Spawarki inwertorowe półautomaty – funkcje dodatkowe. Jaki migomat wybrać, by spawać bez problemów?

23.10.2024 | Kategoria: Blog

spawarka migomat

Przed laty, gdy na rynku królowały masywne spawarki transformatorowe, spawanie nastręczało wielu trudności. Spawacze i majsterkowicze często musieli mierzyć się z kłopotami już na etapie uruchomienia spawarki i długo czekać, aż się rozgrzeje. Problemów nie brakowało już w trakcie samej pracy – a to ze stabilizacją łuku elektrycznego, a to z elektrodami przyklejającymi się do spawanych powierzchni. Spawanie wymagało wówczas sporo umiejętności.

Dziś taka praca, przynajmniej w warunkach domowego warsztatu, jest wyraźnie łatwiejsza. Mniejsze i bardziej mobilne spawarki inwertorowe mają sporo dodatkowych funkcji, których nie posiadały ich transformatorowe poprzedniczki. To właśnie ich obecność, obok cyklu pracy czy mocy urządzenia, powinna być jednym z wyznaczników wyboru odpowiedniego sprzętu. Szczególną uwagę warto im poświęcić, jeśli celem naszych zakupów jest spawarka migomat, zwana także półautomatem. Wówczas będziemy mogli bowiem w pełni wykorzystać możliwości szybkiego i wydajnego spawania, jakie oferuje to urządzenie. Jaki migomat kupić, by tak się stało? Na jakie dodatkowe funkcje spawarek zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Typy spawarek – czym wyróżniają się migomaty?

Dziś na rynku przeważają spawarki inwertorowe, mniejsze i bardziej poręczne od transformatorowych. Ich dodatkowym atutem jest mniejsze obciążenie sieci elektrycznej. Poszczególne spawarki inwertorowe wyróżniają się jednak odmiennymi cechami. Za jedną z najpopularniejszych uchodzi spawarka inwertorowa migomat – “konkurencyjne” typy spawarek to urządzenia MMA oraz TIG, które umożliwiają m.in. napawanie. Nazwy pochodzą od typów spawania. Mimo że wszystkie łączą materiały za pomocą łuku elektrycznego, tryb ich pracy nieco się bowiem różni. Często można jednak również znaleźć urządzenia pozwalające na wykonywanie różnych metod spawalniczych, określane jako spawarki 2w1 lub 3w1.

Czym zatem wyróżnia się migomat? Spawarka tego typu po raz pierwszy znalazła swoje zastosowanie w latach 50. ubiegłego stulecia. Pozwala ona na spawanie topliwą elektrodą w trybie MIG lub MAG. Ten pierwszy proces odbywa się w osłonie z gazów obojętnych – najczęściej jest nim argon – a ten drugi w osłonie gazów aktywnych na bazie dwutlenku węgla. Ich zadaniem jest stabilizacja procesu spawania, pomagają też utrzymać łuk elektryczny i wpływają na jakość spoin.

Funkcję elektrody w takich typach spawarek pełni drut spawalniczy umieszczony w specjalnym podajniku, skąd dostarcza się go do uchwytu spawalniczego. Równocześnie drut jest jednak dodatkowym spoiwem, które pomaga w tworzeniu spoiny. Dużą zaletą migomatów jest spora szybkość i wydajność pracy. W dużych zakładach produkcyjnych dzięki migomatom proces spawania bywa zresztą zupełnie zautomatyzowany. W przydomowym warsztacie również odczujemy różnicę, np. w stosunku do spawarek TIG.

spawarka migomat
Migomat to wiele możliwości. Wybierz model dla siebie: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet

Atutem półautomatów MIG/MAG jest także szeroki wachlarz materiałów, z którymi sobie poradzą – od aluminium, przez stal nierdzewną, po klasyczną. Zapewniają przy tym dobrą jakość spoiny. Ten typ spawania należy też do stosunkowo prostych, poradzi z nim sobie przeciętny majsterkowicz. Problemy mogą się pojawić w przypadku wiatru czy niekorzystnych warunków atmosferycznych, minusem są także odpryski oraz skłonność do przyklejania się elektrody do złączeń. W wyjściu z niektórych kłopotów pomagają jednak dodatkowe funkcje, które posiadają dobre spawarki inwertorowe.

Dodatkowe funkcje spawarek inwertorowych. Co wybrać, by ułatwić sobie pracę?

Dodatkowe funkcje migomatów będą najbardziej istotne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze spawaniem. Warto jednak zwrócić na nie uwagę również wówczas, gdy łączenie metali nie jest nam obce – dzięki kilku ciekawym rozwiązaniom spawanie może okazać się bowiem tak płynne, jak nigdy wcześniej.

Hot Start, czyli łatwiejszy początek

Funkcją, jaką posiadają polecane spawarki inwertorowe typu migomat, jest Hot Start. To udogodnienie tym ważniejsze, że będziemy z niego korzystać po każdym uruchomieniu urządzenia. Dzięki niemu przed początkiem pracy sprzęt na chwilę samodzielnie podwyższy prąd spawania tak, że będzie on nieco przekraczał ustawioną wartość. Taki skok będzie potrzebny do tego, by łatwiej zajarzyć łuk.

W przypadku migomatów wyposażonych w funkcję gorącego startu łuk elektryczny samoistnie zajarzy się w momencie styku elektrody ze spawaną powierzchnią. Jednocześnie wyższe napięcie sprawi, że drut nie przyklei się do obrabianego materiału. Po chwili natężenie prądu wróci zresztą do ustalonej normy. To świetne rozwiązanie, pomagające zachować płynność spawania. Wymiernie wpływa także na wyższą jakość spoiny, którą można wykonywać efektywnie, bez niepotrzebnych przerw. W niektórych urządzeniach funkcja Hot Start może być też regulowana ręcznie.

Anti Stick, czyli mniej problemów w trakcie spawania

Jak już wspomnieliśmy, minusem spawania półautomatami jest fakt, że stosunkowo często dochodzi do przyklejenia się elektrody do spawanego materiału. Nic więc dziwnego, że inżynierowie i producenci spawarek opracowali rozwiązanie, które ma zapobiegać takim zwarciom. Jest nim właśnie funkcja Anti Stick.

Można powiedzieć, że to swego rodzaju odwrotność gorącego startu. Trik polega bowiem na tym, że w momencie, w którym elektroda zaczyna przywierać do spawanej powierzchni, urządzenie automatycznie minimalizuje lub zupełnie odcina napięcie oraz prąd spawania. Dzięki temu spawacz może łatwo oddalić elektrodę. W ten sposób minimalizuje ryzyko błędów, które mogą powstać przy spajaniu elementów, a do tego może pracować szybciej i płynniej. Całkowite przywarcie elektrody do spawanego materiału stanowi bowiem problem, przez który proces spawania mocno się wydłuża i utrudnia.

Arc Force, czyli łatwiejsze prowadzenie elektrody

Trzecią funkcją, która powinien posiadać półautomat wysokiej klasy, jest Arc Force. To rozwiązanie służące do stabilizacji łuku elektrycznego i regulacji jego dynamiki. Dzięki temu prąd spawania zmienia się w zależności od długości łuku. Przy dłuższym elektroda będzie płycej wtapiać się w spawaną powierzchnię. Wraz ze skracaniem łuku prąd spawania będzie się zwiększał, pozwalając na to, by spawacz mógł wtopić spoinę głębiej.

Maksymalne zbliżenie elektrody do jeziorka roztopionego metalu sprawi, że prąd spawania zwiększy się do stopnia, który umożliwi przepalenie materiału na wylot. Funkcja Arc Force pozwala jednak również uniknąć zwarć, zapewniając spawaczowi stały i stabilny łuk. Łatwiej jest mu prowadzić elektrodę, a przy okazji w czasie pracy będzie się wytwarzać mniej odprysków. Wartości dla Arc Force czasami ustawia się ręcznie, migomaty dobrej jakości regulują je jednak automatycznie.

spawarka migomat
Wybierz spawarki migomat z zestawem funkcji dodatkowych: https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet-polautomaty-mig-mag

Tryb synergiczny, czyli łatwiejsze ustawianie parametrów

Sporym ułatwieniem i przyspieszeniem pracy spawacza, zwłaszcza mniej doświadczonego, będzie także synergiczne sterowanie parametrami urządzenia. Dzięki niemu można łatwo ustawić optymalne wartości spawania. Operator sprzętu określa tylko podstawowe zmienne, takie jak rodzaj spawanego materiału i gazów osłonowych oraz średnicę drutu. Resztę parametrów spawarka dobierze sama, zgodnie z wgranymi w jej pamięć ustawieniami. Program podpowie więc choćby prędkość podawania drutu czy napięcie potrzebne do pracy. Dzięki temu spawanie powinno być bardziej efektywne.

Regulacja indukcyjności, czyli ochrona dla cienkich elementów

Komfort i bezpieczeństwo pracy poprawi także wbudowana w migomat możliwość regulacji indukcyjności. Przyda się przede wszystkim w sytuacji, gdy spawamy cienkie elementy, takie jak choćby blachy. Dzięki niej można bowiem zredukować nieco ciepło wydzielane przez łuk elektryczny w miejscu spawania. To lepsza ochrona dla spawanych materiałów. Spawając w ten sposób nie zniszczymy warstwy ochronnej materiałów, unikniemy także odkształceń, które podwyższona temperatura wywołuje na niektórych surowcach.

Spawarka z funkcją rozruchu, czyli dwa urządzenia w jednym

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki migomat wybrać, możesz rozważyć zakup spawarki z możliwościami… prostownika. Taka funkcja jest jednak charakterystyczna nie dla urządzeń inwertorowych, a transformatorowych. Masywne, ale solidne spawarki tego typu czasami posiadają bowiem funkcję rozruchu. W związku z tym przydadzą się szczególnie zimą, gdy mogą zastąpić prostownik. Spawarka z funkcją rozruchu pomoże odpalić samochód nawet wówczas, gdy akumulator się rozładował. To nieocenione rozwiązanie, gdy chcemy szybko włączyć silnik, a w okolicy nie ma usłużnego sąsiada czy znajomego, który pomoże uruchomić samochód za pomocą specjalnych kabli. Transformatorowe spawarki MIG/MAG nie będą jednak posiadać pozostałych, dodatkowych funkcji ułatwiających samo spawanie.

W kolejnym tekście dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy spawaniu aluminium: https://powermat.pl/spawanie-aluminium-jaki-sprzet-wybrac-i-o-czym-pamietac

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

02.08.2024 Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Wskazówki

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik

Zastanawiasz się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, aby cieszyć się maksymalną […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe