Jak zamontować gniazdko elektryczne? Poradnik krok po kroku

23.10.2024 | Kategoria: Blog

jak zamontować gniazdko elektryczne

Do prac remontowych i montażowych najczęściej wzywamy fachowców. Część z zadań, którymi się zajmują, przy odrobinie chęci i cierpliwości można jednak wykonać samodzielnie. Do takich prac należy między innymi montaż gniazdka elektrycznego. Poznaj kolejne kroki, dzięki którym w niezbyt skomplikowany sposób samodzielnie zamontujesz je w ścianie. Oczywiście musisz przy tym pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, bo praca z przewodami elektrycznymi to nie przelewki.

Montaż gniazdka elektrycznego. Jakie narzędzia i materiały będą potrzebne?

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy masz pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Jeśli na co dzień majsterkujesz, nie powinieneś mieć z tym problemów. Nie będzie Ci bowiem potrzebny przesadnie zaawansowany sprzęt.

Sprawdź tylko, czy masz w warsztacie wiertarki udarowe SDS, z którymi najłatwiej wywiercisz bruzdę na przewody i potrzebne otwory. Poza tym obejdziesz się bez elektronarzędzi. Potrzebny będzie jednak śrubokręt, młotek, dłuto, kombinerki lub ściągacz do izolacji oraz multimetr. Nie obejdzie się też bez noża do przecinania kabli i ołówka do wyznaczania miejsc na ścianie.

Przy wykańczaniu pracy przyda się paca oraz poziomica. Konieczny będzie również zakup gipsu, podkładu do gruntowania oraz uchwytów opaskowych na przewody. Oczywiście musisz też kupić samo gniazdko i kable, którymi podłączysz je do instalacji elektrycznej.

Jak zamontować gniazdko krok po kroku?

Krok 1. Wykuwanie dziury pod puszkę

Kiedy zabierasz się za montaż gniazdka elektrycznego, dobrze zaplanuj miejsce, w którym pojawi się kontakt. Wybierz je tak, by jak najlepiej spełniało swoje zadania i pozwalało na wygodne podpięcie urządzeń elektrycznych.

Kiedy zdecydujesz już, gdzie ma się znaleźć, musisz w wybranym miejscu wykuć dziurę na puszkę elektryczną. Najprościej będzie to wykonać za pomocą wiertarki z udarem. Alternatywą będzie specjalna otwornica do betonu.

Głębokość otworu zależy od rodzaju puszki – przy głębokiej to 61 milimetrów, przy płytkiej 41 mm. Pamiętaj, że jeśli montujesz puszkę podwójną, musisz wywiercić dwa otwory.

jak zamontować gniazdko elektryczne? Pomoże Ci wkrętarka
Wkrętarko-wiertarkę akumulatorową do wiercenia w ścianie kupisz tutaj: https://sklep.powermat.pl/wkretarka-wiertarka-akumulatorowa-zestaw-92el-pm-wa-20v1-su.html

Krok 2. Wykuwanie bruzdy na kable

Wiertarka udarem będzie Ci dalej potrzebna, bo trzeba wykuć bruzdę na kable. To zagłębienie w ścianie, przez które prowadzi się przewody. Najpierw wyznacz ich przebieg ołówkiem. Powinny prowadzić poziomo lub pionowo nad gniazdkiem.

Wykuj bruzdę wiertarką na głębokość maksymalnie dwóch centymetrów. Jej szerokość może być nawet jeszcze mniejsza – na kable wystarczy półtora centymetra. Nie kuj wiertarką bezpośrednio nad przyszłym gniazdkiem. Tam dla bezpieczeństwa wykonaj bruzdę ręcznie, przy użyciu młotka i dłuta.

Krok 3. Wiercenie otworów w bruździe na kable

Po odłączeniu prądu wywierć w przygotowanej bruździe otwory na uchwyty montażowe, którymi przymocujesz kable do ściany. Jeśli już wcześniej odłączyłeś prąd, potrzebna będzie wiertarka akumulatorowa z udarem. Liczba otworów zależy od długości bruzdy – przewody trzeba będzie “złapać” uchwytem opaskowym co około 50 centymetrów. Na koniec bruzdę należy zagruntować podkładem.

Krok 4. Przygotowanie kabla

Do długości bruzdy musisz dopasować długość kabla. Odmierz go tak, by pozostał zapas kilku centymetrów. Po wybraniu odpowiedniej długości przewodu należy go rozciąć – tutaj przyda się nóż – i ściągnąć z niego izolację. Wystarczy usunąć ją z ostatnich trzech centymetrów kabla z obu stron. Najlepiej użyć do tego profesjonalnego ściągacza do izolacji, ale poradzisz sobie również ze zwykłymi kombinerkami.

Krok 5. Odłączenie prądu

Przed kolejnymi czynnościami bezwzględnie trzeba odłączyć prąd. Można to zrobić na przykład poprzez wykręcenie bezpieczników. Pamiętaj przy tym, by sprawdzić, czy prąd rzeczywiście jest wyłączony. Użyj profesjonalnego sprzętu, świetnie w tej roli sprawdzi się multimetr cyfrowy Powermat LCD PM-MMT-75PRO. Nie zaniedbuj tego kroku – od tego zależy Twoje bezpieczeństwo!

Krok 6. Montaż kabla

Teraz czas zamontować w ścianie przygotowany wcześniej kabel. Rozpocznij od nowej puszki elektrycznej – trzeba będzie wykonać w niej otwory, przez które będzie przebiegać przewód. Potem kabel rozwija się w przygotowanej uprzednio bruździe.

By trzymał się na swoim miejscu, trzeba przytwierdzić go uchwytami montażowymi. Wbij je młotkiem w przygotowane wcześniej otwory. Na koniec dochodzimy do drugiego końca kabla – należy go doprowadzić do gniazdka, z którego zapewnimy przepływ prądu do nowej części instalacji.

Tam trafimy na stare kable, które trzeba odciąć od nowych. Nowe przewody łączymy w tzw. kostce. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim ułożeniu kabli – te same kolory powinny znaleźć się naprzeciwko siebie. Kostkę umieszczamy w puszce.

Krok 7. Gipsowanie bruzdy

Jeśli poprowadziłeś już przewody, czas na zagipsowanie bruzdy. Gips nakłada się na kable i wyrównuje pacą. Na tym etapie można wykorzystać też specjalne bandaże montażowe, które będą dodatkowo chronić nową warstwę przed pęknięciami. Na koniec sprawdź przy pomocy poziomicy, czy równo zagipsowałeś otwór.

Krok 8. Montaż nowej puszki elektrycznej

Gips pomoże Ci również osadzić w ścianie nową puszkę elektryczną, przez którą poprowadziłeś wcześniej kable. Zatkaj nim wszelkie szczeliny, które zostały między ścianami otworu a puszką.

Krok 9. Podpięcie nowego gniazdka

Na koniec pozostaje Ci jeszcze podpięcie nowego gniazdka. Musisz zamontować do niego kable. Żółty należy przypiąć do bolca, który odpowiada za uziemienie. Dwa pozostałe przewody lądują we wtykach. Potem wystarczy przykręcić osłonę na gniazdko śrubokrętem i gotowe!

Po zakończeniu prac upewnij się, czy wszystko zostało solidnie zamontowane i na powrót podłącz prąd.

Podsumowanie: jak zamontować gniazdko elektryczne? Wykonaj te kroki!

Jak zamontować gniazdko elektryczne? Jeśli tylko posiadasz podstawowe narzędzia elektryka, możesz to zrobić samodzielnie i bezpiecznie, kiedy wykonasz poniższe kroki:

1 Wykuwanie dziury pod puszkę

2 Wykuwanie bruzdy na kable 

3 Wiercenie otworów w bruździe

4 Przygotowanie kabla

5 Odłączenie prądu

6 Montaż kabla

7 Gipsowanie bruzdy

8 Montaż nowej puszki elektrycznej

9 Podpięcie nowego gniazdka

Przy wszystkich tych etapach pamiętaj o bezpiecznej pracy!

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

02.08.2024 Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Wskazówki

Jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić? Poradnik

Zastanawiasz się, jaki opryskiwacz akumulatorowy kupić, aby cieszyć się maksymalną […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe