Kiedy i jak przycinać tuje? Poradnik ogrodnika

24.11.2024 | Kategoria: Blog

ogrodnik pokazuje, jak przycinać tuje

Tuje w ostatnich latach na dobre wkomponowały się w polski krajobraz. Ta iglasta roślina, nazywana także żywotnikiem, pełni funkcje dekoracyjne w ogrodach i na posesjach. Starannie pielęgnowana potrafi stworzyć piękny żywopłot, można także formować z niej oryginalne kształty. Trzeba tylko wiedzieć, jak przycinać tuje, by ich nie uszkodzić. I kiedy można to zrobić w pełni bezpiecznie. Dowiedz się, jak prawidłowo zabrać się za przycinanie tui.

Po co przycinać tuje?

Tuje będą ozdobą Twojego ogrodu, kiedy będziesz kontrolować ich wielkość. Właśnie głównie w tym celu potrzebne jest regularne przycinanie tui. Kiedy rozrastają się w niekontrolowany sposób, trudno nad nimi zapanować. A rosną szybko, co jest zresztą jedną z ich najważniejszych zalet.

Do tego przycinanie pozwala uformować je tak, by dopasować do aranżacji całej posesji. Można profilować je do różnych kształtów, między innymi kuli czy stożka.

Kiedy przycinać tuje?

Tuje pierwszy raz przycina się zwykle po kilku sezonach od posadzenia. I od tamtej pory należy już dbać o nie systematycznie. Nie należy jedynie przycinać drzewek, które rosną krócej niż rok i mają poniżej 150 centymetrów wysokości. Nie dotyczy to oczywiście odmian karłowatych.

Wyższe tuje można przycinać wiosną i latem. Okres ten rozpoczyna się w kwietniu i kończy w sierpniu. Późniejsze cięcia mogą sprawić, że gałęzie nie zdążą zdrewnieć przed zimą, co mocno osłabi roślinę.

Podstawowy termin na przycinanie tui to kwiecień. Wtedy należy odciąć gałązki, które ucierpiały w czasie zimowych mrozów bądź zostały nadłamane pod ciężarem śniegu i lodu. Do tego można wówczas wykonać cięcia formujące na zdrowych pędach. Ważne, by zrobić to jeszcze wtedy, kiedy nowe pąki dopiero nabrzmiewają, przed okresem właściwej wegetacji.

nożyce idealne do przycinania tui
Nożyce do przycinania tui kupisz tutaj: https://sklep.powermat.pl/nozyce-do-zywoplotu-pm-ndz-600t.html

Ile razy w roku przycinać tuje?

Jeśli Twoim celem jest jedynie dbanie o zdrowie drzewka, jednorazowe przycinanie wystarczy. Tuje można jednak przycinać dwa, trzy razy w roku. Drugie cięcie wykonuje się wtedy w czerwcu. Łatwo rozpoznać odpowiedni moment – po piły czy nożyce należy sięgnąć, kiedy tegoroczne przyrosty zaczynają ciemnieć.

Po raz trzeci możesz jeszcze przyciąć tuje w sierpniu. Wtedy będziesz pewien, że pędy zdążą zdrewnieć przed nastaniem zimy.

Jak przycinać tuje?

Ważne jest jednak również to, jak przycinać tuje. Nieodpowiednie cięcia mogą bowiem przynieść więcej szkód niż pożytku.

Trzeba uważać, by nie przyciąć tui zbyt mocno. Gałązki można skrócić o jedną trzecią długości, maksymalnie o połowę. Inaczej trudno będzie im się odpowiednio rozwinąć. Właśnie takie cięcia należy przeprowadzać wiosną oraz w czerwcu. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe prace w sierpniu, skróć pędy delikatnie, o dwa centymetry.

Jak przycinać tuje, żeby szybko rosły?

Przycinanie, zwłaszcza na wiosnę, może też pobudzić tuje do wzrostu. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, pamiętaj, by przycinać tylko zielone części roślin. Wtedy tuje będą starać się jak najszybciej zniwelować straty. Nie przycinaj ich na tyle głęboko, by odsłonić suche części gałęzi. Niepotrzebnie osłabisz wówczas roślinę, a do tego drzewko będzie wyglądać mniej estetycznie.

Jak przycinać tuje, żeby były gęste?

Tuje czasami mocno rosną w górę, ale nie rozrastają się na boki. W takiej sytuacji często pomóc może ścięcie wierzchołka tui. Należy wówczas odciąć 10-15 centymetrów głównego pędu. Drzewko powinno zacząć rozrastać się bardziej na boki. Pomocne może okazać się też delikatne skrócenie górnych pędów rośliny o centymetr lub dwa.

W zagęszczaniu się drzewka pomogą też letnie prace pielęgnacyjne. Wtedy właśnie należy skupić się na delikatnym przycięciu bocznych pędów tui.

Jak wyciąć tuję?

Czasami może się okazać, że przy sadzeniu tui przesadziłeś. I po rozwinięciu się drzewek rosną zbyt gęsto. Wtedy trzeba będzie wyciąć lub przesadzić tuję. Nie trzeba do tego pozwolenia ani zgłoszenia – chyba że obwód jej pnia tuż nad ziemią przekroczy 50 centymetrów.

Najtańszym sposobem będzie wykorzystanie siekiery do rozłupywania lub wycinania. Trzeba wtedy ściąć roślinę kilka, kilkanaście centymetrów nad ziemią, a potem wykopać pieniek z korzeniami. Możesz także posłużyć się piłą łańcuchową. Jeśli masz w ogrodzie wolne miejsce na drzewko, warto wykopać je w całości. Tuje mają płytki system korzeniowy, nie będzie więc z tym wielkich kłopotów.

Przycinanie tui – jakie narzędzia się przydadzą?

nożyce akumulatorowe do tui, krzewów i trawy
Nożyce akumulatorowe do przycinania tui kupisz tutaj: https://sklep.powermat.pl/nozyce-akumulatorowe-pm-antk-3-6t.html

Przycinanie tui wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim muszą być dobrze naostrzone, by w jak najmniejszym stopniu zranić roślinę. Do tego przed przystąpieniem do pracy warto je zdezynfekować, by nie narażać tui na kontakt z bakteriami.

Podstawowe narzędzia do przycinania tui to sekatory, nożyce ręczne oraz nożyce automatyczne. Sekatory nadają się zwłaszcza do niskich krzewów – wybieraj jednak narzędzia nożycowe, a nie kowadełkowe, które miażdżą pędy.

Przy wyższych krzewach lepiej sprawdzą się ręczne nożyce, którymi sięgniesz do wyższych gałęzi. Najbardziej skutecznymi narzędziami do przycinania będą jednak nożyce do krzewów z napędem. Bez problemu poradzą sobie z każdym pędem, a także przycięciem czubków czy wycinaniem całych uszkodzonych gałęzi.

W Powermat możesz wybierać między nożycami akumulatorowymi, elektrycznymi i spalinowymi. Do przycinania wysokich tui wybierz model z wysięgnikiem – sprawdź nasze propozycje na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-nozyce-do-zywoplotu-i-trawy.

Podsumowanie: kiedy przycinać tuje, by prawidłowo o nie zadbać?

Tuje przycina się wiosną lub latem. Pierwsze cięcia możesz wykonać w kwietniu, ostatnie najpóźniej w sierpniu. Nie przycinaj tych drzewek częściej niż trzy razy w roku. Pamiętaj, by nigdy nie skracać pędów o więcej niż połowę długości. Obcięcie czubka może pomóc w rozkrzewieniu się rośliny na boki. Jak przycinać tuje, by zminimalizować ryzyko choroby drzewek? Używaj do tego ostrych i zdezynfekowanych sekatorów lub nożyc.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

17.11.2024 Jaka spawarka do domu? Poradnik

Jaka spawarka do domu? Podpowiadamy

Wielu osobom spawanie kojarzy się z czynnością bardzo skomplikowaną, której […]

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe