Jaką wkrętarkę kupić do domu?

01.03.2024 | Kategoria: Blog

jaką wkrętarkę kupić do domu

Warsztat majsterkowicza bez wkrętarki? Trudno to sobie nawet wyobrazić. Skręcanie mebli, przykręcanie półek, duże remonty, ale i codzienne naprawy – wachlarz prac z wykorzystaniem tego narzędzia jest niezwykle szeroki. Widać to w sklepach z elektronarzędziami, których półki uginają się od tych urządzeń. Które z nich będzie jednak dla Ciebie najlepsza? Jaką wkrętarkę kupić do domu? Poznaj najważniejsze cechy urządzeń, które idealnie sprawdzą się w domowym warsztacie.

Jaką wkrętarkę kupić – sieciową, akumulatorową czy pneumatyczną?

Pierwszą decyzją, jaką będzie trzeba podjąć, jest wybór odpowiedniego rodzaju zasilania. Wkrętarki dzielą się na trzy główne grupy: sieciowe, akumulatorowe i pneumatyczne.

Wkrętarka sieciowa

Wkrętarki sieciowe wymagają stałego podłączenia do prądu. To w oczywisty sposób je ogranicza. Można ich bowiem używać tylko tam, gdzie sięgnie kabel. Pomocne są oczywiście różne przedłużacze, ale i one nie zrobią z takiej wkrętarki mobilnego urządzenia. A sam kabel bywa nieporęczny.

Sieciowe wkrętarki mają jednak inne zalety. Zazwyczaj dysponują większą mocą oraz momentem obrotowym – niektóre z powodzeniem mogą zastąpić wiertarkę. Nie ma też mowy o spadkach mocy w trakcie pracy. Do tego są zdecydowanie bardziej żywotne niż choćby wkrętarki akumulatorowe. Dlatego też lepiej nadają się do regularnej pracy.

Jeśli często korzystasz z wkrętarki i jest Ci potrzebna przede wszystkim w domowym warsztacie, takie narzędzia będą bardzo dobrym wyborem.

Wkrętarka akumulatorowa

akumulatorowa wkrętarka to zupełnie niezależne urządzenie
Szukasz wkrętarki akumulatorowej? Sprawdź elektronarzędzia Powermat: https://sklep.powermat.pl/category/elektronarzedzia

Urządzenia akumulatorowe są zasilane zewnętrznym, wymiennym akumulatorem. Dzięki temu taka wkrętarka jest w pełni mobilna. Umożliwia bezproblemową pracę na zewnątrz, na wysokościach, w trudno dostępnych miejscach. Nie trzeba martwić się o kontakt.

Wkrętarka akumulatorowa niemal zawsze będzie mieć jednak słabsze osiągi od urządzenia sieciowego. Mocy może brakować zwłaszcza wówczas, gdy akumulator jest bliski wyczerpania. Kiedy bateria się całkiem rozładuje, może Cię czekać niespodziewana przerwa w pracy.

Wkrętarki akumulatorowe to najpopularniejszy rodzaj urządzeń wykorzystywanych w domach. Jeśli nie jest Ci potrzebna duża moc i często używasz wkrętarki poza budynkiem, wybierz właśnie ten model.

Wkrętarka pneumatyczna

Wkrętarki pneumatyczne, podobnie jak sieciowe, należą do urządzeń stacjonarnych. Są jednak napędzane za pomocą instalacji sprężonego powietrza, której sercem jest kompresor lub sprężarka.

To bardzo wydajne urządzenia. Nawet niewielkie sprężarki pneumatyczne dobrze radzą sobie z twardymi materiałami. Ograniczeniem jest jednak konieczność posiadania specjalnej instalacji. W dodatku takie urządzenia są zwykle droższe od sieciowych i akumulatorowych.

Profesjonalne wkrętarki pneumatyczne przydają się przede wszystkim w większych warsztatach. Jeśli nie zamierzasz używać elektronarzędzi bardzo intensywnie, taki model w domu raczej nie będzie Ci potrzebny.

Jaka wkrętarka do domu? Zwróć uwagę na te parametry

Nie tylko rodzaj zasilania decyduje jednak o tym, jak przydatna okaże się wkrętarka. Jak wybrać odpowiedni model? Weź pod uwagę również kilka innych cech.

Moc wkrętarki do domu

Moc to najbardziej podstawowy z parametrów spawarki. To on decyduje o tym, z jakimi materiałami będzie w stanie pracować urządzenie. Im większa moc, tym twardsze materiały będzie w stanie przewiercić. Wkrętarki o większej mocy będą w stanie wykonywać cięższe prace.

Jeśli zastanawiasz się, jaką wkrętarkę kupić do domu, nie przesadzaj jednak z mocą. Duża wiąże się z większymi rozmiarami urządzenia oraz wagą.

Napięcie wkrętarki

Z mocą wiąże się napięcie wkrętarki. Pod tym kątem można podzielić te urządzenia na cztery kategorie:

  • wkrętarki z napięciem do 4,8 V: nadają się do skręcania mebli i produktów z nawierconymi otworami, same wiercą tylko w miękkich materiałach, np. drewnie;
  • wkrętarki o napięciu do 10 V: sprawdzą się przy niewielkich remontach i wierceniu otworów w materiałach o średniej twardości;
  • wkrętarki o napięciu do 14 V: takie urządzenia nazywa się zwykle wiertarko-wkrętarkami, posiadają biegi i można nimi wiercić w twardych materiałach;
  • wkrętarki o napięciu powyżej 14 V: profesjonalne urządzenia o dużych rozmiarach, którymi można wiercić otwory w murze.

Moment obrotowy wkrętarki

Niemniej ważny jest moment obrotowy wkrętarki, podawany w Nm, czyli niutonometrach. Informuje o tym, z jaką siłą urządzenie będzie wiercić lub wkręcać. Moment obrotowy dotyczy dwóch typów pracy – wkręceń miękkich i twardych. W pierwszym, przeznaczonym dla miękkich materiałów, moment obrotowy rośnie równomiernie z wgłębieniem. W drugim, dla twardszych powierzchni, zwiększa się zdecydowanie wolniej.

Jeśli chcesz mieć w warsztacie wydajne, ale i wygodne w użyciu urządzenie, zdecyduj się na moment obrotowy w granicach 25-30 Nm. Będzie z powodzeniem wiercić w drewnie i metalu. Taka wkrętarka będzie wydajna, ale pozwoli też na precyzyjną pracę. Zbyt wysoki moment obrotowy to uniemożliwi.

Liczba biegów wkrętarki

Wkrętarki o większej mocy posiadają biegi – najczęściej dwa. Pierwszy wyróżnia się niewielką szybkością i wysokim momentem obrotowym. Jego przeznaczeniem jest wkręcanie. Do wiercenia służy drugi bieg, z większą szybkością.

Jeśli interesuje Cię funkcjonalna wkrętarka, którą będziesz nie tylko wkręcać, ale i często wiercić, zdecydowanie postaw na model z biegami.

jaką wkrętarkę kupić? Najlepiej akumulatorową!
Wydajna wkrętarka z akumulatorami litowo-jonowymi czeka na Ciebie na https://sklep.powermat.pl/wkretarka-wiertarka-akumulatorowa-2-x-akumulator-li-ion-1-5ah-14-4v-32nm-zestaw-w-walizce-pm-wa-14-4v2-su.html

Rodzaj i pojemność akumulatora

To parametr, który dotyczy wyłącznie wkrętarek akumulatorowych. Warto wtedy zwrócić uwagę na rodzaj baterii. Tradycyjne, niklowo-kadmowe, dobrze spisują się bez względu na temperaturę. Ich wadą jest jednak tzw. efekt pamięci. Przed ponownym naładowaniem trzeba je zupełnie rozładować, inaczej tracą pojemność.

Dlatego lepiej zdecyduj się na urządzenie z akumulatorem litowo-jonowym. Są nieco droższe, ale zarazem lżejsze i bardziej wytrzymałe. Można je doładować w każdej chwili.

Przy wyborze wkrętarki do domu zwróć też uwagę na pojemność akumulatora. Im wyższa, tym dłużej będzie pracować urządzenie. Wiąże się to jednak także ze wzrostem ceny. Jeśli więc rzadko używasz wkrętarki., nie ma co przesadzać z tym parametrem.

Podsumowanie: jaką wkrętarkę kupić do domowego warsztatu?

Jeśli pracujesz przede wszystkim w domowym warsztacie, postaw na wkrętarkę sieciową. Kiedy jednak często wkręcasz i wiercisz również na zewnątrz, wybierz urządzenie akumulatorowe.

Oprócz tego zwróć uwagę na kilka parametrów. Przy wyborze wkrętarki najważniejsze będą:

  • moc,
  • napięcie,
  • moment obrotowy,
  • liczba biegów.

Jeżeli decydujesz się na wkrętarkę akumulatorową, koniecznie sprawdź też rodzaj i pojemność baterii.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.02.2024 meble z palet ogrodowych - stolik i kanapa

Meble ogrodowe z palet – jak zrobić je samodzielnie?

Meble ogrodowe z palet to świetny pomysł na zagospodarowanie niepotrzebnych […]

02.02.2024 skuteczne wiercenie w gresie wymaga doboru odpowiedniej wiertarki oraz wierteł

Wiercenie w gresie – jak i czym prawidłowo wiercić?

Gres to jeden z najbardziej trwałych i efektownych materiałów wykończeniowych. […]

16.01.2024 jak przygotować ścianę do malowania? Nie zapomnij o podkładzie lub gruncie

Jak przygotować ścianę do malowania?

Malowanie to najszybszy i najprostszy sposób wykańczania ścian w domach […]

04.01.2024 mężczyzna pokazuje, jak zamontowąć karnisz

Jak zamontować karnisz? Montaż krok po kroku

Karnisze, choć niepozorne, pełnią ważną funkcję w wystroju wnętrza. To […]

18.12.2023 narzędzia, które pomagają ciąć i układać deski kompozytowe

Czym ciąć deski kompozytowe? Przegląd najważniejszych narzędzi

Deski kompozytowe są coraz popularniejszym surowcem. Łączą w sobie stylowy […]

01.12.2023 gwintowanie otworów gwintownikiem

Gwintowanie otworów, czyli jak gwintować krok po kroku

W katalogu umiejętności majsterkowicza gwintowanie otworów zdecydowanie należy do tych […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe