Spawarka do domowego użytku. Która sprawdzi się najlepiej?

04.11.2024 | Kategoria: Blog

spawarka domowa

Wielu osobom spawanie kojarzy się z czynnością bardzo skomplikowaną, której podejmują się jedynie specjaliści. Profesjonalne spawanie rzeczywiście wymaga sporo wprawy i doświadczenia, ale prostsze elementy równie dobrze można spawać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i poznać podstawowe zasady samego procesu, a z czasem powinniśmy sobie z tym radzić całkiem nieźle. Tyle że nie każda spawarka dobrze sprawdzi się w domowym warsztacie, a zorientowanie się wśród dostępnych na rynku modeli wymaga nieco znajomości tematu. Jaką spawarkę wybrać więc do domowego użytku? Podpowiadamy!

Spawanie – na czym to właściwie polega?

Zanim zaczniesz sprawdzać, gdzie znajduje się najbliższa hurtownia spawarek, warto zgłębić sam proces spawania. Dla laika wcale nie musi być on do końca jasny. Najprościej rzecz ujmując, spawanie polega na łączeniu ze sobą metalowych elementów za pomocą specjalnego spoiwa. Najczęściej to spoiwo dostarcza się za pośrednictwem elektrod. By zespolić wybrane elementy, konieczne jest także ich rozgrzanie.

Zdecydowanie najpopularniejszym typem spawania jest spawanie łukowe z użyciem tak zwanego łuku elektrycznego. To właśnie on odpowiada za rozgrzewanie metalu. Wytworzeniem łuku elektrycznego zajmuje się natomiast zasilana prądem elektrycznym spawarka. W niektórych typach urządzeń istotną rolę w procesie spawania pełni także gaz osłonowy. Dzięki temu metal się nie utlenia, co stabilizuje spalanie i sprawia, że powstająca spoina jest nieco bardziej odporna na przykład na korozję.

Spawarka w domowym warsztacie – najważniejsze cechy

Na rynku znajdziemy wiele modeli spawarek przeznaczonych głównie dla specjalistów i profesjonalnych spawaczy. W przypadku szukania urządzenia do domowego użytku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, do jakich celów ma służyć. Istotne jest również miejsce wykonywania prac – czy spawarki będziemy używać wyłącznie w warsztacie lub garażu, czy również w terenie.

Amperaż

Do najważniejszych parametrów, którym warto się przyjrzeć, należy moc urządzenia, zwana także amperażem. Większa wysokość tego wskaźnika pozwala na szerszy zakres prac i czyni urządzenie bardziej uniwersalnym, ale jednocześnie wpływa na podwyższenie jego ceny. W użytku domowym powinny sprawdzić się spawarki o mocy 160-200 A, które pozwalają na łączenie elementów o grubości nawet 8 milimetrów. Decydując się na spawarkę o wyższej mocy trzeba pamiętać, że do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebna będzie również odpowiednio wydajna instalacja elektryczna.

Sprawność, podajnik drutu, średnica elektrody

Ważnych będzie także kilka innych cech spawarki. Istotna jest jej sprawność, czyli wyrażany w procentach czas, przez jaki może pracować z maksymalną wydajnością w ciągu 10 minut. Przykładowo spawarka o sprawności 50% będzie mogła nieprzerwanie pracować przez 5 minut, po czym będzie potrzebować 5 minut na schłodzenie. Profesjonaliści szukają spawarek o sprawności co najmniej 60%, w domowym warsztacie wystarczy nieco mniejsza wartość.

Przy wyborze spawarki zwróćmy też uwagę na jakość podajnika drutu – do wyboru mamy zwykle opcje metalowe i plastikowe. Bardziej wytrzymałe są te pierwsze. Ważna jest też średnica obsługiwanej przez spawarkę elektrody: większa poradzi sobie ze spawaniem grubszych materiałów.

Podstawowe typy spawarek

Poszczególne rodzaje spawarek różnią się nie tylko parametrami, ale również zasadami działania. Mimo wszystko większość z nich cechuje się podobną budową. Podstawą jest urządzenie zasilające połączone z odpowiednio zaprojektowanym układem sterowania. Z urządzenia zasilającego wychodzi przewód, na którym znajduje się uchwyt do mocowania elektrod. Same elektrody mocno różnią się w przypadku poszczególnych modeli, do większości trzeba regularnie dokupować nowe. Spawarka powinna mieć także sprawny system chłodzenia, który będzie pomagał w wydajnej pracy urządzenia. Istotnym elementem jest również przewód masowy.

Spawarki MIG/MAG

Jednymi z najpopularniejszych urządzeń są MIG/MAG, znane także pod nazwą migomat. Spawarka tego typu wykorzystuje osłonę z gazów obojętnych lub aktywnych, które są dostarczane ze specjalnej butli. Kluczowe są tutaj topliwe elektrody, które dostarcza się pod postacią drutu. Spawanie metodą MIG/MAG jest stosunkowo proste, spawarki używane w tym procesie są nazywane półautomatami. Można nimi łączyć różne materiały, także te bardziej wymagające, jak na przykład aluminium.

Spawarki MMA

Urządzenia tego typu wykorzystują elektrody otulone, które przybierają formę prętów. To właśnie umieszczony na nich topnik wytwarza gaz, w którym odbywa się proces spawania. Elektrody się zużywają, to ich rdzeń oraz spawany metal tworzą spoiwo. Spawarka MMA nie pozwala na zbyt szybką pracę, ale łatwo nią dotrzeć w trudno dostępne miejsca. W czasie spawania powstaje także warstwa żużlu, który trzeba usunąć po zakończeniu pracy.

Spawarki TIG

Trzecim popularnym typem spawarek są urządzenia TIG, spawające w osłonie z gazów obojętnych. W tym przypadku do spawania używa się elektrod nietopliwych. Często dodatkowym elementem są jednak topniki w formie prętów, które pomagają w tworzeniu mocnej spoiny. Spawarki TIG są jednymi z najbardziej uniwersalnych urządzeń, nadają się bowiem do łączenia wielu rodzajów materiałów. Powstające w ten sposób spoiny odznaczają się dużą trwałością.

Jaką spawarkę wybrać do domowego użytku?

Znając najważniejsze parametry spawarek oraz ich podstawowe typy, możemy prawidłowo dobrać urządzenie, które sprosta naszym wymaganiom i jednocześnie nie będzie kosztować fortuny. Najbardziej podstawowym będzie spawarka MMA, którą często wybierają zwłaszcza początkujący majsterkowicze. Nada się do prostych prac, nie jest też skomplikowana w obsłudze. W dodatku nie zajmie zbyt wiele miejsca. W porównaniu do innych jest również stosunkowo tania, nie wymaga dokupowania wielu akcesoriów, takich jak na przykład butla z gazem.

W domowym warsztacie bardzo dobrze sprawdzą się jednak również migomaty, czyli półautomaty spawalnicze. Popularne są zwłaszcza urządzenia 2w1, które umożliwiają zarówno spawanie typu MIG/MAG, jak i łączenie elementów metodą MMA. Dzięki temu urządzenie gwarantuje więcej możliwości niż zwykła spawarka MMA, jednocześnie pozwalając na spawanie w trudno dostępnych miejscach.

Czy i kiedy warto postawić na spawarkę TIG? Przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na najwyższej jakości i estetyce spawania. Z takim urządzeniem możemy wykonywać bardziej zaawansowane prace i samodzielnie spawać meble czy układy rur. W tym przypadku w parze z wyższą jakością idzie jednak nie tylko wyższa cena – do obsługi spawarki TIG potrzeba również nieco więcej umiejętności.

Bardzo często za pomocą spawania łączy się elementy aluminiowe. Więcej na ten temat w kolejnym artykule: Spawanie aluminium. Jaki sprzęt wybrać i o czym pamiętać?

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe