Czym ciąć płytki? Przegląd praktycznych narzędzi

21.11.2024 | Kategoria: Blog

Czym ciąć płytki? Poradnik

Planujesz remont, a może urządzasz mieszkanie? Jedną z prac, którą możesz wykonać samodzielnie, jest układanie płytek w łazience czy kuchni. Do tego potrzebne są Ci jednak odpowiednie narzędzia – przede wszystkim do precyzyjnego docinania płytek. Wybór jest spory, a sprzęt trzeba dopasować do rodzaju kafelków: ceramicznych, gipsowych lub gresowych. Czym ciąć płytki? Podpowiadamy najskuteczniejsze rozwiązania.

Jak ciąć płytki, by uzyskać zadowalający efekt?

Do samodzielnego cięcia płytek potrzeba nieco manualnych umiejętności. W końcu to precyzyjna praca, a niedokładnie przycięte płytki nie będą do siebie pasować na ścianie czy podłodze.

Płytki przecina się na kilka sposobów:

  • przecinanie proste/prostopadłe: to cięcie płytki wzdłuż określonego fragmentu jej boku,
  • przecinanie ukośne: to cięcia wykonywane od narożnika do narożnika płytki, stosowane przy kafelkach kwadratowych,
  • przecinanie pod kąt nachylenia: cięcie przy niestandardowych kątach na ścianach, na przykład 45 stopni,
  • cięcia specjalne: na przykład wąskie paski, okrągłe i kwadratowe otwory, obramówki do ramek itp.

Przy cięciu płytek ważny jest także odpowiedni nacisk. Czasami zbyt duży może bowiem spowodować pęknięcie ceramiki czy gresu. Istotna jest też odpowiednia prędkość, z jaką prowadzi się tarczę czy ostrze.

Czym ciąć płytki? Najważniejsze narzędzia

Kluczową sprawą jest jednak dobór odpowiedniego narzędzia do przecinania płytek. Trzeba je dopasować do wielkości czy grubości obrabianych elementów. Możliwych rozwiązań jest sporo.

Ręczna przecinarka do płytek – gilotyna

To podstawowe narzędzie do przecinania płytek, które wyróżnia się prostotą działania i obsługi. Na kafelku najpierw można oznaczyć linię cięcia. Następnie układa się go na blacie maszynki, a potem wzdłuż niego przesuwa nóż w formie kółka tnącego. W ten sposób powstaje nacięcie.

Zakończeniem ruchu jest wykorzystanie łamacza. To część gilotyny, która naciska na koniec płytki – ta powinna rozszczepić się dokładnie wzdłuż linii cięcia. Czasami po ręcznej przecinarce trzeba wyrównać krawędzie kafelków przy pomocy szlifierki.

Ten sposób bardzo dobrze sprawdzi się przy większości płytek, nawet o grubości ośmiu, dziewięciu milimetrów. Atutem ręcznej przecinarki jest dosyć cicha praca oraz cena niższa od urządzeń z zasilaniem zewnętrznym.

Elektryczna przecinarka stołowa do płytek

Przy najgrubszych i najtrudniejszych do przecięcia płytkach ręczna gilotyna może jednak nie wystarczyć. Wówczas potrzebne będą elektryczne przecinarki stołowe. W czasie cięcia najczęściej należy w nich przesuwać płytkę wzdłuż mechanizmu tnącego.

A tym jest tarcza, przeważnie diamentowa. Powinna być dostosowana do rodzaju przecinanego materiału. Jako że przy takiej pracy szybko się nagrzewa, większość elektrycznych przecinarek stołowych wykonuje cięcia na mokro. Woda nie tylko chłodzi tarczę, ale przy okazji ogranicza pylenie w czasie pracy.

Elektryczne przecinarki stołowe pozwalają na wydajną i bardzo precyzyjną pracę. Dzięki podziałkom można dokładnie ustawić odcinany fragment płytki. Większość przecinarek stolikowych pozwala też na cięcie pod kątem. Takie maszyny są przeznaczone szczególnie do najtwardszych płytek gresowych. Minusy? Wyższa cena, hałas i spore wymiary.

Elektryczna przecinarka tarczowa

To narzędzie, które nadaje się do grubych płytek, ale nie jest tak precyzyjne, jak przecinarka stolikowa. W tym przypadku przesuwa się nie płytkę, a tarczę przecinarki – wzdłuż wyznaczonej linii cięcia. Dodatkowo w takim sprzęcie można regulować głębokość cięcia, gdyby potrzebne były nacięcia wgłębne.

By zwiększyć precyzję pracy, można zastosować szyny prowadzące, wzdłuż których przesuwa się tarczę. To wydajna przecinarka, która jednak będzie nagrzewać się szybciej niż stolikowe przez brak chłodzenia.

Domowe sposoby na cięcie płytek – alternatywne możliwości

Czym ciąć płytki bez specjalistycznego sprzętu? Ręczne gilotyny, przecinarki elektryczne i stolikowe to najlepsze, najbardziej precyzyjne narzędzia do przecinania kafelków. Są jednak jeszcze alternatywne, domowe sposoby na cięcie płytek. Zwykle mniej wydajne lub precyzyjne. W zamian są jednak tańsze lub nie wymagają nawet kupowania żadnych dodatkowych narzędzi, bo Twój domowy warsztat już jest w nie wyposażony.

Nóż szklarski

To zdecydowanie najtańsze rozwiązanie do cięcia płytek. Można go kupić już za 10-15 złotych. Nożem zarysowuje się linię cięcia, a następnie ręcznie przełamuje płytkę. Musi to być energiczny i pewny ruch. Ten sposób cięcia nadaje się głównie do cienkich płytek, a krawędzie kafelków czasami bywają nierówne.

Szlifierka kątowa

Szlifierki kątowe pojawiły się już w tym artykule jako narzędzia, które mogą pomóc w wyrównaniu brzegów przecinanych kafelków. Doświadczeni majsterkowicze mogą jednak również spróbować bezpośredniego przecinania nimi ceramiki.

Przedtem warto wyrysować na nich linie. Prowadzenie po nich szlifierki wymaga sporej siły. Jeden nieostrożny ruch może wyszczerbić płytkę, do tego wysokie obroty tarczy stwarzają zagrożenie dla operatora szlifierki. Ten sposób cięcia płytek jako jeden z nielicznych umożliwia jednak cięcie po łuku.

Podsumowanie: czym ciąć płytki?

Nie wiesz, czym ciąć płytki ceramiczne, gresowe i gipsowe? W pierwszej kolejności wypróbuj ręczną przecinarkę-gilotynę lub elektryczne narzędzia – stolikowe i tarczowe. Zapewniają największą wydajność i precyzję. Są też jednak domowe sposoby na cięcie płytek – można do tego wykorzystać nóż szklarski bądź szlifierkę kątową.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe