Jak ciąć plazmą? Przecinarka plazmowa do metalu i zasady jej obsługi

04.11.2024 | Kategoria: Blog

przecinarka plazmowa do metalu

Łuk elektryczny kojarzy się przede wszystkim ze spawaniem. Odpryski, iskry i wydzielane przy tej okazji promieniowanie sprawiają, że praca spawacza przy łączeniu metali nie należy do najłatwiejszych, wymagając określonych umiejętności i odpowiedniego sprzętu. Niemal każdy producent spawarek ma jednak również w swoim asortymencie nieco inne urządzenia, które przy użyciu łuku łuku elektrycznego pozwalają na przecinanie nawet niezwykle twardych materiałów. Specjalizuje się w tym przecinarka plazmowa – do aluminium, stali i innych metali. Specjalny palnik pozwala na wykorzystanie możliwości plazmy, nazywanej czasami “czwartym stanem materii”. W odpowiednich rękach taki sprzęt okaże się niezwykle sprawny. Urządzeń tego typu jest na rynku coraz więcej, dzięki czemu spada ich cena. Tym bardziej warto się więc nimi zainteresować i wykorzystać we własnym warsztacie. Jak przygotować się do operowania przecinarką i o czym pamiętać w czasie cięcia plazmą?

Przecinarka plazmowa – jak działa?

Przecinarka plazmowa do metalu opiera swoją pracę na plazmowym łuku elektrycznym, który topi metal i usuwa go z powstającego otworu. Sama plazma to zjonizowany gaz. Po odpowiednim ogrzaniu przewodzi on prąd elektryczny, tworząc specjalny łuk plazmowy, który jarzy się pomiędzy elektrodą a obrabianą powierzchnią.

Łuk jest wytwarzany za pomocą palnika gazowego ze specjalnym uchwytem, który wieńczy przecinarkę. To właśnie nim w czasie pracy manewruje spawacz. Oprócz palnika w skład przecinarki wchodzi kilka innych elementów – źródło prądu połączone z układem sterowania, sprężarka powietrza doprowadzająca gaz oraz przewód masowy z zaciskiem. Ten ostatni podpina się do przecinanej powierzchni, by połączyć ją ze źródłem prądu.

Cięcie plazmą jest możliwe dzięki przepuszczaniu sprężonego gazu przez zajarzony łuk elektryczny. W ten sposób gaz się jonizuje i wytwarza strumień plazmy. Jaki gaz do przecinarki plazmowej jest najczęściej używany? W urządzeniach, które trafiają do przydomowych warsztatów, jest nim zazwyczaj po prostu powietrze. Bardziej wyspecjalizowany sprzęt o większej mocy działa także w połączeniu z argonem, dwutlenkiem węgla, wodorem czy mieszankami tych gazów.

sprawdź, jak ciąć plazmę przecinarką
Przecinarka plazmowa Powermat 50A – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/przecinarka-plazmowa-50a-igbt-ppm-pp-50l.html

Do czego służy przecinarka plazmowa?

Plazma radzi sobie z materiałami, które przewodzą prąd elektryczny. Z tego powodu przecinarkę można wykorzystać na wiele sposobów nie tylko na budowach czy w zakładach pracy, ale również przy codziennym majsterkowaniu. Różne rodzaje stali, stopy aluminium, miedź, żeliwo – to najpopularniejsze metale, których szybkie przecinanie umożliwia przecinarka plazmowa. Do profili i obróbki wszelkich innych elementów za jej pomocą nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, ten sprzęt poradzi sobie bowiem nawet z zardzewiałymi i brudnymi powierzchniami. Nadaje się zarówno do przecinania elementów konstrukcyjnych, jak i rur, blach czy siatek. Nie znajduje jednak zastosowania, jeśli celem jest spawanie plastiku.

Jak ciąć plazmą? Najważniejsze zasady obsługi przecinarki

Nawet osoby, które doskonale wiedzą, jak działa przecinarka plazmowa, nie zawsze używają jej zgodnie z przeznaczeniem. A jak już wspomnieliśmy, to urządzenie staje się coraz bardziej popularne w polskich warsztatach, oferuje je niemal każda hurtownia spawarek. Dziś nie trzeba już wydawać fortuny, by sprawić sobie dobrze działający palnik z plazmą. Tym bardziej więc warto zwrócić uwagę na bezpieczną i wydajną obsługę przecinarki. Jeśli będziemy stosować się do najważniejszych zasad, operowanie przecinarką okaże się łatwiejsze od spawania.

przecinarka plazmowa
Własna przecinarka plazmowa pomoże Ci w wielu pracach w warsztacie. Poszukaj jej tutaj: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-przecinarki-plazmowe

Parametry pracy przecinarki plazmowej

Proces cięcia plazmą trzeba rozpocząć od odpowiedniego podłączenia urządzenia i ustawienia parametrów jego pracy. Przecinarka musi być podłączona do prądu i sprężarki powietrza, a przewód masowy zakleszczony na przecinanym materiale. Wśród ustawień trzeba wyróżnić ciśnienie powietrza, natężenie prądu i napięcie łuku.

Pierwszą wartość należy dostosować zgodnie z zaleceniami producenta. Natężenie prądu wpływa z kolei na temperaturę łuku. Zbyt małe sprawi, że cięcie stanie się wręcz niemożliwe. Przy zwiększaniu tego parametru wzrośnie natomiast prędkość pracy, przy wyższych ustawieniach będzie można także przecinać grubsze materiały. Dokładnie trzeba też ustawić napięcie łuku, które wpływa na jakość cięcia i płynność pracy. Jest ono powiązane z natężeniem prądu, maksymalna wartość tego parametru to 200 V.

Prędkość i grubość cięcia plazmą

Parametry cięcia ustawiamy odpowiednio do obrabianego materiału. Ważny jest także dobór wymiennych elementów palnika, czyli elektrody i dyszy. W przecinarkach plazmowych używa się elektrod nietopliwych. Im większe natężenie prądu, tym szybciej się jednak zużywają. Dobrze więc, jeśli przecinarka posiada system chłodzenia, który przedłuży jej żywotność i ułatwi pracę.

Po odpowiednim ustawieniu wszystkich parametrów można przystępować do pracy. Specjalny przycisk na uchwycie zapali tak zwany łuk pilotujący. Kiedy styka się on z obrabianym, przewodzącym prąd materiałem, następuje zajarzenie właściwego łuku i rozpoczyna się cięcie. Przy prowadzeniu palnika ważna jest odpowiednia prędkość cięcia, która wpływa także na jego grubość.

Jeśli prędkość cięcia plazmą jest zbyt mała, w materiale tworzą się większe szczeliny niż te, które powinno wywołać wybrane natężenie prądu. Wzdłuż dolnej krawędzi obrabianej powierzchni pojawi się też żużel, który bardzo trudno będzie usunąć. Z kolei zbyt duża prędkość cięcia spowoduje odpryski przy górnej krawędzi przecinanego materiału. Wprawa powinna przyjść z czasem, wraz ze zwiększającym się doświadczeniem operatora przecinarki. Zawsze należy jednak wolniej operować przy grubszych materiałach.

Producenci zazwyczaj zamieszczają zresztą w specyfikacji urządzenia maksymalne wartości cięcia jakościowego i rozdzielającego. W ten sposób z jednej strony poznamy grubość cięcia, które pozostawi po sobie krawędzie dobrej jakości, a z drugiej maksymalną grubość przecinanego materiału. W tym drugim przypadku krawędzie nie będą oczywiście zbyt estetyczne.

czym ciąć plazmę? profesjonalną przecinarką!
Przecinarka plazmowa Powermat 16 mm 40A – kupisz ją na https://sklep.powermat.pl/przecinarka-plazmowa-16mm-40a-igbt-pm-pp-40s.html

Kierunek cięcia i ułożenie palnika

By ułatwić sobie pracę, trzeba także pamiętać o kierunku cięcia. Wbrew pozorom to również ma spory wpływ na jakość przecinanych krawędzi. Przy wycinaniu konturów należy przesuwać palnik zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Lepszą krawędź będziemy wówczas otrzymywać bowiem po prawej stronie palnika. W przypadku wycinania otworu kierunek cięcia powinien być odwrotny, przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Krawędź lepszej jakości ponownie otrzymamy po prawej stronie palnika, która tym razem będzie mieć jednak bezpośredni kontakt z obrysem otworu, a nie wycinanym ze środka materiałem.Nie można także zapominać o odpowiednim ułożeniu palnika. To jeszcze bardziej istotne niż w przypadku elektrod służących do spawania. Palnik powinno się prowadzić prostopadle do przecinanej powierzchni. Istotny będzie także dobór prawidłowej sprężarki powietrza. Jaki kompresor do przecinarki plazmowej zapewni bezproblemową pracę? Taki, który dostarczy zapas powietrza większy niż potrzeby przecinarki. Wydajność sprężarki powinna je przekraczać o około 20 procent. Najczęstszym wyborem są kompresory tłokowe.

Jeśli jednak wolisz klasyczną spawarkę, przeczytaj artykuł o dodatkowych funkcjach migomatów: https://powermat.pl/spawarki-inwertorowe-polautomaty-funkcje-dodatkowe-jaki-migomat-wybrac-by-spawac-bez-problemow

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe