Pleśń w domu i mieszkaniu – jak się pozbyć tego problemu?

23.10.2024 | Kategoria: Blog

pleśń w domu to poważny problem

Kiedy na ścianach Twojego domu lub mieszkania pojawiają się charakterystyczne wykwity, nie ma na co czekać. Pleśń w domu może być zagrożeniem dla Twojego zdrowia – zwłaszcza, jeśli jesteś długo narażony na jej działanie. Może pojawić się zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Na szczęście jesteś w stanie pozbyć się tego problemu. Sprawdź, jakie środki zastosować, by zrobić to jak najszybciej!

Jak rozpoznać pleśń w domu?

Pierwszym sygnałem do niepokoju powinny być czarne plamki na ścianie. Najczęściej pojawiają się w ich górnej części oraz na suficie. Z czasem przybywa ich coraz więcej i mogą pokryć nawet duże przestrzenie. Czasami jednak pleśń w mieszkaniu przybiera też inne kolory i kropki są zielone, żółte lub brązowe.

Pleśń może jednak pojawiać się nie tylko na ścianach, ale i na meblach. Jej cechą jest również charakterystyczny zapach – z reguły czuć go w pomieszczeniu, w którym wykwita.

Pleśń czasami jest mylona z grzybem. W przeciwieństwie do niego pojawia się jednak tylko na powierzchni materiałów budowlanych i nie wnika w ich głąb – dzięki temu nie uszkadza struktury budynku.

Co sprzyja powstawaniu pleśni?

Pleśń w domu i mieszkaniu najczęściej pojawia się w łazience lub kuchni, a także w okolicach okien. Jej rozwojowi sprzyja bowiem wysoki poziom wilgotności. Zazwyczaj jej przyczyną jest nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń. Pleśń może też powstać na skutek jednorazowego zalania ściany czy pomieszczenia, na przykład przez nieszczelny dach lub pękniętą rurę.

Jak pleśń w mieszkaniu wpływa na zdrowie?

Pleśń w domu może być szkodliwa i powodować choroby. Produkuje ona bowiem toksyny, wśród których znajdują się substancje rakotwórcze. Przebywanie w pomieszczeniach z pleśnią na początku może skutkować wysypką, podrażnieniem oczu czy ogólnym zmęczeniem.

Z czasem może spowodować poważniejsze problemy ze zdrowiem, takie jak astma, niewydolność nerek czy alergie. A nawet stworzyć w organizmie środowisko do rozwoju nowotworów.

Pleśń w domu – jak się pozbyć tego problemu? Najlepsze sposoby

Kiedy więc w Twoim mieszkaniu widzisz plamki na ścianach, czym prędzej zacznij z nimi walkę. Niektóre środki na pleśń w domu mogą przynieść efekt bardzo szybko i są dostępne właściwie w każdej kuchni. Być może trzeba będzie jednak odwiedzić również sklep z elektronarzędziami, by sięgnąć po specjalistyczne urządzenia.

Soda oczyszczona

W pierwszej kolejności możesz spróbować sody oczyszczonej. Ta prosta substancja posiada bowiem właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zrób więc z sody oczyszczonej z dodatkiem wody gęstą pastę i rozsmaruj ją szczotką na zapleśniałych powierzchniach. Po około 20 minutach należy ten obszar zmyć i zostawić do wyschnięcia. Efekty powinny przyjść po kilku takich zabiegach.

Ocet na pleśń w mieszkaniu

W usunięciu pleśni może pomóc także roztwór octu z wodą, której powinno być w nim dwa razy więcej. Po wymieszaniu należy spryskać nim pleśń na ścianie lub umyć powierzchnię mebli, a potem wysuszyć. Pamiętaj jednak, by nie mieszać obu powyższych metod, czyli nie łączyć sody z octem – w ten sposób wzajemnie zneutralizują swoje właściwości.

Woda utleniona i cytrusy

Jeśli mowa już o oczyszczających roztworach, możesz wypróbować również w pełni naturalną mieszaninę. Kilkadziesiąt kropel ekstraktu z pestek cytryny czy grejpfruta w szklance wody to kolejny środek na pleśń, którym warto spryskać ścianę. Bakterie usuwa również woda utleniona, możesz więc spróbować przemyć ścianę także tym środkiem.

Profesjonalne środki przeciwgrzybicze

Możesz również sięgnąć po profesjonalne chemiczne środki na pleśń w domu. Na rynku znajdziesz bowiem preparaty wyspecjalizowane do walki z takimi wykwitami. Stosuje się je w podobny sposób jak domowe pasty i roztwory.

Przy nakładaniu ich na zapleśniałą powierzchnię należy jednak pamiętać o środkach ostrożności. Takie preparaty są bowiem często niebezpieczne dla zdrowia. Konieczne mogą być więc rękawiczki, a może nawet maseczka. Po zastosowaniu środków chemicznych należy też dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

W unieszkodliwieniu pleśni w domu pomocny może też okazać się nawilżacz lub oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Takie urządzenie wytwarza jony ujemne, które zmniejszają liczbę szkodliwych jonów dodatnich. Ponadto jony niszczą ściany komórkowe patogenów wydzielanych przez pleśń. W ten sposób unieszkodliwiają jej zarodniki, a z czasem hamują jej rozwój.

Generator ozonu

Z zarodnikami pleśni mogą pomóc również generatory ozonu. Ten gaz, który składa się z trzech atomów tlenu, potrafi je skutecznie likwidować. Ozon utlenia bowiem pleśń, co sprawia, że nie może się ona reprodukować. Generatory wytwarzają ozon przy wykorzystaniu wysokiego napięcia.

Przy ozonowaniu mieszkania trzeba jednak pamiętać, że ten gaz nie jest bezpieczny dla żywych organizmów. Dlatego na czas całej operacji wszyscy ludzie i zwierzęta muszą opuścić zapleśniałe pomieszczenie. Można do niego wrócić dopiero godzinę, dwie po wyłączeniu generatora. A potem trzeba je dokładnie wywietrzyć.

z ozonatorem łatwiej zwalczysz pleśń w domu i mieszkaniu
Generator ozonu do walki z pleśnią kupisz tutaj: https://sklep.powermat.pl/generator-ozonu-pm-goz-36t.html

Zdarcie pleśni wraz z tynkiem

Czasami żadne środki na pleśń w domu jednak nie pomagają i konieczne są bardziej zdecydowane działania. Kiedy pleśń mimo uporczywych zabiegów nie schodzi, jej wykwity trzeba usunąć razem z tynkiem. Można to zrobić dłutem, ale sprawniej zadziała akumulatorowe narzędzie wielofunkcyjne.

Po zdarciu tynku trzeba zabezpieczyć ścianę preparatami grzybobójczymi. Następnie powinieneś położyć nową warstwę tynku, a na koniec pomalować remontowane miejsce. Na rynku znajdziesz nawet specjalne farby antypleśniowe, które mogą hamować nawroty pleśni.

Co robić, by pleśń nie pojawiła się w domu?

Powstawaniu pleśni w mieszkaniu i w domu najlepiej bowiem zapobiegać. Po usunięciu jej widocznych wykwitów warto zadbać o powierzchnie w zapleśniałych pomieszczeniach i przetrzeć je jednym z domowych roztworów lub profesjonalnym środkiem grzybobójczym. Najlepiej również wyprać w przeciwgrzybiczym szamponie wszelkie narzuty oraz firany.

By zapobiegać pleśni na dłuższą metę, trzeba przede wszystkim dbać o odpowiedni poziom wilgotności i wentylację pomieszczenia. Tę pierwszą warto mierzyć higrometrem – nie powinna przekraczać 60 procent.

Wszystkie pomieszczenia w domu należy regularnie wietrzyć. Jeśli wentylacja grawitacyjna nie wystarcza, można zamontować w niej dodatkowe wiatraczki, a w zbyt szczelnych oknach wywietrzniki. Wilgotność w mieszkaniu zmniejsza też stosowanie pokrywek na garnki oraz rezygnacja z suszenia prania w pomieszczeniach.

Podsumowanie: jak skutecznie zwalczać pleśń w domu?

Pleśń w domu to nie tylko problem estetyczny, ale i zagrożenie dla Twojego zdrowia. Zacznij działać od razu, gdy zobaczysz ciemne plamki na ścianach, sufitach czy przy oknie. W pierwszej kolejności możesz skorzystać z domowych sposobów – sody oczyszczonej, octu, wody utlenionej i ekstraktów z cytrusów.Kolejnym etapem mogą być profesjonalne środki przeciwgrzybicze. W unieszkodliwieniu pleśni pomogą też nawilżacze powietrza z jonizatorem. Jeśli takie metody nie przynoszą skutku, konieczne może być zerwanie tynku. Pamiętaj też o profilaktyce – najważniejsze jest odpowiednie wietrzenie pomieszczeń.

Usuwanie pleśni może być elementem dezynfekcji całego domu czy mieszkania. Dowiedz się więcej o dezynfekcji z kolejnego artykułu: https://powermat.pl/dezynfekcja-mieszkania-i-domu-jak-wykonac-ja-samodzielnie

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

02.08.2024 Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Wskazówki

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik

Zastanawiasz się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, aby cieszyć się maksymalną […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe