Menu
21.11.2024 | Kategoria: Blog
Własne, ekologiczne i zdrowe warzywa to marzenie wielu ogrodników. Uprawa jarzyn nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jednak liczysz na obfite plony, ważne będzie odpowiednie przygotowanie ziemi pod warzywa. Kluczowe prace trzeba będzie wykonać jeszcze przed ich zasianiem. Jak przygotować ziemię pod warzywa? Jaka gleba będzie najlepsza? Podpowiadamy!
W całym sezonie ogrodniczym najważniejsze są prace wykonywane wiosną. Tuż przed sianiem warzyw trzeba wykonać kilka czynności, które przygotują glebę dla rozwoju tych roślin.
W pierwszej kolejności zadbaj o to, by usunąć z ziemi wszelkie pozostałości po chwastach i innych niepożądanych roślinach. Najwięcej pracy pod tym względem będzie w pierwszym sezonie, kiedy dopiero będziesz zakładać ogródek warzywny. Jeśli nie odchwaścisz ziemi właściwie, warzywa będą mieć utrudniony wzrost.
By usunąć korzenie chwastów, możesz ręcznie przekopać ogródek. Jeśli to już drugi czy trzeci rok Twojego warzywniaka, zamiast szpadla lepiej wyrywać chwasty widłami – w ten sposób nie uszkodzisz korzeni jarzyn. Wygodniejsze są jednak glebogryzarki ogrodowe. Najlepiej użyć ich ze specjalną dostawką zwaną pielnikiem – w ten sposób usuniesz chwasty bez szkód.
Jednorazowe odchwaszczenie wiosną jest ważne, ale to nie koniec. Grządki trzeba będzie pielić przez cały sezon.
Ten krok powinien być uzupełnieniem odchwaszczania. Dotyczy jednak płytkiej warstwy gleby, 15-20 centymetrów. Celem spulchniania gleby jest rozbicie twardej skorupy, po której spływa woda, przez co nie wnika w głąb gruntu. Trzeba też rozbić bryły ziemi, które będą blokować wzrost warzyw.
Najlepiej wykonać takie prace broną, którą należy przeciągnąć po powierzchni warzywniaka. Można przymocować ja na przykład do glebogryzarki lub traktorka, a w małym ogródku po prostu przeciągnąć ręcznie. Przy dużych grudach ziemi możesz też zamontować do glebogryzarki specjalny wał strunowy, który bez problemu je rozdrobni.
By jarzyny dobrze rosły, gleba powinna mieć odpowiednią strukturę. Musi być przepuszczalna, a jednocześnie nie może być zanadto piaszczysta. Jak przygotować ziemię pod ogródek warzywny pod tym kątem?
Kiedy ziemia pod warzywa jest gliniasta i słabo przepuszcza wodę, trzeba ją rozluźnić. Najlepiej wykorzystać do tego piasek: wysyp cienką warstwę na spulchnioną glebę. Możesz też dodać kompostu, który wzmocni efekt.
Kiedy ziemia jest nadmiernie piaszczysta, szybko traci wodę i składniki odżywcze, trzeba ją zagęścić. Najlepiej wykorzystać do tego rozdrobnioną glinę. Rozsyp ją na ziemi i przekop na głębokość około 15 centymetrów. Ponownie możesz dodać do tej mieszanki również kompostu, który pobudzi wzrost warzyw.
Warzywa potrzebują gleby o odpowiedniej kwasowości. Najlepiej będą rosnąć na ziemi o pH w okolicach obojętnego – między 6,5 a 7,4. Odczyn kwasowości można zmierzyć za pomocą prostego kwasomierza, który wbija się w ziemię.
Jeśli okaże się, że gleba jest zbyt zasadowa, należy ją zakwasić. Możesz wykorzystać profesjonalny nawóz bądź naturalne składniki, takie jak torf czy trociny. Kiedy pomiar pokaże zbyt kwaśną glebę, najskuteczniej zobojętni ją nawóz z wapnem.
Zawsze możesz też dopasować kwasowość gleby do poszczególnych jarzyn. Na przykład ziemniaki czy pomidory nieco lepiej rosną na glebie lekko kwaśnej – warto brać to pod uwagę.
Przygotowanie ziemi pod warzywa powinno obejmować również troskę o obecność odpowiedniej ilości składników odżywczych. Nawet świetnie przekopaną glebę trzeba od czasu do czasu nawozić. Najlepiej sprawdzą się oczywiście nawozy organiczne. Wiosną idealny będzie wspominany już tutaj kompost. Jeśli chcesz skorzystać z obornika, zaplanuj nawożenie na jesień. Do nawożenia możesz też wykorzystać popiół drzewny, musisz jednak pamiętać, że podnosi pH gleby.
Druga opcja to nawozy mineralne. To specjalne mieszanki ze składnikami odżywczymi, które skutecznie użyźniają glebę. W tym przypadku również dobieraj odpowiedni nawóz do pory roku i nie przesadzaj – zbyt duże dawki nawozu wcale nie będą korzystne dla jarzyn.
Wszystkie te zabiegi powinny idealnie przygotować glebę pod wysiew warzyw. Być może jeszcze miejscami trzeba będzie ją wyrównać. Efektem powinna być jednak dobrze przygotowana gleba, na której jarzyny będą szybko kiełkować i rosnąć.
Jaka ziemia pod warzywa jest najlepsza?
Przygotowanie ziemi pod warzywa obejmuje kilka czynności. Najważniejsze z nich to:
Dzięki takim zabiegom wszystkie warzywa i jarzyny powinny sprawnie wykiełkować. Dobrze przygotowana ziemia pod warzywa to podstawa, ale pamiętaj, że to nie koniec prac, Po tym, gdy warzywa już wyrosną, również będzie trzeba o nie dbać, m.in. pielić, podlewać czy nawozić.
Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]
Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]
Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]
Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]
Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]
Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]
INFOLINIA INFORMACYJNA
TEL: 32 670 39 68
Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00
SERWIS CENTRALNY
P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie
TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4
SPRZEDAŻ HURTOWA
tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2
THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY
W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.
Informacje dodatkowe