Menu
21.11.2024 | Kategoria: Blog
Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Mimo to chcesz w pełni dopasować narzędzie do swoich potrzeb? W takim razie ten artykuł został stworzony dla Ciebie. Podpowiadamy w nim, jaka wiertarko-wkrętarka będzie najlepsza. Przeczytaj, a z pewnością wybierzesz model, który okaże się świetną inwestycją dającą w pełni satysfakcjonującą pracę. Przeczytaj już teraz!
Zanim rozpoczniesz zakupy, musisz zastanowić się, który rodzaj zasilania wiertarko-wkrętarki będzie dla Ciebie lepszy. Najczęściej będziesz mieć do wyboru modele przewodowe i akumulatorowe.
Wiertarko-wkrętarki przewodowe wymagają stałego dostępu do prądu. Masz więc pewność, że narzędzie nie przestanie działać w najmniej oczekiwanym momencie. Musisz jednak mieć w pobliżu źródło zasilania, a do tego uważać, aby nie uszkodzić przewodu lub się w niego nie zaplątać. Miej też na uwadze fakt, iż praca z przewodem ogranicza mobilność.
Mimo to, taki model okaże się idealny, jeśli często pracujesz w miejscu, gdzie masz dostęp do gniazdka. Najczęściej też urządzenia przewodowe są mocniejsze i wydajniejsze. Lepiej sprawdzają się do cięższych prac, np. do wiercenia w betonie.
Jeśli natomiast bardzo cenisz sobie brak ograniczeń i mobilność, a także zależy Ci na pracy w dowolnym miejscu, lepiej sprawdzi się u Ciebie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa.
Takie urządzenie możesz swobodnie przenosić, a do tego nie musisz martwić się dostępem do źródła zasilania. Oczywiście, może być nieco słabsze i istnieje ryzyko, że rozładuje się podczas pracy. Dobrej jakości akumulatory litowo-jonowe są jednak bardzo wydajne, a do tego jesteś w stanie dość szybko je naładować. Zawsze możesz też zdecydować się na zakup dodatkowej baterii lub wybrać model z dodatkowym akumulatorem w zestawie.
Sam wybór rodzaju zasilania to dopiero początek. Kolejnymi istotnymi parametrami będzie moc oraz napięcie wiertarko-wkrętarki. Te wartości mają kluczowe znaczenie dla wydajności narzędzia i jego zastosowania. Jak je rozumieć?
Moc, w przypadku modeli przewodowych, wyrażana jest w watach (W). Im wyższa, tym bardziej efektywne będzie narzędzie. Lepiej poradzi sobie przy trudnych zadaniach, takich jak np. wiercenie w twardych materiałach. W przypadku większości prac domowych moc w przedziale 500-800 W będzie wystarczająca. Jeśli jednak planujesz bardziej wymagające zadania, warto zastanowić się nad modelem o mocy przekraczającej 1000 W.
W narzędziach akumulatorowych to z kolei napięcie akumulatora odgrywa kluczową rolę. Standardowe modele mają napięcie w zakresie 11–21 V. Do lżejszych prac, takich jak skręcanie mebli, wystarczy narzędzie o napięciu około 11-12 V. Jeżeli jednak zamierzasz pracować w trudniejszych warunkach (np. montując konstrukcje drewniane lub wiercąc w metalu), lepiej sprawdzą się modele 20-21 V. Mają bowiem większą moc, a do tego zapewniają dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.
Porada! Jeśli nie jesteś pewien, do czego najczęściej będzie służyć Ci wiertarko-wkrętarka, postaw na model o napięciu 20-21 V. Będzie bardziej uniwersalny.
Kiedy już zdecydujesz o zasilaniu i mocy narzędzia, czas zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje oraz wyposażenie. Te aspekty mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania i efektywność pracy.
Niektóre wkrętarko-wiertarki wyposażone są m.in. w funkcję udaru. Są w stanie pracować wtedy w twardszych materiałach – betonie czy cegle. Jeżeli planujesz m.in. gruntowny remont, ta funkcja może okazać się nieoceniona. Inne przydatne dodatki to oświetlenie LED, które ułatwia pracę w ciemnych zakamarkach czy funkcja szybkiego montażu bitów – oszczędzająca czas.
Kiedy kupujesz wiertarko-wkrętarkę, sprawdź też, co znajduje się w zestawie. Często będzie to zestaw bitów i wierteł oraz walizka transportowa. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się zakupem dodatkowego osprzętu.
Regulacja momentu obrotowego to z kolei funkcja, która daje Ci kontrolę nad siłą, z jaką wkręcasz śruby czy wiercisz. Nie powinno jej zabraknąć w modelu, który kupisz. To niezbędny parametr, gdy pracujesz z różnymi materiałami. Inne ustawienia przydadzą się w końcu do wkręcania śrub w delikatne drewno, a inne w twarde materiały.
Większość modeli ma kilka stopni regulacji momentu obrotowego. Im jednak więcej poziomów regulacji, tym większa elastyczność w użytkowaniu. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na modele, które mają co najmniej 15–20 ustawień momentu obrotowego. Zalecana maksymalna wartość momentu obrotowego to z kolei ok. 35 Nm.
Lekka wiertarko-wkrętarka to świetne rozwiązanie. Niską wagę docenisz szczególnie wtedy, gdy będziesz pracować na wysokościach lub będziesz trzymać narzędzie przez dłuższy czas. Modele akumulatorowe często ważą nieco więcej – z powodu obecności baterii. Mimo to jesteś w stanie znaleźć modele ważące jedynie między 1 a 2 kg. Te będą wręcz idealne.
Nie bez znaczenia będzie też ergonomiczny kształt. Odpowiednio wyprofilowana rękojeść sprawi, że narzędzie będzie dobrze leżeć w dłoni. Gumowe uchwyty zapewniają z kolei pewny chwyt. Będziesz wtedy mógł pracować bezpiecznie i precyzyjnie, nawet w trudnych warunkach.
Większość wiertarko-wkrętarek gwarantuje regulację prędkości obrotowej. Szybkość obrotów ma znaczenie przy różnych rodzajach wiercenia i wkręcania. Wysoka prędkość przydaje się do wiercenia w mniej opornych materiałach, natomiast niższa prędkość jest bardziej efektywna do wkręcania i pracy z tymi bardziej opornymi. Zazwyczaj modele idealne do użytku domowego umożliwiają regulację prędkości w zakresie od 0 do 1350 obrotów na minutę.
Czy coś jeszcze warto brać pod uwagę, zastanawiając się, jaka wiertarko-wkrętarka powinna zagościć w Twoim domu czy warsztacie? Aby zapewnić sobie maksymalny komfort i precyzję, szukaj modeli wyposażonych m.in. w:
Pamiętaj, że takie małe detale mogą znacząco wpłynąć na efektywność i przyjemność z pracy.
Wiesz już, czym powinna cechować się dobra wiertarko-wkrętarka, jaką wybrać i na co w szczególności zwrócić uwagę. Podsumujmy jednak jeszcze wszystkie informacje, abyś o niczym nie zapomniał.
Zacznij więc od określenia rodzaju zasilania, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom – przewodowe modele zapewnią ciągłość pracy, natomiast akumulatorowe większą mobilność. Moc i napięcie narzędzia są równie istotne. Dobierając je, zwróć uwagę na to, jakie prace będziesz wykonywać.
Nie zapomnij też o funkcjonalności narzędzia. Dodatkowe funkcje oraz akcesoria mogą zwiększyć Twój komfort i zapewnić Ci wszechstronność podczas pracy. Zerknij także na wagę, ergonomiczny kształt oraz udogodnienia, a z pewnością będziesz zadowolony.
Jeśli dokonasz świadomego wyboru, prace remontowe i budowlane staną się samą przyjemnością.
Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]
Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]
Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]
Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]
Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]
Zastanawiasz się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, aby cieszyć się maksymalną […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe