Menu
04.11.2024 | Kategoria: Blog
Nawet najpiękniejszy czy najbardziej dziki ogród musi mieć swoje granice. Najczęściej wyznacza je ogrodzenie do ogrodu. Dzięki niemu postawimy przeszkodę dla szkodników, ale także jeszcze lepiej wpiszemy ogród w aranżację całej posesji. Ogrodzenie ogrodowe powinno być więc mocne i solidne, ale zarazem estetyczne. Jeśli chcesz znaleźć ciekawy pomysł na ogrodzenie ogródka, służymy pomocą!
Zanim zaczniesz stawiać ogrodzenie do ogrodu, zapoznaj się z przepisami. Najważniejszy dotyczy wysokości ogrodzenia. Zgodnie z nim, taka konstrukcja do wysokości 220 centymetrów nie wymaga pozwolenia ani nawet zgłoszenia w żadnym urzędzie. To będzie konieczne przy stawianiu wyższej bariery.
Trzeba jednak pamiętać, że do wysokości 180 centymetrów na ogrodzeniu nie mogą się pojawić żadne ostro zakończone elementy ani drut kolczasty. Warto też zwrócić uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że taki dokument narzuca określony wygląd ogrodzenia lub blokuje używanie niektórych materiałów.
Jeśli pamiętasz o tych wytycznych, możesz wybrać swoje wymarzone ogrodzenie ogrodowe. Pomysłów, które możesz wykorzystać, jest mnóstwo.
To najbardziej naturalny i ekologiczny, ale zarazem dość trudny sposób na ogrodzenie ogrodu. Jeśli jednak lubisz zieleń, a zarazem chcesz szczelnie odgrodzić ogród od świata, sprawdzi się znakomicie.
Najpopularniejszymi roślinami na żywopłot są żywotniki Thuja. Jeśli zależy Ci na nieco mniej monotonnej powierzchni, rozważ też laurowiśnie lub głogownik. Z bardziej tradycyjnych roślin sprawdzą się również cisy. Dobrze znoszą cięcia formujące – nożyce do żywopłotu Powermat mogą bowiem pomóc Ci w wycięciu z żywopłotu oryginalnych kształtów.
Gabiony, czyli druciane kosze, to jeden z najciekawszych ogrodzeniowych trendów ostatnich lat. Można z nich stworzyć bardzo oryginalne ogrodzenia ogrodu, bo wypełnia się je dowolnym materiałem.
Najbardziej majestatyczne będą gabiony z kamieniem, ale w bardziej przytulnych ogrodach sprawdzą się też kosze wypełnione kawałkami drewna. W dodatku i same gabiony mogą być oryginalne. Jeśli umiesz wykorzystać migomat spawalniczy, możesz wyspawać niebanalną konstrukcję.
To nieco bajkowy element, który wprowadzi do Twojego ogrodu sielski, rustykalny klimat. W dodatku konstrukcja płotu jest dość prosta i nie sprawi trudności w budowie. Możesz samodzielnie pomalować wszystkie elementy, ale jeszcze łatwiejsze będzie wykorzystanie gotowych desek, na przykład elewacyjnych. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza świerk. Musisz tylko pamiętać o regularnej konserwacji drewna.
Brzmi nieco groźnie i tajemniczo, ale może być bardzo ciekawym sposobem na wyznaczenie granic ogrodu. Zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujesz się na ciekawie zdobione płyty ze stali nierdzewnej. Można zamówić takie elementy grawerowane laserem – z wzorami, które wpasują się w kompozycje Twojego ogrodu.
Takie płyty warto zamontować na solidnych, kamiennych słupkach. Efekt będzie wtedy jeszcze mocniejszy. Nie trzeba zresztą robić z nich całego ogrodzenia ogrodu, można wkomponować w bardziej tradycyjne bariery.
Materiały kompozytowe to szansa nowoczesne ogrodzenie ogródka, które będzie nieco imitować drewniany płot. Wykonuje się je z mieszanki PVC oraz mączki drzewnej. W ten sposób powstają panele, które mogą stanowić znakomitą alternatywę dla tradycyjnego płotu.
Będzie tak zwłaszcza wtedy, kiedy zdecydujesz się na ogrodzenie ażurowe, z widocznymi prześwitami między poszczególnymi elementami. Dlaczego w ogóle na nie stawiać? W porównaniu do drewna kompozyty mają dużą zaletę: nie wymagają regularnej konserwacji. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i długo przetrwają w nienaruszonym stanie.
To zarazem najprostsza i najtańsza propozycja. Choć siatka nie brzmi jak najbardziej oryginalny pomysł na ogrodzenie ogródka, może być ciekawym rozwiązaniem. Warto wypróbować ją zwłaszcza wtedy, gdy ogród znajduje się na tyłach posesji.
Siatka, szczególnie bez podmurówki, będzie idealną podstawą do rozwoju pnących roślin. Choć na początku może nie będzie zbyt szczelnie chronić przed prywatnością, już po roku, dwóch przemienie się w prawdziwą zieloną ścianę. Jeśli nie chcesz, by cokolwiek pięło się po siatce, bez problemu o to zadbasz – pomogą Ci podkaszarki żyłkowe.
Ogrodzenie do ogrodu wykonane z bambusa to połączenie nowoczesności i tradycji. Nowoczesności, bo to materiał w Polsce egzotyczny i niezwykle oryginalny. Tradycji, bo właściwościami – a nawet nieco wyglądem – przypomina klasyczne drewno.
Palisadę z bambusa najlepiej wykonać z gotowych mat. Warto umieścić je w formie paneli montowanych na słupkach – jak w ogrodzeniach panelowych. Im większa średnica bambusowych słupków, tym bardziej trwałe będzie ogrodzenie. Konieczna będzie też dobra impregnacja. Bambus sprawdzi się w ogrodach rustykalnych czy w stylu boho, ale także w tropikalnych aranżacjach.
Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]
Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]
Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]
Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]
Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]
Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe