Dezynfekcja mieszkania i domu. Jak wykonać ją samodzielnie?

20.07.2024 | Kategoria: Blog

dezynfekcja mieszkania bywa konieczna

Nawet jeśli regularnie dbasz o czystość mieszkania czy domu, nie jesteś w stanie zapewnić w nim sterylnych warunków. I choć na co dzień metodyczne sprzątanie w zupełności wystarcza, zdarzają się sytuacje, w których potrzeba czegoś więcej. Wówczas konieczna okazuje się dezynfekcja mieszkania, która usunie z niego niepożądane drobnoustroje. W jaki sposób wykonać ją samodzielnie? Podpowiadamy!

Kiedy warto zdecydować się na dezynfekcję mieszkania?

Utrzymywanie higieny w mieszkaniu to nie to samo, co usuwanie z niego szkodliwych mikroorganizmów. Samo sprzątanie z użyciem wody i płynów do mycia naczyń czy różnych powierzchni nie usuwa z nich mikroorganizmów. Dopiero dezynfekcja domu pozwala zwalczyć wirusy, bakterie i grzyby.

Warto przeprowadzić ją po tym, gdy jeden z domowników przeszedł infekcję wirusową – inaczej wkrótce może ona dopaść kolejne osoby. Wskazaniem jest zwłaszcza szerzący się od kilku lat Covid-19. Takie działanie dobrze jest podjąć także po zalaniu mieszkania, w ten sposób można zapobiec rozwijaniu się pleśni i grzybów. Kiedy jeszcze przyda się dezynfekcja mieszkania? Pluskwy czy inne robactwo w pomieszczeniach to kolejny dobry powód.

Samodzielna dezynfekcja ozonem – jak ją przeprowadzić?

Skuteczną dezynfekcję mieszkania można przeprowadzić samodzielnie. Najlepsze efekty zagwarantuje dezynfekcja ozonem. Do tego potrzebne będzie specjalne urządzenie – generator ozonu. Przypomina nieco kształtem niewielki agregat prądotwórczy, tyle że nie generuje prądu, a ozon. To gaz – cząsteczka tlenu   o wysokich właściwościach utleniających.

Ozonowanie pomieszczenia sprawia, że stężenie tego gazu w powietrzu znacznie się zwiększa. Dzięki temu unieszkodliwia on właściwie wszystkie wirusy i bakterie, które znajdują się we wnętrzu. Dodatkową korzyścią z wykorzystania generatora ozonu jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów.

dezynfekcja mieszkania z generatorem ozonu jest bardzo dokładna
Generator ozonu do dezynfekcji kupisz na https://sklep.powermat.pl/generator-ozonu-pm-goz-60t.html

By zdezynfekować pomieszczenie, należy najpierw szczelnie je zamknąć. Generator ozonu postaw na stabilnej powierzchni i skieruj jego wylot w stronę centrum wnętrza. Ustaw urządzenie na odpowiedni czas – dobrany do kubatury pomieszczenia – i włącz. Potem należy niezwłocznie opuścić i zamknąć pomieszczenie. Musisz bowiem pamiętać, że ozon jest niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Do wnętrza można wrócić dopiero po co najmniej godzinie od zakończenia pracy ozonatora. Potem trzeba je jeszcze dobrze wywietrzyć.

Dezynfekcja mieszkania – domowe sposoby

Dezynfekcja domu ozonem to najskuteczniejszy z samodzielnych sposobów oczyszczania budynków z drobnoustrojów. Ale nie jedyny. Jeśli chcesz skutecznie odkazić powierzchnie czy przedmioty, możesz wykorzystać także ogólnodostępne substancje.

Jak zdezynfekować przedmioty codziennego użytku?

Szczególnie istotna jest dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku. To na nich na co dzień może gromadzić się najwięcej drobnoustrojów. I to nawet wtedy, gdy nikt w Twoim otoczeniu nie choruje.

Do najbardziej zabrudzonych miejsc w mieszkaniu należą te, których dotykamy najczęściej – włączniki do świateł, klamki czy klawiatury. Oprócz tego do “brudnych” przedmiotów należą piloty do telewizora oraz telefony.

Ich powierzchnię można odkazić środkami do czyszczenia na bazie alkoholu. Jego stężenie powinno wynosić minimum 70 procent. Wówczas płyn będzie zabijać wirusy. Można też przygotować domowe preparaty z dodatkiem olejku herbacianego, który wykazuje właściwości bakteriobójcze.

Zdezynfekować warto również naczynia, które mogły mieć kontakt z wirusem. Wystarczy do tego umycie ich w zmywarce. Jeśli jednak nie dysponujesz takim sprzętem, trzeba będzie włożyć je do garnka i zagotować.

Jak zdezynfekować tkaniny i ubrania?

Drobnoustroje skrywają się również we wszelkiego rodzaju tekstyliach, których nie sposób potraktować środkami na bazie alkoholu. Ubrania, pościel i wszelkie tkaniny trzeba będzie wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Jeśli obawiasz się, że odzież w tak ciepłej wodzie może się zniszczyć, dodaj do prania środki, które zabijają wirusy w niższych temperaturach. Pomóc może także prasowanie z parą.

Jak skutecznie zdezynfekować łazienkę?

Szczególnej uwagi w czasie dezynfekcji domaga się łazienka. Wilgoć i ciepło, jakie w niej zwykle panują, to idealne środowisko dla bakterii czy grzybów. Wszelkie powierzchnie w łazience warto więc wyczyścić środkiem na bazie alkoholu lub wodą utlenioną.

Najskuteczniejsza będzie w połączeniu z sodą oczyszczoną. Wymieszaj je tak, by uzyskać pastę, którą będzie można nałożyć na armaturę łazienkową czy inne powierzchnie. Po 20 minutach można ją zmyć – miejsce zostało odkażone. Jeśli nie masz cierpliwości do takiej pracy, możesz też postawić na elektronarzędzia – sklep zaoferuje Ci myjki parowe, które również sprawdzają się przy dezynfekcji.

Podsumowanie: co zrobić, by samodzielna dezynfekcja mieszkania była skuteczna?

Kiedy chcesz samodzielnie przeprowadzić dezynfekcję mieszkania, najskuteczniejszym sposobem będzie wykorzystanie generatora ozonu. Takie urządzenie kompleksowo unieszkodliwi wirusy i bakterie w pomieszczeniu. Bez użycia specjalistycznego sprzętu możesz odkazić powierzchnie i tekstylia. Wykorzystaj do tego środki na bazie alkoholu, pralkę i zmywarkę oraz sodę oczyszczoną z wodą utlenioną.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

02.07.2024 Jaki klucz do kół? Poradnik

Jaki klucz do kół? 4 polecane narzędzia

Odpowiedni klucz do kół to niezbędny element wyposażenia każdego kierowcy. […]

17.06.2024 Czym ciąć listy przypodłogowe? Poradnik

Czym ciąć listwy przypodłogowe? 7 najlepszych narzędzi

Podłoga położona? Zostały Ci już ostatnie prace wykończeniowe? Z tego […]

03.06.2024 Kosiarka do małego ogrodu - jaką wybrać? Wskazówki

Kosiarka do małego ogrodu – jaką wybrać?

Mały ogród, mały problem? Niekoniecznie. Nawet niewielkie tereny zielone wokół […]

16.05.2024 Czym ciąć lamele? Poradnik

Czym ciąć lamele? Poradnik

Lamele dekoracyjne stanowią coraz popularniejszy element wykończenia wnętrz, nadając pomieszczeniom […]

07.05.2024 Jaka kosiarka spalinowa? Praktyczne wskazówki

Jaka kosiarka spalinowa? Wskazówki

Kosiarki spalinowe wyróżniają się swoją wszechstronnością oraz wydajnością. Są bardzo […]

19.04.2024 Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Poradnik

Czym wyrównać ziemię pod trawnik? Najlepsze narzędzia i sposoby

Wyrównanie ziemi pod trawnik to kluczowy krok w procesie tworzenia […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe