, że do spawania aluminium tą metodą najlepiej wykorzystać prąd zmienny.

Łączenie aluminiowych elementów przy użyciu spawarki migomat uchodzi za nieco trudniejsze. Metoda MIG nadaje się do łączenia metalowych elementów o grubości przekraczającej 1 milimetr. Migomaty korzystają z drutu spawalniczego i łączą nawet solidne kawałki aluminium. Spoiwo, które powstaje w wyniku takiego spawania, będzie mocne i czyste. Do uzyskania takiego efektu potrzeba jednak sporo doświadczenia: nie każdy początkujący spawacz sobie z tym poradzi. Atutem spawania metodą MIG jest także szybsze łączenie elementów niż w przypadku urządzeń działających w trybie TIG.

Nieco bardziej zaawansowaną alternatywą dla spawarek TIG i MIG/MAG jest spawanie gazowe. Aluminiowe elementy można łączyć za pomocą palników tlenowo-acetylenowych. Odpowiednio przygotowana spawarka wytwarza wówczas płomień, którym nadtapia brzegi łączonych kawałków aluminium.

spawarka
Źródło zdjęcia: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-220a-mig-mag-tig-mma-pm-img-220t.html

Spawanie aluminium – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Spawanie jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów łączenia aluminiowych elementów. Jeśli jest wykonane z odpowiednią starannością, nawet początkujący majsterkowicz otrzymuje w ten sposób estetyczne spoiwa. Przed rozpoczęciem pracy trzeba jednak pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu aluminium, ale także sprawdzeniu ustawień spawarki.

Ważny jest między innymi stopień przepływu gazu osłonowego. Trzeba go dostosować do warunków pracy, na przykład w przypadku robót wykonywanych na zewnątrz musi być nieco większy niż przy spawaniu w warsztacie lub hali produkcyjnej. Jeśli sięgamy po spawarkę TIG, istotnym zadaniem jest również prawidłowy dobór średnicy elektrody nietopliwej, wykorzystywanej do spawania. Wybierając migomat warto z kolei sprawdzić napięcie drutu w rolce podającej. Sam drut musi być przechowywany w odpowiednich warunkach – szkodzi mu kontakt z wodą oraz długotrwałe składowanie go w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność.

Więcej informacji o spawaniu w kolejnym artykule: Elektrody spawalnicze i ich rodzaje. Jak je odpowiednio dobrać?

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

02.04.2024 Podlewanie trawnika - najważniejsze wskazówki

Podlewanie trawnika – kiedy i jak podlewać trawnik?

Estetyczny i zdrowy trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby osiągnąć […]

15.03.2024 Jak i czym ciąć plexi? Wskazówki

Jak i czym ciąć plexi? Skuteczne sposoby i narzędzia

Plexi to wszechstronny materiał, którego popularność wynika z licznych zalet, […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe