Dosiewanie trawy w ogrodzie. Jak i kiedy to robić?

21.11.2024 | Kategoria: Blog

dosiewanie trawy - poradnik krok po kroku

Piękny, zielony trawnik to duma każdego ogrodnika. Co jednak w sytuacji, w której na zielonym dywanie pojawiają się ubytki i placki z uschniętą trawą? Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest dosiewanie trawy. To pomoże pozbyć się ubytków, a także zagęścić przerzedzone części trawnika. Jak i kiedy dosiewać trawę? Dowiedz się wszystkiego o tym zabiegu!

Dosiewanie trawy – kiedy warto się na to zdecydować?

Ubytki na trawniku pojawiają się najczęściej po zimie. Kiedy wiosną trawa zaczyna się zielenić, nieraz okazuje się, że niektóre fragmenty są mocno przerzedzone, a inne zupełnie pozbawione trawy. To znak, że czas na dosiewanie trawy.

Przyczyn problemów może być co najmniej kilka. Trawnikowi mogła zaszkodzić zbyt sroga zima, a także przerzedzić jeszcze jesienna susza. Do tego dochodzi zagrożenie nadmierną wilgocią, na przykład spowodowaną słabym drenażem. Problemem może być też mocne ubicie gleby, a także nadmierna obecność filcu i mchów.

Przed rozpoczęciem dosiewania trawy warto więc zdiagnozować ewentualne problemy. Jeśli na trawniku zbyt długo stoją kałuże, najpewniej trzeba poprawić drenaż. Kiedy dużo na nim mchu, wiosną warto wykorzystać wertykulator i aerator do trawy. Te urządzenia ponacinają darń i wykonają w niej otwory. Dzięki temu trawa będzie lepiej się odżywiać, a nadmiar filcu zostanie usunięty.

Dlaczego warto dosiewać trawę?

Zalet dosiewania trawy jest jednak więcej:

  • uzupełnienie ubytków na trawniku,
  • zwiększenie różnorodności trawnika,
  • poprawa wytrzymałości trawy i jej odporności na choroby,
  • walka z rozwojem mchu w ogrodzie.

Kiedy dosiewać trawę?

Najlepszy termin na dosiewanie trawy to wiosna. I to wczesna – za odnawianie trawnika warto się zabrać jeszcze w marcu. Już wtedy będziesz w stanie dokładnie dostrzec, w jakich miejscach pojawiły się problemy. Wiosenne dosiewanie warto wykonać po wspomnianej wertykulacji i uzupełnić piaskowaniem trawnika. Ze względu na to, że słońce nie grzeje jeszcze wtedy przesadnie, trawa będzie mieć sprzyjające warunki do kiełkowania.

Po nasiona traw można sięgnąć również latem. Wówczas w pierwszej kolejności trzeba skorzystać z kosiarki do trawy i zabrać się do pracy dopiero po skoszeniu trawnika. To pomoże usunąć uschniętą trawę. A już po zasianiu należy obficie podlać obsiane miejsca. Trzeba uważać zwłaszcza w upalne dni i dosiewać trawę tylko wieczorami.

Jeśli ubytki na trawniku pojawiły się po letnich suszach, możesz dosiać trawę jesienią. “Okno” na takie prace jest otwarte do pierwszego tygodnia października. Później trawa nie będzie już miała czasu, by się rozwinąć. Po wysiewie należy lekko przeczesać ziemię, by lepiej pokryła świeże nasiona.

Jakie nasiona wybrać do dosiewania?

Dosiewanie trawy można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to skorzystanie z mieszanki trawy, która już rośnie na trawniku. Drugą opcją jest wybór tak zwanej trawy samozagęszczającej.

Dosiewanie pierwotnej mieszanki trawy

To najbardziej tradycyjny sposób na radzenie sobie z ubytkami trawnika. Kiedy dosiejesz na nim ten sam gatunek trawy, na który pierwotnie postawiłeś, zapewnisz sobie jednolity wygląd całego zielonego podłoża. Zyskasz też pewność, że nowa i stara trawa będą rosnąć równomiernie.

Dosiewanie trawy z pierwotnej mieszanki ma jednak również wady. Jeśli powodem plam bez trawy jest niegościnność podłoża – na przykład z powodu słabego dostępu do światła – problem może się powtarzać.

Dosiewanie trawy samozagęszczającej

Drugi sposób na uzupełnienie łysych plam na trawie to wykorzystanie tzw. mieszanek trawy samozagęszczającej. To nasiona gatunków, które mocno się rozrastają dzięki podziemnym kłączom. Taka trawa szybko i skutecznie zagęszcza darń. Kiełkuje bowiem znacznie szybciej niż standardowe gatunki.

Do tego mieszanka samozagęszczająca jest odporniejsza na intensywne użytkowanie od tradycyjnych traw i łatwiej się regeneruje. Minusem może być tutaj cena wyższa od innych mieszanek trawy.

Jak dosiewać trawę? Prace na trawniku

sprzęt do aeracji i wertykulacji trawnika
Aeratory i wertykulatory, które pomogą w przygotowaniu trawnika do dosiewania, znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod

By uzupełnienie ubytków w pełni się udało, musisz jeszcze wiedzieć, jak dosiewać trawę. Kiedy chcesz zagęścić miejsca, w których rośnie rzadka murawa, rozpocznij od koszenia. Potem przeprowadź wertykulację i aerację, a następnie zgrab usunięty w ten sposób filc, mech i chwasty. Możesz też po prostu po raz kolejny skosić trawę – kosiarki powinny skutecznie zebrać resztki. Potem przychodzi czas na wysiew trawy i podlewanie.

Nieco inny będzie schemat działań w przypadku zupełnie “łysych” placków na trawniku. Najpierw trzeba je spulchnić. Jeśli są niewielkie, w zupełności wystarczą do tego nakłucia widłami. Następnie należy w tych miejscach rozsypać ziemię ogrodniczą i starannie ją rozgrabić. Potem wysiewa się trawę – zwykle dwie garście na metr kwadratowy – i ostrożnie zagrabuje ją cienką warstwą ziemi. Na koniec trzeba oczywiście podlać obsiane miejsca dość dużą ilością wody.

Podsumowanie: kiedy i jak dosiewać trawę w ogrodzie?

Dosiewanie trawy w ogrodzie będzie potrzebne wówczas, gdy na trawniku pojawiają się puste miejsca lub widać wyraźnie przerzedzoną bądź pożółkłą trawę. Na wysiewanie trawy najlepiej zdecydować się tuż po zimie, już pod koniec marca. Można jednak dosiewać trawę także latem, a nawet jesienią – do początków października. Do wyboru masz dwie metody: wykorzystanie pierwotnej mieszanki oraz trawy samozagęszczającej. Pamiętaj tylko o zabiegach pielęgnacyjnych przed dosianiem trawy.

Powrót do listy artykułów

Zobacz inne wpisy

30.10.2024 Najmocniejsza dmuchawa do liści - ranking urządzeń

Najmocniejsza dmuchawa do liści – ranking

Jesień to czas, kiedy natura obdarza nas pięknymi krajobrazami, ale […]

17.10.2024 Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Jaki prostownik do akumulatora? Poradnik

Prostownik do akumulatora to urządzenie, które może uratować Cię z […]

27.09.2024 Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka wiertarko-wkrętarka najlepsza? Wskazówki

Szukasz dla siebie dobrej i niezawodnej wiertarko-wkrętarki? Nie wiesz jednak, […]

16.09.2024 Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Czym ciąć płyty meblowe? Najlepsze narzędzia

Zastanawiasz się, czym ciąć płyty meblowe? Wbrew pozorom to nie […]

02.09.2024 Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Jaka piła spalinowa najlepsza? Porady i wskazówki

Planujesz zakup piły spalinowej? Zastanawiasz się, jaki model wybrać i […]

16.08.2024 Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Najlepsza glebogryzarka elektryczna – czyli jaka?

Glebogryzarka elektryczna może stać się Twoim niezastąpionym sojusznikiem we wszelkich […]

KONTAKT

INFOLINIA INFORMACYJNA

TEL: 32 670 39 68

Nasi konsultanci są dostępni :
Pn. – Pt. w godzinach 8:00 – 15:00


SERWIS CENTRALNY

P.H. Powermat T.M.K. Bijak Sp. Jawna
Obrońców Poczty Gdańskiej 97
42-400 Zawiercie

TEL: 32 670 39 68 | wewnętrzny 4


SPRZEDAŻ HURTOWA

tel. 32 670 39 68 | wewnętrzny 2

THE ART OF TOOLS TECHNOLOGY

W branży działamy od ponad 25 lat. Stabilna pozycja na rynku to efekt połączenia kilku czynników: doradzamy produkty najbardziej adekwatne do potrzeb, a nie najdroższe, oferujemy wysoką jakość w dobrej cenie i zapewniamy pomoc również po zakupie.

Informacje dodatkowe