Jaka pompa do studni? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze

21.11.2024 | Kategoria: Blog

jaka pompa do studni sprawdzi się w Twoim przypadku?

Własna studnia na działce to szereg korzyści. Najważniejsza to niezależność od miejskich czy gminnych wodociągów. Z własną studnią nawet w razie ich awarii Twój dom nie zostanie odcięty od wody. Do tego dzięki studni możesz zmniejszyć rachunki za wodę, korzystając z tego rozwiązania na przykład przy podlewaniu ogrodu czy przy pracach gospodarczych.

Warunkiem swobodnego korzystania ze studni jest jednak odpowiednia pompa. Zły wybór sprawi, że pompowanie wody będzie problematyczne, a samo urządzenie może się zepsuć. Jaka pompa do studni sprawdzi się najlepiej? To zależy od kilku czynników. Dowiedz się o nich więcej.

Jaka pompa do wody ze studni? Najważniejsze rodzaje

Co do zasady, w studniach powinny pracować pompy do wody czystej. Ta nazwa odróżnia je od pomp do wody brudnej, używanych przede wszystkim do opróżniania szamba. Rodzaj pompy należy jednak w pierwszej kolejności dopasować do charakteru studni.

Pompy hydroforowe do studni

Do wyboru są przede wszystkim dwa główne rodzaje pomp: hydroforowe i głębinowe. Te pierwsze wyróżniają się zdecydowanie prostszą konstrukcją. Urządzenie hydroforowe znajduje się na zewnątrz studni – obok niej lub w budynku, na przykład w piwnicy. Jest połączone ze zbiornikiem ciśnieniowym, który również znajduje się tuż obok. Styczność z samą studnią ma zaś za pośrednictwem rury ssawnej.

Pompy hydroforowe zasysają więc wodę, przez co nie można ich wykorzystać przy głębokich studniach. Zazwyczaj poradzą sobie przy zasysaniu wody z głębokości nie większej niż osiem metrów. Plusem takich urządzeń jest natomiast niska cena.

Pompy głębinowe do studni

Skoro urządzenia hydroforowe sprawdzą się przy płytkich zbiornikach, jaka pompa do studni głębinowej będzie najlepsza? Zgodnie z nazwą – głębinowa.

Taki sprzęt opuszcza się już bezpośrednio do studni. Pompa głębinowa powinna znajdować się poniżej lustra wody, najlepiej w okolicach dna. Jest do niej podpięty kabel zasilający, a także rura, która prowadzi do zbiornika ciśnieniowego zlokalizowanego w budynku.

Pompy głębinowe dają zdecydowanie większe możliwości niż hydroforowe. Przy odpowiednich parametrach są w stanie pompować wodę nawet ze studni głębokich na kilkadziesiąt metrów. Zaletą takiego sprzętu jest również cicha praca – pompa nie emituje hałasu bezpośrednio w budynku.

Jak właściwie dobrać parametry pompy?

Na nic jednak pompa głębinowa, jeśli nie dostosujesz jej parametrów do charakteru konkretnej studni. Nic również z oszczędnej pompy hydroforowej, kiedy nie będzie sobie radzić ze sprawnym pompowaniem wody. Jakie parametry będą więc kluczowe?

Wysokość ssania i wysokość podawania wody

Przy wyborze pompy hydroforowej weź pod uwagę przede wszystkim wysokość ssania. Ten parametr określa różnicę między pompą a poziomem lustra wody. Trzeba dopasować ją do konkretnych warunków – maksymalna dopuszczalna różnica wysokości to około ośmiu metrów. Trzeba przy tym pamiętać o wahaniach lustra wody – jeśli za bardzo się obniży, pompa hydroforowa może przestać działać.

W przypadku pomp głębinowych będziesz mieć zaś do czynienia z wysokością podawania wody. To wartość, która obrazuje, jak wysoko pompa może przetłoczyć wodę – to różnica wysokości między nią a zbiornikiem ciśnieniowym. Ten parametr może przyjmować wartość nawet kilkudziesięciu metrów, wszystko zależy od konstrukcji i mocy pompy.

Przykładem może być pompa membranowa Powermat PM-PDWM-450 – 450W, której maksymalna wysokość podawania wody to 60 metrów.

Wydajność pompy

Na Twoje zadowolenie z użytkowania pompy spory wpływ może mieć również jej wydajność. Ten parametr wyznacza ilość wody, jaką pompa jest w stanie przetłoczyć w danym czasie. Najczęściej wyraża się go w litrach na godzinę.

W specyfikacji pompy znajdziesz informację o maksymalnej wydajności pompy. To bowiem zmienna wartość, która różni się w zależności od potrzebnej wysokości podnoszenia wody. Przy pompach głębinowych stosuje się prostą zasadę: im wyżej tłoczą wodę, tym mniejsza ich wydajność.

Przy czym nawet pompy z niewielką wydajnością, z bardzo głębokich studni, mogą działać sprawnie. Wówczas trzeba jednak zadbać o możliwie największy zbiornik ciśnieniowy. Nie powinieneś natomiast dobierać pompy do studni ze zbyt dużą wydajnością. Jeśli pompa zbyt szybko wypompuje wodę, ta może nie zdążyć napłynąć do studni. A działanie pompy “na sucho” to prosta i krótka droga do jej awarii.

Jaką pompę wybrać do konkretnego typu studni?

Dobór pompy do studni zawsze jest sprawą indywidualną, ale może przydać Ci się konkretna podpowiedź.

Pompa do studni wierconej?

Do studni wierconych należy wybrać pompę głębinową o niewielkim przekroju. Musi się bowiem zmieścić w wąskiej rurze. Najlepiej, by pompa była niewiele węższa od szerokości samego odwiertu. Najwęższe są pompy trzycalowe, o średnicy 75 mm.

Pompa do studni kręgowej?

W studniach kręgowych, zwanych również kopanymi, sprawdzą się spokojnie pompy głębinowe o większym przekroju. W tym przypadku pompy wyglądają jak jednolite tuby. Zasysają wodę od spodu, by przepłynęła przez całą ich obudowę. W ten sposób chłodzi urządzenie. W płytkich studniach kręgowych z powodzeniem można wykorzystać również pompy hydroforowe.

Podsumowanie: jaka pompa do studni sprawdzi się najlepiej?

Kiedy zastanawiasz się, jaka pompa do studni najlepiej spisze się w Twoim przypadku, najpierw podejmij decyzję związaną z wyborem odpowiedniego rodzaju sprzętu. Pompy hydroforowe są tańsze, ale mają zdecydowanie mniejsze możliwości. W większości przypadków lepszym wyborem będą pompy głębinowe.Oba typy pomp posiadają po jednym kluczowym parametrze. Przy zakupie sprzętu hydroforowego zwróć uwagę na wysokość ssania, a przy głębinowym – na wysokość podawania wody. Istotna jest też wydajność pompy. Zależy od jej mocy, ale i głębokości studni. Pamiętaj, by nie przesadzać ze zbyt dużą wydajnością, bo pompa może szybko ulec awarii.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe