Drut do spawania – jaki wybrać? Najważniejsze rodzaje

21.11.2024 | Kategoria: Blog

drut do spawania może być wykonany z różnych materiałów

Wśród majsterkowiczów popularność zyskują coraz bardziej skomplikowane prace i naprawy z użyciem spawarki. To proste urządzenie potrafi znacznie poszerzyć możliwości domowego warsztatu. Spawanie nie uda się jednak bez odpowiednich akcesoriów. Obok urządzeń, które korzystają z elektrod otulonych oraz nietopliwych, część takich elektronarzędzi wykorzystuje drut do spawania. Jak dobrać drut odpowiednio do spawanego materiału? Na jaką średnicę drutu się zdecydować? Dowiedz się więcej!

W jakich spawarkach potrzebny będzie drut do spawania?

Majsterkowicze najczęściej sięgają po jeden z trzech rodzajów urządzeń do spawania. To spawarki MMA, TIG oraz migomaty. Te pierwsze do łączenia metali używają elektrod otulonych, te drugie nietopliwych elektrod wolframowych. Drut do spawania wykorzystują natomiast spawarki MIG MAG, a także urządzenia wielofunkcyjne, na przykład 3w1, które posiadają opcję pracy w trybie MIG/MAG.

Takie spawarki wyróżniają się przede wszystkim szybkością spawania, funkcjonują bowiem jako półautomaty. Ich atutem jest również uniwersalność, nadają się m.in. do spawania aluminium. Efektem spawania migomatem jest wytrzymała spoina wysokiej jakości. Oprócz drutu do spawania potrzebna jest także butla z gazem osłonowym.

miedziowany drut do spawania
Drut spawalniczy miedziowany, szpula 5 kg – kupisz go na https://sklep.powermat.pl/drut-spawalniczy-miedziowany-5kg-0-8mm-er70s-6.html

Gatunki drutu do spawania – SG2 czy SG3?

Kiedy dobierasz drut do spawania, jedną z pierwszych informacji, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest jego gatunek. Najpopularniejsze to druty SG2 oraz SG3. Co kryje się za tymi oznaczeniami?

Drut do spawania SG2 bywa także określany jako G3Si1. Od konkurencyjnego drutu wyróżnia go skład chemiczny. W drucie SG2 znajduje się nieco mniej krzemu oraz manganu. Nadaje się do spawania większości stali, uważa się go za najbardziej uniwersalny gatunek drutu.

Drut spawalniczy SG3, znany także jako G4Si4, cechuje się składem znacznie bogatszym w krzem i mangan. Między innymi dzięki temu jest bardziej odporny na zanieczyszczenia spawanej powierzchni. Oprócz tego zapewnia większą wytrzymałość spoiny. Z tego powodu świetnie nadaje się do łączenia większości stopów, także tych o większej grubości.

Oba wymienione gatunki drutu do spawania łączy fakt, że pozwalają na spawanie we wszystkich pozycjach.

miedziowany drut do spawania
Miedziowany drut do spawania i inne rodzaje drutu znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/spawarki-i-osprzet-osprzet-i-akcesoria

Drut do spawania stali – jaki wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, drut z gatunku SG2 nadaje się do spawania większości elementów stalowych. Warto jednak zwrócić uwagę również na konkretny typ drutu tego gatunku. To ważne ze względu na stan spawanego materiału.

Do spawania stali niestopowej najlepiej wybrać drut typu ER70S-3 lub ER70S-6. Ten pierwszy idealnie sprawdzi się na czystej stali. Spoiny wykonane z wykorzystaniem tego drutu łatwiej pomalować.

Drut do spawania ER70S-6 posiada natomiast odtleniacz, który sprawia, że można go z powodzeniem wykorzystać do łączenia bardziej zanieczyszczonych powierzchni. Taki rodzaj drutu wykorzystuje się zwłaszcza w miejscach, w których spoiny będą musiały mocno “pracować”, czyli są narażone na ruchy bądź nacisk na spawaną konstrukcję.

Jaki drut spawalniczy do stali nierdzewnej?

Wyjątkowym rodzajem materiału spawalniczego jest stal nierdzewna. By dobrać drut, który odpowiednio połączy wykonane z niej elementy, trzeba skorzystać ze specjalnych tabeli spawalniczych. Drut do spawania nierdzewki powinien być jednak przede wszystkim znormalizowany. Oznacza to, że musi być zgodny z normą EN 12072.

Do spawania stali nierdzewnej można wykorzystać również drut samoosłonowy. To specjalny rodzaj spoiwa, które nie wymaga korzystania z gazów osłonowych. Drut jest bowiem wypełniony topikiem lub inną substancją chemiczną, która wytwarza gazy ochronne w czasie spawania. Taki drut można wykorzystać w klasycznych migomatach.

Jaki drut do spawania aluminium sprawdzi się najlepiej?

Specyficzne właściwości drutu są potrzebne do spawania aluminium. Wiąże się to między innymi z niską na tle innych metali temperaturą topnienia tego materiału, która wynosi tylko 660,3 stopnia Celsjusza. Do spawania aluminium, w przeciwieństwie do innych metali, wykorzystuje się też prąd przemienny AC.

W związku z tym drut do spawania tego materiału sam powinien być w dużym stopniu aluminiowy. To sprawia, że jest on znacznie bardziej miękki niż inne gatunki drutu. Warto zdecydować się na drut aluminiowy z dodatkiem magnezu. Zawartość tego pierwiastka na poziomie pięciu procent zapewnia dużą odporność spoiwa na pękanie.

drut do spawania samoosłonowy do migomatu
Samoosłonowy, rdzeniowy drut do spawania Powermat kupisz na https://sklep.powermat.pl/drut-spawalniczy-rdzeniowy-samooslonowy-0-9mm-1kg-flux-0-9-1kg.html

Jak dobrać średnicę drutu spawalniczego?

Drut do spawania jest nawijany na szpule. W sklepach najczęściej można znaleźć szpule o wadze 1, 5, 15 oraz 18 kilogramów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na precyzję nawoju drutu.

Przy wyborze drutu spawalniczego bardzo ważna jest także jego średnica. Im większa, tym grubsze materiały można będzie spawać. Wówczas spoiny nie tracą na jakości. Cieńszy drut pozwala natomiast na głębsze wtopienie się w spawany materiał.

Najpopularniejsze druty do spawania migomatem mają średnicę:

  • 0,8 mm: do blach o grubości maksymalnej 1 mm;
  • 1,2 mm: do blach o grubości 2-8 mm;
  • 1,6 mm: do blach o grubości 8-16 mm;
  • 2 mm: do blach o grubości ponad 16 mm.

Podsumowanie: jak dobrać drut do spawania?

Drut spawalniczy wykorzystuje się do łączenia metali spawarkami MIG/MAG. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na gatunek drutu. SG2 jest najbardziej uniwersalny. SG3 wyróżnia się z kolei wyższą zawartością krzemu i manganu, dzięki czemu gwarantuje większą wytrzymałość spoiny.

Przy wyborze drutu do spawania stali niestopowej trzeba dostosować jego rodzaj do stopnia zanieczyszczenia spawanej powierzchni. Spawanie drutem aluminium wymaga drutu aluminiowego, najlepiej z dodatkiem magnezu. Istotna jest też średnica drutu do spawania. Większa umożliwia łączenie grubszych elementów.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe