Jaka szlifierka do drewna? Praktyczny poradnik

01.12.2022 | Kategoria: Blog

Szlifierka do drewna - czym obrabiać to tworzywo?

Obróbka drewna to jeden z obowiązków, którego nie uniknie żaden majsterkowicz. Niektórym wydaje się, że to proste zadanie. W końcu drewno jest znacznie bardziej wdzięcznym materiałem do obróbki niż kamień czy beton. To jednak tylko połowa prawdy. Druga to trudności w czasie pracy, na jakie trafimy bez odpowiedniej wiedzy. Najważniejszy jest dobór odpowiedniej maszyny do szlifowania drewna. Każdy sklep z narzędziami oferuje nam bowiem cały katalog szlifierek do tego materiału. Wszystkie z nich są przydatne, ale każda ma nieco inne przeznaczenie. A zatem: jaka szlifierka do drewna sprawdzi się najlepiej? Poznaj najważniejsze urządzenia i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jaka szlifierka do drewna będzie najlepsza? Rodzaje przydatnych urządzeń

Na pozór może wydawać się, że decyzja nie powinna być zbyt trudna. W końcu każda ze szlifierek, które czasem określa się jako czyszczarki do drewna, wykonuje podobne zadania. Ich funkcją jest pozbywanie się wszelkich nierówności z powierzchni i polerowanie drewna. W rzeczywistości jednak trudno znaleźć narzędzia wielofunkcyjne, które poradzą sobie w każdej sytuacji.

Szlifierka ręczna czy automatyczna musi bowiem sprawdzić się na różnych rodzajach powierzchni – od dużych, płaskich blatów, po kanty mebli czy zaokrąglone elementy. W związku z tym najczęściej sięga się po jedno z czterech urządzeń. Za najbardziej wydajne uchodzą taśmowe szlifierki do drewna, w użyciu są jednak również szlifierki mimośrodowe oraz oscylacyjne. Czwartym z najważniejszych elektronarzędzi tego typu jest szlifierka typu delta, wyróżniająca się charakterystycznym kształtem.

Taśmowa szlifierka do drewna – w jakich sytuacjach się przyda?

Taśmowa szlifierka to prawdziwa maszyna do szlifowania drewna. Z tego powodu jest chętnie używana w dużych warsztatach stolarskich. Takie urządzenia najszybciej poradzą sobie ze szlifowaniem dużych powierzchni. Nadają się do szlifowania płaskich płyt wykonanych z litego drewna, ale również pokrytych okleiną oraz lakierowanych. Najlepiej używać ich do szlifowania wzdłuż włókien drewna.

Uzyskiwana dzięki nim powierzchnia jest gładka i jednolita, dlatego często wybiera się je do ostatniego szlifowania elementu. Problemy mogą jednak pojawić się przy szlifowaniu narożników. Na rynku do wyboru mamy duże szlifierki taśmowe do fabryk, ale są i mniejsze, kompaktowe urządzenia. Przy zakupie zwróćmy uwagę na prędkość przesuwu taśmy – im większa, tym szybciej będzie przebiegać praca. Istotne są również funkcje dodatkowe, które ułatwią robotę, na przykład automatyczne centrowanie taśmy.

Mimośrodowa szlifierka do drewna i jej główne zalety

To szlifierka na papier ścierny, zdecydowanie bardziej uniwersalna niż urządzenia taśmowe. Jej najważniejszym atutem jest elastyczna stopa, która pozwala dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Wyróżnia się dwoma rodzajami wykonywanych ruchów – obrotowym i oscylacyjnym. To sprawia, że pracuje dość szybko. Szlifierka mimośrodowa potrafi poradzić sobie z zaokrąglonymi elementami. Doprowadzi do pożądanego stanu powierzchnie wklęsłe i wypukłe.

Okrągła stopa pozwala na renowację mebli, zdzieranie powłok malarskich, a nawet pracę z innymi materiałami niż drewno. Minusem tego urządzenia z pewnością jest natomiast mała powierzchnia robocza. Przez to praca jest mniej wydajna niż w przypadku innych urządzeń. Mimo to czyszczarka do drewna tego typu to świetny wybór do warsztatu – przyda się każdemu.

Szlifierka oscylacyjna do drewna – najważniejsze cechy

Szlifierki oscylacyjne często są nazywane urządzeniami wielofunkcyjnymi. Można w nich jednak zamontować dedykowane tarcze do szlifowania drewna, dzięki którym świetnie poradzą sobie z takim materiałem. Ich największą zaletą jest ruch oscylacyjny w osi przód-tył, który pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Prostokątna stopa pozwala na dokładne szlifowanie narożników, do czego nie są zdolne urządzenia taśmowe oraz mimośrodowe.

Meble, blaty, drewno miękkie i twarde – bez względu na rodzaj powierzchni, szlifierka oscylacyjna sobie poradzi. Inwestycja w urządzenie z większą stopą przyspieszy pracę, trzeba jednak pamiętać, że nawet największa szlifierka tego typu nie będzie polerować drewnianych elementów tak szybko jak szlifierka taśmowa.

Szlifierka do drewna typu delta – kiedy po nią sięgnąć?

Ostatnia z omawianych szlifierek swoją nazwę zawdzięcza specyficznej stopie, która przypomina grecką literę delta. To urządzenie jest jednak właściwie odmianą szlifierki oscylacyjnej, która ze względu na kształt stopy jeszcze lepiej nadaje się do szlifowania niewielkich elementów czy zakamarków, do których trudno sięgnąć.

Stopa szlifierki typu delta jest niewielka, dlatego nie należy spodziewać się po niej szybkiej pracy. Idealnie nada się jednak do zadań, w których potrzeba największej precyzji. Ta jej zaleta przyda się zwłaszcza w czasie samodzielnego konstruowania przedmiotów z drewna czy prac modelarskich.

Interesujesz się szlifierkami? Przeczytaj więc również kolejny artykuł: https://powermat.pl/szlifierka-oscylacyjna-czy-mimosrodowa

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

16.11.2022 dogrzewanie mieszkania bywa konieczne

Dogrzewanie mieszkania jesienią i zimą. Na jakie urządzenia postawić?

Jesień i zima potrafią być piękne i zachwycać kolorowym, a […]

04.11.2022 czym ciąć panele? jednym z rozwiązań jest wyrzynarka

Czym ciąć panele? Najlepsze urządzenia i pomysły

Po latach, w których w mieszkaniach rządziły wykładziny, dywany i […]

25.10.2022 Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Pomyśl, czy potrzebny nie będzie Ci automatyczny rozruch urządzenia

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Sytuacja energetyczna w Europie staje się coraz trudniejsza. Co chwilę […]

17.10.2022 kiedy wymienić opony

Kiedy wymienić opony w samochodzie na zimowe?

Polska to kraj, w którym rozbieżności temperatur między latem a […]

06.10.2022 przyrządy pomiarowe to m.in. mierniki i multimetry

Przyrządy pomiarowe – rodzaje i zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić prace budowlane, remontowe czy warsztatowe bez precyzyjnych […]

28.09.2022 już spawarka inwertorowa do 500 zł pozwoli na skuteczną pracę

Jaka spawarka inwertorowa do 500 zł?

Spawarki inwertorowe to urządzenia, które powoli wypierają z rynku spawarki […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe