Jaki młot udarowy wybrać? Podpowiadamy!

01.12.2022 | Kategoria: Blog

Jaki młot udarowy wybrać do domowego użytku?

Każdy majsterkowicz z prawdziwego zdarzenia musi mieć w swoim warsztacie zestaw, który zawiera co najmniej kilka elektronarzędzi. Zwykle znajduje się w nim szlifierka, wkrętarka czy pilarka, a także wiertarka akumulatorowa lub elektryczna. Kiedy dodamy do tego kilka narzędzi ręcznych i akcesoria typu wkręty czy gwoździe, otrzymamy komplet, który wystarcza do podstawowych prac. Schody zaczynają się jednak wówczas, gdy trzeba przeprowadzić poważniejszy remont. Wtedy nawet najlepsza wiertarka akumulatorowa z udarem może sobie nie wystarczyć. Potrzebny jest nieco “cięższy” sprzęt, który skuje beton czy płytki. Idealnie nadaje się do tego młot udarowy. To narzędzie używane przez budowlańców, ale wybór odpowiedniego modelu sprawi, że i Ty dasz sobie z nim radę. Jaki młot udarowy sprawdzi się najlepiej w Twoim warsztacie? Pomożemy Ci dobrze wybrać!

Jak działa młot udarowy?

Na początek kilka podstawowych faktów. Urządzenie, czasami pieszczotliwie określane jako “młotek z udarem”, mocno różni się od klasycznej wiertarki. Nie tylko dlatego, że przeważnie jest od niej większe. To bowiem maszyna przystosowana do radzenia sobie z najtwardszymi materiałami. Sekretem jej skuteczności jest energia udaru. Uzyskuje się ją poprzez bardzo szybkie, rytmiczne uderzenia wiertła w obrabiany materiał. Dzięki temu można bardziej efektywnie przebijać się przez powierzchnię i uzyskać pożądany otwór.

W elektronarzędziach występują dwa rodzaje udaru. Udar mechaniczny, przeznaczony do nieco mniej wymagających materiałów, opiera się na nacisku operatora. Przy pracy z materiałami twardymi potrzebny jest zaś sprzęt z udarem pneumatycznym. W tym przypadku uderzenia wywołuje kompresor, a wywiercanego otworu nie trzeba poszerzać. Właśnie ten typ udaru znajdziemy w młotach udarowych. Jeśli widzimy model z udarem mechanicznym, nie warto po niego sięgać. Nie poradzi sobie z wymagającymi powierzchniami.

Do czego przyda się młot udarowy? Opinie i fakty

Dzięki udarowi pneumatycznemu i odpowiedniej mocy młot udarowy używany jest więc przy pracy z najbardziej wymagającymi materiałami. Służy do kucia w betonie oraz żelbetonie. Nadaje się również do obróbki kamienia oraz przewiercania dużych otworów w ścianach. Poradzi sobie również z posadzkami.

Młot do skuwania płytek i kucia w betonie znacznie przyspiesza i ułatwia prace remontowe i budowlane. Pozwala na oczyszczenie przestrzeni i przygotowanie jej pod roboty wykończeniowe. Mniejsze modele młotów udarowych nadają się również do wkręcania śrub w twardych materiałach, a także w stali. Duże, profesjonalne elektronarzędzia tego typu są z kolei używane przy pracach wyburzeniowych.

Jaki młot udarowy wybrać? Najważniejsze parametry

Czy kolejne pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, brzmi więc: jaki młot udarowy wybrać? Niekoniecznie. Tego typu maszyny wyróżniają się wielką mocą, przekraczającą 3000 W. W przypadku większości remontów, gdy młot nie musi wyburzać ścian, wystarczą urządzenia o mniej wyśrubowanych parametrach. Amatorom wystarczą słabsze urządzenia, z mocą sięgającą 2000 W. Tę cechę należy jednak dobrać indywidualnie – jeśli maszyna ma nam służyć głównie do skuwania płytek, a nie betonu czy kamienia, wystarczy nawet wyraźnie mniejsza moc.

Kolejnym istotnym parametrem jest liczba udarów na minutę. Im jest ich więcej, tym bardziej efektywnie przebiega praca. Nic więc dziwnego, że profesjonalistom zależy na jak najwyższej wartości – najlepiej przekraczającej 4000 uderzeń na minutę. Zwykłemu majsterkowiczowi wystarczyć powinny młoty oferujące 3000 uderzeń. Dobry młot udarowy powinien przy tym posiadać możliwość regulacji tego wskaźnika.

Do najważniejszych cech tego urządzenia wypada zaliczyć także siłę udaru, prędkość obrotową i moment obrotowy. Wszystkie składają się na to, jak młot będzie wwiercać się w najtwardsze materiały. Mocniejsze młoty mają mniejszą prędkość obrotową, by łatwiej kruszyć opór powierzchni. W tym samym celu pomaga większa siła udaru i wyższy moment obrotowy. Jeśli jednak chcemy często używać młota w zastępstwie wiertarki, do wykonywania otworów, wybierzmy urządzenie o odwrotnych parametrach: kluczowa będzie większa prędkość obrotowa.

Jaki młot udarowy kupić? Dodatkowe cechy

Powyższe cechy w największym stopniu wpływają na możliwości młotów udarowych. Kilka innych ma jednak duże znaczenie ze względu na komfort użytkowania. Kluczowe będzie tłumienie drgań. To ważne dla budowlańców, ale i przy zwykłym remoncie długa praca z mocno drgającym młotem będzie uciążliwa. Dzięki temu wygodniej i pewniej będziemy trzymać młot w dłoni.

Zwróćmy też uwagę na rodzaj uchwytu, w którym montujemy wiertło. Najlepiej szukać urządzenia z uchwytem SDS Max, które pozwala na montowanie końcówek o średnicy nawet 40 milimetrów. Uchwyt SDS Plus oznacza wiertła maksymalnie 25-milimetrowe, co ogranicza uniwersalność urządzenia. Bez wątpienia jednak uchwyt SDS będzie ułatwieniem pracy, pozwoli bowiem na błyskawiczną wymianę wiertła.

Zwróćmy też uwagę na ergonomię urządzenia, zwłaszcza kształt rękojeści. Młot udarowy powinien wygodnie leżeć w dłoni. Dobrze też wybrać model o mniejszej wadze. Długie kucie młotem o ciężarze ponad 10 kilogramów będzie niezwykle trudne i męczące.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.11.2022 dogrzewanie mieszkania bywa konieczne

Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą. Na jakie urządzenia postawić?

Jesień i zima potrafią być piękne i zachwycać kolorowym, a […]

04.11.2022 czym ciąć panele? jednym z rozwiązań jest wyrzynarka

Czym ciąć panele? Najlepsze urządzenia i pomysły

Po latach, w których w mieszkaniach rządziły wykładziny, dywany i […]

25.10.2022 Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Pomyśl, czy potrzebny nie będzie Ci automatyczny rozruch urządzenia

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Sytuacja energetyczna w Europie staje się coraz trudniejsza. Co chwilę […]

17.10.2022 kiedy wymienić opony

Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?

Polska to kraj, w którym rozbieżności temperatur między latem a […]

06.10.2022 przyrządy pomiarowe to m.in. mierniki i multimetry

Przyrządy pomiarowe – rodzaje i zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe czy warsztatowe bez precyzyjnych […]

28.09.2022 już spawarka inwertorowa do 500 zł pozwoli na skuteczną pracę

Jaka spawarka inwertorowa do 500 zł?

Spawarki inwertorowe to urządzenia, które powoli wypierają z rynku spawarki […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe